more_horiz
Wiadomości

Czesław Michniewicz selekcjonerem. Znamy szczegóły kontraktu, co z mundialem w Katarze?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 15:16
Czesław Michniewicz, który w poniedziałek został nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski, będzie pracował z kadrą do 2022 roku. PZPN zawarł jednak w umowie kilka klauzul, które mogą zadecydować o przyszłości trenera.
Kontrakt Czesława Michniewicza obowiązuje do końca 2022 roku
Kontrakt Czesława Michniewicza obowiązuje do końca 2022 rokuFoto: PAP/Leszek Szymański

Michniewicz zastąpił na stanowisku Portugalczyka Paulo Sousę, który zrezygnował z tej funkcji pod koniec grudnia.

"Podjąłem decyzję o powołaniu Czesława Michniewicza na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. Podpisaliśmy umowę do końca 2022 roku, z opcją przedłużenia. Uważam, że to najlepszy wybór dla naszej kadry przed zbliżającymi się wyzwaniami. Myślimy już tylko o 'Misja Moskwa!" - napisał na Twitterze szef federacji Cezary Kulesza.

Początkowo spodziewano się, że kontrakt selekcjonera może obejmować tylko barażowe spotkania do MŚ w Katarze, a jego przedłużenie będzie uzależnione od wyników. 

O szczegóły umowy na konferencji prasowej dopytywał Andrzej Janisz.

- Dwie strony są zadowolone z tego kontraktu. Zarząd jednogłośnie podjął decyzję - przyznał Kulesza.

W umowie Michniewicza znajduje się między innymi klauzula, która pozwala na jednostronne rozwiązanie umowy. Ma być to umożliwiać opcję, by po porażce w barażach dać szansę innemu trenerowi. Zawarto też zapis o możliwości jednostronnego przedłużenia kontraktu.

Nowy selekcjoner będzie miał niewiele czasu, ponieważ już 24 marca reprezentację Polski czeka w Moskwie półfinałowy mecz barażowy z Rosją o awans do mistrzostw świata. Jeżeli Polacy zwyciężą, zmierzą się w finale barażowym 29 marca w Chorzowie z lepszym z pary Szwecja - Czechy.

Michniewicz jako piłkarz występował na pozycji bramkarza, m.in. w Bałtyku Gdynia oraz Amice Wronki (dwukrotnie zdobył Puchar Polski). W tym ostatnim klubie zaczynał również pracę szkoleniową - w zespole rezerw oraz jako trener bramkarzy.

Później, już jako pierwszy trener, prowadził kolejno: Lecha Poznań, Zagłębie Lubin, Arkę Gdynia, Widzew Łodź, Jagiellonię Białystok, Polonię Warszawa, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Pogoń Szczecin i Bruk-Bet Termalicę Nieciecza.

Największym sukcesem Michniewicza w tamtych czasach było zdobycie mistrzostwa Polski w 2007 roku z Zagłębiem Lubin. Trzy lata wcześniej wywalczył Puchar Polski z Lechem.


Czytaj także:

Posłuchaj
00:43 michniewicz.mp3 Czesław Michniewicz przyznał, że praca selekcjonera to dla niego wielkie wyróżnienie (IAR)

 

Zobacz także

Zobacz także