more_horiz
Wiadomości

Podium zespołu Kubicy na zakończenie sezonu ELMS. Mistrzowski sezon Polaka

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:00
Belgijski zespół WRT, w którego barwach startuje Robert Kubica, zajął drugie miejsce w ostatnim w sezonie 4-godzinnym wyścigu na portugalskim Algarve International Circuit. W klasie LMP2 tytuł już wcześniej zapewniła sobie ekipa krakowianina.
Robert Kubica w barwach ekipy WRT Orlen Team
Robert Kubica w barwach ekipy WRT Orlen TeamFoto: print screen/Twitter/Orlen Team
  • Sezon 2021 w ELMS składał się z sześciu rund. Każda trwała cztery godziny
  • Zespół WRT z Robertem Kubicą w składzie wygrał trzy wyścigi w sezonie i zdominował klasę LMP2
  • Prócz wyścigów długodystansowych Polak wciąż pełni rolę kierowcy rezerwowego i rozwojowego w zespole Formuły 1 Alfa Romeo Racing Orlen

Zwyciężył zespół United Autosports, a trzecie miejsce zajęła ekipa Algarve Pro Racing.

Daytona Kubica 1200F.jpg
Kubica wystartuje w dwóch ostatnich rundach WEC. Polak spróbuje sił w długodystansowych MŚ

Jeżdżący samochodem Oreca 07-Gibson Team WRT zwycięstwo w klasie LMP2 zagwarantował sobie już 19 września, gdy wygrał na belgijskim torze Spa-Francorchamps piątą rundę wyścigów samochodowych ELMS.

W sezonie 2021 Team WRT wygrał dwa pierwsze wyścigi, w trzecim uplasował się na piątej pozycji, w czwartym rozegranym w połowie lipca na torze Monza Autodromo Nazionale był czwarty, a w Spa ponownie pierwszy. Na koniec wywalczył drugą lokatę.

Przez cały sezon team jeździł w składzie: Kubica, Szwajcar Louis Deletraz i Chińczyk Yifei Ye.

Niedzielna rywalizacja, gdy samochód teamu WRT prowadził Kubica, zaczęła się od groźnego wypadku. Z samochodu ekipy Duquiene Team odpadło koło auto stanęło w poprzek toru. Jadący z tyłu Grek Andreas Laskaratos, próbując uniknąć zderzenia zjechał na prawą stronę toru i wbił się w bandę ochronną przy wjeździe do pit-lane.


Przednia część jego samochodu została zgnieciona, na szczęście kierowcy nic się nie stało, opuścił wrak o własnych siłach. Sędziowie na ponad pół godziny przerwali wyścig, służby porządkowe oczyściły tor. Później rywalizację kontynuowano bez większych problemów.

European Le Mans Series to wyścigi długodystansowe, w których kierowcy mają do dyspozycji prototypy klasy LMP oraz samochody sportowe klasy GT. Kierowcy zmieniają się za kierownicą. Sezon 2021 w ELMS składał się z sześciu rund. Każda trwała cztery godziny.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Kubica wystartuje w dwóch ostatnich rundach długodystansowych MŚ (WEC), które odbędą się w Bahrajnie. Polak pojedzie w ekipie High Class Racing, z którą startował w tegorocznej Daytonie 24h. Rywalizację zaplanowano w dniach - 30 października (wyścig 6-godzinny) i 6 listopada (8-godzinny). Krakowianin dołączy do Andersa Fjordbacha i Dennisa Andersena i będzie rywalizował samochodem z numerem "20" High Class Racing Oreca 07-Gibson.


Czytaj także:

red


Zobacz także

Zobacz także