more_horiz
Wiadomości

Jaki plan ma Robert Kubica? Polak może zostać kierowcą Iron Lynx w WEC

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 17:06
W środę 12 stycznia zostanie opublikowana lista zgłoszeń do sezonu 2022 Długodystansowych Mistrzostw Świata WEC. Wciąż nie wiadomo czy znajdzie się na niej Robert Kubica, który w poprzednim sezonie rywalizował w European Le Mans Series w klasie LMP2. 
Robert Kubica już wcześniej w rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że celem jest pozostanie w endurance. Polak dołączy do ekipy Iron Lynx w WEC?
Robert Kubica już wcześniej w rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że celem jest pozostanie w endurance. Polak dołączy do ekipy Iron Lynx w WEC? Foto: East News/IPA/Sipa USA
  • Robert Kubica nadal będzie pełnił rolę kierowcy rezerwowego w Formule 1
  • Polak zamierza kontynuować starty w wyścigach długodystansowych
  • Wcześniej prócz F1 Kubica startował również w rajdach WRC, serii DTM oraz ELMS

Współpraca z Ferrari?

Rezerwowy kierowca zespołu Formuły 1 Alfa Romeo po sezonie ELMS wystartował w dwóch ostatnich rundach WEC, rozgrywanych na torze Sakhir w Bahrajnie. Wtedy jechał w duńskie ekipie High Class Racing w klasie Pro-Am, gdzie w ośmiogodzinnej rywalizacji zajęli trzecie miejsce. 

Już wtedy mówiło się, że Robert Kubica kolejny sezon może spędzić w Długodystansowych MŚ WEC. Polak odbył nawet prywatne jazdy testowe z zespołem Iron Lynx, blisko współpracującym z... Ferrari. Pod koniec listopada ubiegłego roku w Bahrajnie Kubica jeździł Ferrari 488 GTE Evo. 

Wszystko wskazuje, że Polak w sezonie 2022 będzie reprezentował barwy Iron Lynx. Spekuluje się, że mają to być przymiarki pod projekt Le Mans Hypercar (LMH), gdzie od sezonu 2023 program uruchamia Ferrari. W tej klasie rywalami będą m.in. Toyota, Glickenhaus, Peugeot, Porsche i Audi. 

Robert Kubica stawia na LMP2

Pozostaję w kategorii LMP2. W grę wchodzą WEC, European Le Mans Series, który wygraliśmy z WRT w swoim debiucie w tej serii oraz amerykańska IMSA [IMSA SportsCar Championship - seria wyścigowa samochodów sportowych w USA i Kanadzie]. Z racji moich obowiązków kierowcy rezerwowego w Alfa Romeo Racing amerykańska seria odpada. Raczej WEC i ELMS, może dwie. Jestem na dobrej drodze, wszystko powinno rozwiązać się w ciągu najbliższych tygodni - mówił Robert Kubica w listopadowym wywiadzie dla Polskiego Radia

W zbliżającym się sezonie WEC Iron Lynx ma rywalizować w LMP2, gdzie wystawią Orecę 07-Gibson. 

World Endurance Championship (WEC) to samochodowe wyścigowe mistrzostwa świata organizowane przez FIA od 2012 roku. Zastąpiły Intercontinental Le Mans Series. W skład serii wchodzą wyścigi głównie sześciogodzinne, poza wyścigiem 24h Le Mans.

Polski kierowca Formuły 1 ma za sobą udany sezon w ELMS, gdzie w barwach WRT zdobył tytuł w LMP2 w debiutanckim sezonie. Miał też okazję pojechać w dwóch Grand Prix: Holandii i Włoch, gdy Kimi Raikkonen zmagał się z koronawirusem. Licznik Kubicy zatrzymał się na 99. startach w F1. 

Do końca poprzedniego sezonu kibice w Polsce liczyli, że może uda się znaleźć miejsce w roli podstawowego kierowcy w zespole z Hinwil. Ostatecznie jednak dwa fotele w Alfa Romeo zgarnęli Fin Valtteri Bottas i Chińczyk Guanyu Zhou. Rola Kubicy i PKN Orlen [sponsor tytularny] pozostaje bez zmian. 


Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także