more_horiz
Wiadomości

Historia chłopca ze sklepu z zabawkami. Matty Cash zadebiutował: dobrze mi się grało z chłopakami

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 22:57
Gdy Wycombe go odrzuciło, za swój szczyt uważał League Two. Obecnie jest jednym z filarów Aston Villi i nowym reprezentantem Polski, który zadebiutował w meczu z Andorą (Biało-Czerwoni wygrali 4:1). Kim jest Matty Cash?
Piłkarz reprezentacji Polski Matty Cash po meczu eliminacyjnym grupy I mistrzostw świata z Andorą,
Piłkarz reprezentacji Polski Matty Cash po meczu eliminacyjnym grupy I mistrzostw świata z Andorą, Foto: PAP/Andrzej Lange
  •  Matty Cash obywatelstwo otrzymał przed meczami z Andorą (12 listopada) i Węgrami (15 listopada)
  • Nowy reprezentant Polski zadebiutował w drugiej połowie meczu z Andorą. Na boisku pojawił się w 63. minucie spotkania, które reprezentacja Polski wygrała 4:1

  

Emmanuel Olisadebe, Matty Cash.jpg
Bułanow, Olisadebe, Cash - "Farbowane lisy" w reprezentacji stuletnią tradycją

Matty Cash zadebiutował 12 listopada 2021 roku, po meczu podkreślił, że to bardzo ważna data w jego życiu.

- To spełnienie moich marzeń, bardzo ważny moment w karierze. Podobało mi się, dobrze mi się grało z chłopakami - powiedział Marry Cash tuż po debiucie.

24-letni piłkarz ma za sobą długą drogę. W pewnym momencie nawet sprzedawał zabawki i nic nie zapowiadało takiej kariery.

Historia Casha jest pełna wzlotów i upadków. Po odrzuceniu przez Wycombe Wanderers, 17-latek pracował w sklepie z zabawkami, jednocześnie trenując w akademii piłkarskiej w Bisham. Nie wiedział, że za rok zgłosi się po niego Nottingham Forest, trampolina, która wrzuci go na poziom Premier League.

- Nigdy nie sądziłem, że dojdę tak daleko. Wiedziałem, że mam szansę zagrać w Conference League lub League Two (piąty i czwarty poziom rozgrywkowy w Anglii, przyp. red), ale Premier League? To nierealne, prawda? To tylko udowadnia, że nigdy nic nie wiadomo - stwierdził Matty Cash w jednym z wywiadów po przejściu do Aston Villi.

Matty Cash postawił wszystko na jedną kartę. Nie należał do najlepszych uczniów, więc postanowił się skupić na graniu w piłkę. 

- To, że nie jestem najbystrzejszy, doprowadziło mnie tu, gdzie jestem - żartował.

W wieku 18 lat zawodnik trafił do Nottingham Forest. Następnie ówczesny menedżer, Sabri Lamouchi, przekształcił go z pomocnika na prawego obrońcę. Był to strzał w dziesiątkę. Latem 2020 roku po Casha zgłosiły się AC Milan, Sheffield United i Aston Villa. Piłkarz długo się nie zastanawiał - wybrał Birmingham. Być może wpływ na jego decyzję miał fakt, że jego ojciec pochodzi z West Midlands - regionu, w którym dominują "The Villans". 

Cash 1200 f
El. MŚ 2022: Matty Cash nauczył się polskiego hymnu. "Wysłał mi próbkę"

- Wtedy pojawił się temat jego gry dla Polski. Zawsze rozmawialiśmy o jego rozwoju, o następnym kroku. Pięć lat temu mówiliśmy o przebiciu się do pierwszego składu, potem o Premier League, a następnie o grze na arenie międzynarodowej. To wszystko było zaplanowane - zdradził ojciec piłkarza Stuart Cash.

Gra Casha w reprezentacji Polski jest możliwa dzięki przodkom jego matki Barbary, z domu Tomaszewskiej. W październiku 2021 roku nastąpiło potwierdzenie jego polskiego obywatelstwa.

Czytaj także:

/JK


Zobacz także

Zobacz także