more_horiz
Wiadomości

Druh Jeleński w podróży. Historia pierwszego Polaka, który samochodem przejechał dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 16:45
Historia zapomniana na nowo odkryta. Fascynująca opowieść o podróży Jerzego Jeleńskiego - pierwszego Polaka, który w dwa lata przejechał samochodem dookoła świata. Reportaż spisany przez Dorotę i Dariusza Grochalów to podróż w przeszłość, która przedstawia jedno z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski.
EKSPEDYCJA PIERWSZEGO POLAKA AUTOMOBILEM DOOKOŁA ŚWIATA 1926-1928
EKSPEDYCJA PIERWSZEGO POLAKA AUTOMOBILEM DOOKOŁA ŚWIATA 1926-1928Foto: mat. prasowe/archiwumharcerskie.pl

Dlaczego z Warszawy wyruszyło czterech podróżników, a powrócił tylko jeden? Jak wyglądał zaprojektowany na tę wyprawę samochód? Co chciał od harcerzy niemiecki agent (robiący zawrotną karierę w Europie polski aktor Igo Sym)? Z jakiego powodu pierwszą noc na Węgrzech harcerze spędzili w areszcie? Kto w Rzymie i dlaczego musiał opuścić ekspedycję? Kim był Oranek? Ile budynków zajmowała linia produkcyjna modelu ford A w fabryce w Detroit? Dlaczego zamiast w fordzie do Polski Jeleński dotarł w buicku master six? Jakie pamiątki pozostały po ekscytującej przygodzie harcerzy sprzed stu lat? Jak podróżujący przez świat harcerz rozsławił Polskę w jednej najgłośniejszych wypraw dwudziestolecia międzywojennego? Co mogło przydarzyć się w czasie dwuletniej ekspedycji samochodem dookoła świata? Jakie pamiątki pozostały po ekscytującej przygodzie harcerzy sprzed stu lat?

Skany ksiazki (1).jpg
Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928

W czasie, kiedy dalekie podróże są ograniczone - warto wyruszyć na przygodę z bohaterami książki - Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928. Dorota i Dariusz Grochalowie napisali pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego. Objechał on świat w latach 1926-28 zmodyfikowanym fordem T a w połowie drogi przesiadł się na buicka. Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię znów Afrykę i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski.

Dzięki doskonale zachowanym pamiątkom z wyprawy – m.in. księdze zawierającej wpisy głów państw, polityków, gwiazd filmowych, dostojników, skautów i wielu innych osób, w tym: Piłsudskiego, Mościckiego, prezydentów Czechosłowacji, Austrii, Benito Mussoliniego, prezydenta USA, a także bogatej dokumentacji fotograficznej, która ozdabia strony znakomitej książki, czy możliwości zobaczenia odnalezionego i odrestaurowanego pojazdu, którym poruszali się harcerze – wyobraźnia działa jeszcze lepiej.

. 

.
. 
 
. 

Ekspedycję Jelińskiego relacjonowały gazety na całym świecie, w Polsce zapraszany był na setki spotkań i prelekcji opowiadając o swoich przygodach. Historia do dziś zasługuje na miejsce w pamięci i rozgłos. Był gwiazdą przedwojennej Polski na miarę Tony Halika czy Arkadego Fiedlera w późniejszych latach. Autorzy przeprowadzili bardzo szczegółowe kwerendy w archiwach, m.in. w USA dzięki temu wydanie zawiera najświeższe szczegóły tej fantastycznej ekspedycji.

1928-11-10 Warszawa Express Poranny.jpg
Wycinki gazet. Warszawa Express Poranny

Wyprawa Jelińskiego już dawno zasługiwała na tak pasjonującą i rzetelną książkę. Dzięki autorom po raz pierwszy mamy szansę poznać ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby  olbrzymim przedsięwzięciem. Jeliński, ze swoją odwagą w stawianiu sobie wyzwań oraz skutecznym i pogodnym pokonywaniu przeciwności losu to wzór i inspiracja do działania.

Patronami książki są m.in. ArchiwumHarcerskie.pl i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

inf. prasowa

Zobacz także

Zobacz także