more_horiz
Wiadomości

Problemy Mazepina w F1. Brytyjska federacja blokuje rosyjskich i białoruskich kierowców

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 14:15
We wtorek wieczorem Mohammed Ben Sulayem, prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) przedstawił oświadczenie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainie, w którym zaznaczono, że Rosjanie i Białorusini mogą startować pod neutralną flagą. Dzień później Brytyjska Federacja Motorowa poinformowała, że sportowcy z tych krajów mają zakaz uczestnictwa w wydarzeniach na terenie Wielkiej Brytanii. 
Rosyjski kierowca Formuły 1 Nikita Mazepin w bolidzie zespołu Haas, sponsorowanego przez rosyjski koncern nie będzie mógł wystąpić tegorocznym wyścigu o Grand Prix Wielkiej Brytanii
Rosyjski kierowca Formuły 1 Nikita Mazepin w bolidzie zespołu Haas, sponsorowanego przez rosyjski koncern nie będzie mógł wystąpić tegorocznym wyścigu o Grand Prix Wielkiej BrytaniiFoto: Shutterstock.com/motorsports Photographer

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa ósmy dzień. Agresorzy obecnie próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów, z którego ewakuowani są ludzie. 

Formuła 1. Nikita Mazepin nie pojedzie w GP Wielkiej Brytanii 

Poważny problem ma teraz zespół startujący w F1 - Haas, którego sponsorem tytularnym jest rosyjski koncern Uralkali, a jednym z kierowców Nikita Mazepin. Zgodnie z komunikatem brytyjskiego związku Rosjanin nie będzie mógł wystartować w tegorocznym wyścigu o Grand Prix Wielkiej Brytanii, który odbędzie się 3 lipca na Silverstone. Zakaz dotyczy również zespołów jeżdżących z rosyjską licencją. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że dla Mazepina może być to koniec przygody z F1. Po tym jak na Federację Rosyjską został nałożony szereg sankcji, również na tle sportowym, wiele podmiotów zrywa współpracę z firmami, które w jakikolwiek sposób są powiązane z krajem, który bezpodstawnie napadł na Ukrainę. 

Haas zakończy współpracę z Uralkali? GP Rosji odwołane

Gene Haas rozważa bowiem zerwanie współpracy z koncernem Uralkali, co oznaczałoby, że Nikita Mazepin straci fotel w F1. Decyzja ma zostać ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. 

Pod koniec lutego FIA odwołała Grand Prix Rosji. Wyścig miał się odbyć 25 września na torze w Soczi.


Czytaj także:

red/Motorsportuk.org

Zobacz także

Zobacz także