more_horiz
Wiadomości

Czesław Michniewicz nowym selekcjonerem. Konferencja prasowa pełna kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 14:30
Prezes PZPN Cezary Kulesza przedstawił w poniedziałek nowego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji, który zastąpi Paulo Sousę. Będzie nim Czesław Michniewicz. Konferencja prasowa nowego szkoleniowca odbyła się na PGE Narodowym.
Nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz podczas konferencji prasowej na stadionie PGE Narodowym
Nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz podczas konferencji prasowej na stadionie PGE NarodowymFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Czesław Michniewicz zastąpił Paulo Sousę, który opuścił reprezentację Polski w grudniu 
  • Podczas konferencji prasowej nowy selekcjoner musiał odpowiadać na trudne pytania o swoją przeszłość 

Najpierw Adam Nawałka, następnie Ukrainiec Andrij Szewczenko, ponownie Nawałka, a teraz Czesław Michniewicz - tak w skrócę wyglądał chronologicznie, według znacznej części mediów, wyścig do posady selekcjonera.

Nieoczekiwany zwrot akcji 

Nazwiska zmieniały się jak w kalejdoskopie. Tzw. przecieków medialnych i mylnych tropów było w styczniu mnóstwo.

Zdecydowanie najczęściej wymieniano cenionego przez dziennikarzy i kibiców Nawałkę, który już pracował z reprezentacją Polski w latach 2013-2018 i wciąż ma świetne kontakty z doświadczonymi kadrowiczami.

W niedzielę szkoleniowiec przyznał jednak, że nie obejmie reprezentacji. 

Michniewicz przejmuje stery 

Według nieoficjalnych informacji Cezaremu Kuleszy, prezesowi PZPN, zależałom.in. na tym, aby umowa z nowym selekcjonerem była krótka i możliwa do rozwiązania w razie ewentualnej porażki w barażach o mundial.

Dlatego na ostatniej prostej media wskazywały Michniewicza - byłego trenera reprezentacji młodzieżowej, a ostatnio Legii Warszawa. To szkoleniowiec znany z umiejętnego rozpracowania rywali i skutecznego dopasowania do nich taktyki na mecz, co może okazać się kluczowe w kontekście barażowych spotkań.

W poniedziałek po godzinie 13 Cezary Kulesza potwierdził, że nowym trenerem będzie Czesław Michniewicz

"Podjąłem decyzję o powołaniu Czesława Michniewicza na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. Podpisaliśmy umowę do końca 2022 roku, z opcją przedłużenia. Uważam, że to najlepszy wybór dla naszej kadry przed zbliżającymi się wyzwaniami. Myślimy już tylko o #MisjaMoskwa!" - napisał w mediach społecznościowych prezes PZPN. 

Na konferencji prasowej w sali konferencyjnej PGE Narodowego Cezary Kulesza chwalił nowego selekcjonera.

- To jeden z najlepszych trenerów w Polsce - ocenił. - Trener Michniewicz przekonał mnie tym, że przygotował obszerny plan na pierwszy mecz barażowy - dodał prezes PZPN. 

Spełnione marzenia, sztab będzie niebawem  

Czesław Michniewicz zapewnił, że jeszcze przed porozumieniem z Kuleszą, zaczął przygotowania do marcowego meczu z Rosją. 

- Chciałbym podziękować za zaufanie. Dziś spełniają się moje marzenia - zwrócił się do Kuleszy. 

Póki co, nie poznaliśmy jeszcze nazwisk współpracowników selekcjonera. 

- Jeśli chodzi o sztab, większość współpracowników będzie rekrutowała się z kadry młodzieżowej, w której pracowałem - wyjaśnił. - Skład poznamy do końca tygodnia - dodał. 

Posłuchaj
00:48 Kulesza.mp3 Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza zatrudnił nowego szkoleniowca ponad miesiąc po rozwiązaniu umowy z Portugalczykiem Paulo Sousą. (IAR)

 

Nowy selekcjoner zapewnił też, że dostał wystarczająco czasu, by przygotować kadrę do baraży. - Bluźnierstwem byłoby mówić, że nie mam czasu - odparł. 

Szkoleniowiec ma jasny cel na najbliższe miesiące. - Zrobimy wszystko, aby każdy Polak był dumny ze swojej reprezentacji, a naszym celem jest Katar - zapewnił. To właśnie w tym arabskim państwie na przełomie listopada i grudnia odbędzie się turniej finałowy mistrzostw świata. 

Niebawem ma dojść do spotkania Michniewicza z najważniejszymi piłkarzami kadry, m.in. z Robertem Lewandowskim

- W zespole każdy jest ważny, ale są zawodnicy, którzy stanowią o trzonie tej reprezentacji. Myślę tutaj przede wszystkim o Robercie Lewandowskim. W tym tygodniu jeszcze spotkam się z nim, pojadę do niego do Monachium - zdradził selekcjoner. 

Posłuchaj
00:43 Michniewicz.mp3 Michniewicz przyznał, że to dla niego wielkie wyróżnienie. (IAR)

 

Nie zabrakło pytań o przeszłość... 

Michniewicz został zapytany przez Andrzeja Janisza z Polskiego Radia o swoje kontakty z Ryszardem F., odpowiedzialnym za aferę korupcyjną w polskim futbolu. 

- Nic złego nie zrobiłem, nie mam żadnego zarzutu, nie ma żadnych przeciwskazań, by prowadzić reprezentację Polski - odpowiedział. 

Doszło też do ostrej wymiany zdań z dziennikarzem Wirtualnej Polski Szymonem Jadczakiem, który zarzucił trenerowi kontakty z "mafią Fryzjera".

– Na przykład przed meczem ze Świtem odbył pan osiem rozmów z Fryzjerem. Z akt wynikało, że pan wiedział, że mecz ten został sprzedany – stwierdził dziennikarz.

- Pana wypowiedź nadaje się do prokuratury, ale nie z tej strony co pan myśli. To pan teraz powinien być oskarżony za to, co pan mi zarzuca. To, co pan insynuuje, jest totalną bzdurą - tłumaczył Czesław Michniewicz, który przyznał, że wystawił w tym meczu kilku rezerwowych ze względu na kontuzje i kartki. 

Lech, który w tym samym sezonie sięgnął po Puchar Polski, niespodziewanie przegrał wtedy z późniejszym spadkowiczem 0:1. 

Michniewicza bronił też Kulesza. 

Gdyby zapadł wyrok, to pan Michniewicz by teraz z nami nie siedział. Takowego nie było. Mówienie teraz, że to człowiek mafii, to są słowa obraźliwe. Skupmy się na meczu barażowym, a nie wzajemnym kopaniu się po kostkach - apelował. 

Posłuchaj
00:38 Michniewicz (2).mp3 Czesław Michniewicz zapewnił, że nie jest ani komandosem, ani cudotwórcą (IAR)

 

Szymański i Żurkowski z powołaniem?

Z czasem konferencja wróciła na bardziej sportowe tory.

Czesław Michniewicz w latach 2017-2020 był trenerem reprezentacji młodzieżowej. W poniedziałek nie wykluczył, że kilku piłkarzy z tamtej kadry dostanie swoją szansę w drużynie narodowej.

Nie wykluczam, że szansę dostaną piłkarze ostatnio pomijani. Sebastian Szymański zna doskonale moskiewskie realia, Szymon Żurkowski rozgrywa dobry sezon w Empoli - tłumaczył. 

Wygląda na to, że w kadrze większą rolę będą odgrywali piłkarze z krajowych boisk.

- Trener Sousa postawił na piłkarzy z klubów zagranicznych, ja chciałbym się otworzyć na Ekstraklasę, bo świetnie znam tych graczy - zapowiedział Michniewicz. 

Posłuchaj
00:45 Michniewicz (6).mp3 Michniewicz nie wyklucza, że wśród powołanych będą też zawodnicy z ekstraklasy (IAR)

 

Selekcjoner zapewnił, że nie lekceważy Rosjan, którzy będą najbliższymi rywalami Biało-Czerwonych. Wprost przeciwnie, zamierza uważnie obserwować piłkarzy "Sbornej".

- Potencjał Rosji odzwierciedla tabela. Byli o krok od awansu bezpośredniego na MŚ, przegrali "mecz na wodzie" z Chorwacją. Znam wielu ich piłkarzy jeszcze z młodzieżówki. Wybieramy się niebawem z prezesem do Rosji oglądać naszych i ich reprezentantów - powiedział Czesław Michniewicz

Posłuchaj
00:58 Michniewicz (3).mp3 Czesław Michniewicz spotka się niebawem z najważniejszymi piłkarzami kadry (IAR)

 

Zastąpi Sousę

Biało-Czerwoni nie mieli trenera od końca grudnia, gdy PZPN rozwiązał kontrakt z Paulo Sousą, na jego prośbę. Portugalczyk objął funkcję trenera Flamengo Rio de Janeiro.

Nowy selekcjoner będzie miał niewiele czasu, ponieważ już 24 marca reprezentację czeka w Moskwie półfinałowy mecz barażowy z Rosją o awans do mistrzostw świata.


Posłuchaj
00:54 Michniewicz (4).mp3 Czesław Michniewicz: brak awansu na mistrzostwa świata będzie porażką (IAR)

 

Jeżeli Polacy zwyciężą, zmierzą się w finale barażowym 29 marca w Chorzowie z lepszym z pary Szwecja - Czechy.


Posłuchaj
00:32 Michniewicz (5).mp3 Nowy selekcjoner cieszy się, że będzie mógł współpracować z zawodnikami, których prowadził w kadrze młodzieżowej. (IAR)


Posłuchaj
00:38 Michniewicz (7).mp3 Michniewicz mówił o tym, jak należy zagrać z Rosją (IAR)

  

Konferencja prezentująca nowego selekcjonera w sali konferencyjnej Stadionu PGE Narodowego w Warszawie: 

Czytaj także:

Stadion Narodowy świętuje jubileusz:

Zobacz także

Zobacz także