more_horiz
Wiadomości

Spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Prezydent: dziękuję za walkę, determinację i poświęcenie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:59
"Dziękuję za walkę, determinację i poświęcenie" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej, podsumowując ubiegłoroczne dokonania polskich sportowców.
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki przemawia podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki przemawia podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej Foto: PAP/Andrzej Lange

Andrzej Duda zwykle osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu. Tym razem musiał zrezygnować z powodów zdrowotnych - w środę poinformowano o uzyskanym przez niego pozytywnym wyniku testu na obecność COVID-19. Jego list odczytał podczas piątkowej uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie doradca prezydenta Piotr Nowacki.

Udany występ w Tokio 

Duda zaznaczył, że uroczystość jest m.in. okazją do podsumowań. W 2021 roku największą imprezą były przełożone o 12 miesięcy z powodu pandemii igrzyska w Tokio, na których Biało-Czerwoni wywalczyli 14 krążków.

"Dziękuję za walkę, determinację i poświęcenie, które zaowocowały rekordem medalowym w przypadku występów olimpijskich reprezentacji Polski w XXI wieku" - podkreślił prezydent.

Przypomniał również, że już niedługo odbędą się zimowe igrzyska w Pekinie. Pogratulował tym zawodnikom, którzy już zapewnili sobie kwalifikację. "Trzymam też kciuki za tych, którzy wciąż o nią walczą i wszystkim życzę sukcesów. (...) Wszystkim uczestnikom życzę zaś, by 2022 rok przyniósł wiele satysfakcji i powrót do normalności" - dodał.

Krótka przerwa między igrzyskami 

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki zwrócił uwagę, że jeszcze nigdy przerwa między igrzyskami nie była tak krótka jak teraz.

- Zmagania olimpijskie w Pekinie to ogromne zadanie dla PKOl. Chodzi o to, aby zorganizować ten wyjazd i powrót bezpiecznie. To dla nas ogromna szansa, żebyśmy mogli sprostać oczekiwaniom widzów i społeczeństwa. To na pewno nie będzie łatwe i proste - zastrzegł.

Podsumowując miniony rok, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odniesionych w tym czasie sukcesów.

Włodarczyk z nagrodą 

Podczas uroczystości w Warszawie uhonorowano również laureatów wybranych przez kapitułę Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego.

Indywidualne wyróżnienie za osiągnięcia w 2021 roku powędrowało do rąk młociarki Anity Włodarczyk, która została doceniona w ten sposób po raz piąty w karierze (poprzednio w 2009 roku oraz w latach 2014-16). Latem w Tokio stanęła na najwyższym stopniu podium. Jest pierwszą na świecie lekkoatletką, która zdobyła trzecie z rzędu olimpijskie złoto w tej samej konkurencji.

Drużyną Roku została czwórka podwójna w składzie: Agnieszka Kobus–Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Wioślarki te w stolicy Japonii wywalczyły srebrny krążek. Trenerem Roku wybrano z kolei Aleksandra Matusińskiego, trenera lekkoatletek specjalizujących się w biegu na 400 m. Jego podopieczne w Tokio wywalczyły srebro w sztafecie 4x400 oraz razem z kolegami złoto w sztafecie mieszanej 4x400.

Nagrodę dla Nadziei Olimpijskiej im. Eugeniusza Pietrasika otrzymali kajakarka Julia Olszewska i siatkarz Jakub Majchrzak.

Czas pożegnań 

Podczas piątkowego spotkania pożegnano również uroczyście utytułowanych sportowców, którzy oficjalnie zakończyli karierę w ubiegłym roku.

W tym gronie znaleźli się: rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, lekkoatleta Piotr Małachowski, panczenistka Katarzyna Niedźwiedzka (znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Woźniak), jej mąż uprawiający tę samą dyscyplinę Konrad Niedźwiedzki oraz zapaśniczka Agnieszka Wieszczek–Kordus.

Czytaj także:

/empe 

Zobacz także

Zobacz także