more_horiz
Wiadomości

Rosja dokonuje zbrodni na Ukrainie i grzmi po decyzji FIFA i UEFA. "To dyskryminacja"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:07
Rosyjska Federacja Piłkarska nazwała "dyskryminacją" decyzję FIFA i UEFA o zawieszeniu reprezentacji Rosji i klubów z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. Nie odbędzie się m.in. mecz Rosja - Polska w półfinale baraży o awans na mundial.
Reprezentacja Rosji została wykluczona przez FIFA i UEFA
Reprezentacja Rosji została wykluczona przez FIFA i UEFAFoto: PAP/Wolfgang Rattay / POOL

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa szósty dzień. Agresorzy obecnie próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów, z którego ewakuowani są ludzie. 

Międzynarodowe Federacje Piłkarskie UEFA i FIFA zdecydowały, ze reprezentacja Rosji i rosyjskie kluby zostaną zawieszone w rozgrywkach, a Sankt Petersburgowi odebrano prawo organizacji finału Ligi Mistrzów.

W wydanym komunikacie federacja podkreśliła, że "całkowicie nie zgadza się z decyzją FIFAUEFA o zawieszeniu na czas nieokreślony rosyjskich drużyn we wszystkich rozgrywkach międzynarodowych" i nazwała ją "dyskryminującą dla dużej liczby sportowców, trenerów, pracowników klubów lub reprezentacji narodowych, a co ważniejsze, milionów rosyjskich i zagranicznych kibiców".

Federacja zapowiedziała, że "zastrzega sobie prawo do zaskarżenia decyzji FIFA i UEFA zgodnie z międzynarodowym prawem sportowym". Nie podała jednak szczegółów.

Zawieszenie reprezentacji oraz drużyn klubowych z tego kraju ma związek z agresją Rosji na Ukrainę. We wspólnym komunikacie Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oraz europejska (UEFA) podkreślono, że decyzje zostały przyjęte przez najwyższe organy decyzyjne obu instytucji w tak pilnych sprawach.

24 marca polscy piłkarze mieli zagrać z Rosją w Moskwie w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata. PZPN już w sobotę zapowiedział, że kadra Biało-Czerwonych nie zamierza grać ze "Sborną".

Rosjanie wściekli po decyzji FIFA i UEFA

Głos zabrał także honorowy prezes rosyjskiej federacji, Wiaczesław Kołoskow. - To dość poważna sankcja. Nie było podstaw do pozbawienia reprezentacji narodowej nazwy, stroju i flagi. Jest to upolityczniona decyzja, która nie ma nic wspólnego ze sportem - ocenił na łamach portalu sport-express.ru.

Decyzja FIFA i UEFA nie uszła również uwadze rosyjskich polityków. Deputowany do Dumy Dmitrij Swiszczow zapowiedział, że w sprawie wykluczenia Rosji skieruje skargę do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie (CAS).

W tym życiu niemożliwe jest niestety możliwe. Ludzie przy zdrowych zmysłach nie robią takich rzeczy. Jak FIFA, szanowana organizacja sportowa, może podejmować takie decyzje? - grzmiał Swiszczow.

Rozczarowany postanowieniami FIFA był też selekcjoner Rosjan Walerij Karpin. Były piłkarz i reprezentant kraju podzielił się swoimi odczuciami w rozmowach z mediami. 

- Nie jestem w stanie opisać, jak bardzo jesteśmy zawiedzeni po decyzji FIFA. Mieliśmy nadzieję, że to mecz rozstrzygnie zwycięzcę baraży. Szkoda mi moich piłkarzy. Marzyli o grze na mistrzostwach świata. Teraz ich nadzieja umarła - powiedział. 

Na profilu reprezentacji Rosji reakcje przedstawicieli Rosji spotkały się z ostrą reakcją internautów.

"A co z marzeniami Ukraińskich dzieci?", "Ludzie z Charkowa też mieli marzenia", "Bardziej obchodzą nas życia ludzi niż wasze marzenia".

 

Zobacz także

Zobacz także