more_horiz
Wiadomości

Kasparow: Putin musi zostać powstrzymany. Ukraińcy płacą tę cenę krwią

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 11:40
Garri Kasparow jeden z największych szachowych arcymistrzów w historii od lat jest znany jako krytyk Władimira Putina. Teraz Rosjanin podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wojny na Ukrainie. Nawiązał również do swojej książki "Nadchodzi zima", w której ostrzegał Zachód przed Putinem. 
Garri Kasparow od lat jest znany jako zaciekły przeciwnik i krytyk Władimira Putina. Rosjanin odniósł się w mediach społecznościowych do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i ostrzegł Zachód przed Putinem
Garri Kasparow od lat jest znany jako zaciekły przeciwnik i krytyk Władimira Putina. Rosjanin odniósł się w mediach społecznościowych do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i ostrzegł Zachód przed PutinemFoto: East News/Goran Kovacic Xinhua

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Agresorzy obecnie próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów. 

Wojna na Ukrainie. Garri Kasparow ostrzegał przed Władimirem Putinem

58-letni Kasparow już w 2015 roku podczas premiery swojej książki "Nadchodzi zima" [oryg. "Winter is coming"] ostrzegał państwa zachodniej Europy przed pobłażliwym traktowaniem prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. W przeciwnym wypadku dojdzie do tragedii. - Cena za zatrzymanie Putina rosła za każdym razem, gdy przesuwał granice. Teraz Ukraińcy płacą za to krwią - napisał na Twitterze Garri Kasparow

Legenda szachów od lat postrzegana jest jako zaciekły przeciwnik Putina, którego podczas swojej wizyty w Warszawie w 2014 roku porównał do Adolfa Hitlera. Kasparow określił wówczas zagrożenie ze strony Rosji jako "rzeczywiste" i dotyczące Europy. 

W swojej książce Garri Kasparow pisał o wojnie w Gruzji, Czeczenii czy właśnie na Ukrainie. Nie obyło się również bez wątków dotyczących morderstw opozycjonistów, na tle politycznym czy zabójstw dziennikarzy, którzy krytykowali rządy Władimira Putina. 

- Wojna Putina z Ukrainą przeszła do kolejnej fazy. Teraz chodzi o zniszczenie i rzeź ludności cywilnej. To także część wojny z cywilizowanym światem, wojny Putina z prawem międzynarodowym i demokracją, czyli głównymi zagrożeniami dla jego władzy, o których mówił lata temu [...] Ustępstwa pozwoliły Putinowi podbijać inne kraje, jednocześnie tworząc Rosję jako państwo policyjne - czytamy w długim wątku Kasparowa na Twitterze. 

- Nie można pozwolić, by Putin eskalował w późniejszym czasie w innej części świata - dodał. 

Rosyjska agresja na Ukrainie. Kasparow: a nie mówiłem? 

W odniesieniu do obecnie trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kasparow proponuje konkretne rozwiązania, które mogłyby powstrzymać agresora. Nawiązuje tym samym do książki "Nadchodzi zima", ale wszystko umieszcza w kontekście aktualnych wydarzeń. Wpis poprzedza stwierdzeniem - "A nie mówiłem?". 

Garri Kasparow przedstawia plan, dzięki któremu można powstrzymać Władimira Putina. Przede wszystkim - militarne wsparcie Ukrainy (wywiad, cyberprzestrzeń), odcięcie Rosji od świata finansowego, wycofanie rosyjskich ambasadorów - rozmowy nie mają żadnego sensu, blokada machiny propagandowej, skierowanie działań przeciwko wszystkim sługom Putina, którzy nadal funkcjonują w zachodnim świecie, zastąpienie rosyjskiej ropy i gazu, poświęcenie - trzeba się pogodzić z tym, że każdy dzień walki to będzie cena, którą należy ponieść, uświadomienie sobie, że Putin nie zna umiaru i jeżeli zniszczy Ukrainę, na tym nie poprzestanie [jednocześnie Kasparow zdaje sobie sprawę, że nie może żądać od NATO militarnej interwencji].

Ponadto 58-latek proponuje również - koniec z apelami do Putina, technologiczne odcięcie Rosji [uderzenie w przemysł], wywieranie presji na rosyjskim społeczeństwie, które będzie naciskać na Putina, jasny sygnał dla rosyjskich generałów, że naruszenie każdego centymetra NATO spotka się z konsekwencjami, informowanie Rosjan o cierpieniu Ukraińców, wyeliminowanie skorumpowanych polityków oraz koniec z zachowaniem jakiejkolwiek rezerwy w stosunku do Rosji.

 

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Czytaj także:

red/Twitter

Zobacz także

Zobacz także