Premier League: pogrom w Southampton. Historyczna wygrana Leicester City nad drużyną Jana Bednarka

2019-10-26, 07:55

Jamie Vardy . Foto: mooinblack/Shutterstock.com

Rekordowe zwycięstwo odnieśli piłkarze Leicester City w piątkowym meczu dziesiątej kolejki Premier League. "Lisy" na wyjeździe zdeklasowały Southampton FC, pokonując rywali aż 9:0 (5:0), a po trzy gole zdobyli Ayoze Perez i Jamie Vardy. W barwach pokonanych cały mecz zagrał Jan Bednarek, który w doliczonym czasie spotkania sprokurował rzut karny.

• Goście urządzili sobie na St. Mary's Stadium istny trening strzelecki
  • Tak wysoko na wyjeździe nie wygrał dotąd żaden zespół grający w angielskiej ekstraklasie
  • "Lisy" dzięki wygranej zostały wiceliderem Premier League, a Jamie Vardy prowadzi w klasyfikacji strzelców

Z drużyny, która sensacyjnie zdobywała mistrzostwo Anglii w 2016 roku, pozostało ledwo kilku piłkarzy, ale Leicester znowu ma zespół groźny dla każdego. Boleśnie o sile podopiecznych Brendana Rodgersa przekonali się zawodnicy Southampton FC.

Źródło: YouTube.com/LCFC

Szybka czerwona kartka

"Lisy" były faworytem wyjazdowego starcia na St. Mary's Stadium, ale rozmiary ich zwycięstwa szokują. Goście od początku rzucili się do ataku i już w dziesiątej minucie wyszli na prowadzenie. Golkiper "Świętych" Angus Gunn poradził sobie co prawda ze strzałem Harveya Barnesa, jednak odbił piłkę wprost pod nogi Bena Chilwella, który nie miał problemów z dobitką. System VAR wykazał, że w tej samej akcji obrońca gospodarzy Ryan Bertrand ostro sfaulował Ayoze Pereza, co poskutkowało dla niego czerwoną kartką.

Kanonada rozpoczęta

Goście nie zamierzali natomiast spuszczać z tonu. Po dwudziestu minutach gry prowadzili trzema golami. Bramki zdobyli Youri Tielemans oraz Ayoze Perez, który po raz pierwszy trafił w barwach "Lisów". Do przerwy wynik był jeszcze wyższy. Kolejnego gola zdobył Perez, a tuż przed przerwą na listę strzelców wpisał się Jamie Vardy.

Zmiany nic nie dały

Szkoleniowiec "Świętych" Ralph Hassenhuettl w przerwie dokonał dwóch zmian, ale obraz gry wcale się nie zmienił. W 57. minucie hat-tricka skompletował Perez, a zaledwie minutę później ponownie trafił Vardy. Wielu zrozpaczonych fanów "Świętych" zdążyło opuścić trybuny, a ci, którzy zostali zobaczyli jeszcze dwa gole dla gości.

Egzekucja zakończona

Obydwa padły w końcówce meczu. W 85. minucie pięknym strzałem z rzutu wolnego popisał się James Maddison. Już w doliczonym czasie gry wyczyn Pereza skopiował natomiast Vardy. Hat-trick Anglika nie byłby możliwy, gdyby nie... Jan Bednarek. Polski stoper, który grał cały mecz, sfaulował bowiem napastnika rywali w polu karnym, a ten bez problemów wykorzystał jedenastkę, ustalając wynik.

Jak United za Alexa Fergusona

Rozmiary wygranej "Lisów" są historyczne. W ciągu 131 lat najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii żaden zespół nie wygrał na wyjeździe tak wysoko. Na własnym boisku udało się to piłkarzom Manchesteru United, którzy w sezonie 1994/1995 pokonali Ipswich Town.

Wyprzedzili mistrzów

Wygrana pozwoliła Leicester na awans z trzeciego na drugie miejsce w tabeli Premier League. "Lisy" mają 20 punktów i tracą pięć do prowadzącego Liverpoolu FC. "The Reds" w niedzielnym hicie zagra u siebie z Tottenhamem Hotspur. W sobotę na drugą pozycję mogą wrócić obrońcy tytułu. Manchester City na własnym boisku zmierzy się z Astron Villą. W dużo gorszych nastrojach są "Święci". Southampton FC znalazło się w strefie spadkowej z dorobkiem zaledwie ośmiu punktów.

Vardy walczy o koronę

Indywidualnie największe powody do zadowolenia ma Vardy. Angielski napastnik zdobył już dziewięć ligowych bramek i przewodzi w klasyfikacji strzelców. O jedno trafienie mniej zanotowali bowiem Sergio Aguero z Manchesteru City i Tammy Abraham z Chelsea.