more_horiz
Wiadomości

PZPN odpowiada na decyzję FIFA. "Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 21:56
"Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny nie tylko dla naszych reprezentantów, ale dla całego środowiska piłkarskiego, byłby zaprzeczeniem solidarności z narodem ukraińskim" - brzmi fragment oświadczenia Polskiego Związku Piłki Nożnej, pod którym podpisał się prezes PZPN Cezary Kulesza.
Piłkarze reprezentacji Polski zadeklarowali, że nie chcą grać z Rosją w barażach do mistrzostw świata w Katarze
Piłkarze reprezentacji Polski zadeklarowali, że nie chcą grać z Rosją w barażach do mistrzostw świata w KatarzeFoto: PAP/Adam Warżawa

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od kilku dni. Agresorzy obecnie próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów, z którego ewakuowani są ludzie. 

Na 24 marca zaplanowany jest półfinał barażu między Rosją a Polską, ale PZPN i polscy piłkarze stanowczo sprzeciwili się grze z tym rywalem. Podobnie zareagowały federacje Szwecji i Czech, które są w tej samej "ścieżce" barażowej i jedna z tych drużyn mogłaby zmierzyć się z Rosją w decydującym meczu o awans do mundialu w Katarze.

PZPN już w sobotę zapowiedział, podobnie jak polscy piłkarze, że kadra Biało-Czerwonych - w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę - nie zamierza grać ze "Sborną".

- Nie wyobrażam sobie, żebyśmy za miesiąc wyszli na boisko, zapominając o tym, co się dzieje na Ukrainie i skupili się na sporcie. To jest nie do zaakceptowania - powiedział na antenie "Viaplay" kapitan reprezentacji Polski i napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski. 

Międzynarodowa Federacja Piłkarska ogłosiła wieczorem w niedzielę, że mecze Rosjan mają odbywać się na neutralnym terenie i bez udziału kibiców. Nie będzie grany hymn reprezentacji tego kraju ani powiewać rosyjska flaga. Ponadto nie będzie używana nazwa "Rosja" w stosunku do reprezentacji, a "Piłkarska Federacja Rosji".

PZPN w odpowiedzi na to opublikował na swojej stronie komunikat, w którym podtrzymał odmowę grania meczu z Rosjanami.

"Polski Związek Piłki Nożnej oświadcza, że w wyniku brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i trwającej tam wojny, nie widzi możliwości rywalizowania z reprezentacją Rosji w barażach o awans do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku bez względu na nazwę drużyny złożonej z rosyjskich piłkarzy oraz miejsce rozgrywania meczu" - napisano.

"W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, potępianej niemal na całym świecie, to jedyna decyzja, jaką możemy podjąć. Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny nie tylko dla naszych reprezentantów, ale dla całego środowiska piłkarskiego, byłby zaprzeczeniem solidarności z narodem ukraińskim. Jako związek piłkarski odmawiamy udziału w meczach barażowych, w których występuje drużyna z Rosji" - dodano w komunikacie.

Jednocześnie PZPN wezwał "władze FIFA do natychmiastowej reakcji na brutalną przemoc, którą codziennie obserwujemy na terytorium niepodległej Ukrainy".

"Jeśli dokument 'Polityka praw człowieka FIFA (FIFA’s Human Rights Policy)' to coś więcej niż tylko słowa na papierze, teraz nadszedł czas, aby wprowadzić go w życie, wykluczając Rosyjski Związek Piłki Nożnej z eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku" - zakończono oświadczenie, podpisane przez prezesa Kuleszę.

Czytaj także: 

Zobacz także

Zobacz także