more_horiz
Wiadomości

Katar 2022: FIFA podjęła decyzję - Rosja ukarana walkowerem, Polska w finale baraży

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 20:25
FIFA podjęła decyzję ws. półfinału baraży do mundialu z udziałem reprezentacji Polski. W oficjalnym komunikacie potwierdzono, że Biało-Czerwoni otrzymają wolny los i 29 marca zagrają w finale ścieżki B.
Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski Foto: shutterstock.com/Dziurek

FIFA podjęła decyzję

W poniedziałek 28 lutego FIFAUEFA postanowiły usunąć "Sborną" oraz wszystkie rosyjskie kluby z rozgrywek, którymi zarządzają, ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. W czwartek strona rosyjska zapowiedziała złożenie apelacji w tej sprawie.

FIFA długo zwlekała z ostateczną decyzją ws. barażowego meczu Polaków. We wtorek w końcu opublikowano oficjalny komunikat.

"W związku z decyzją z dnia 28 lutego 2022 r. podjętą wspólnie z Komitetem Wykonawczym UEFA o zawieszeniu do odwołania wszystkich rosyjskich drużyn z udziału w rozgrywkach FIFA i UEFA, Biuro Komitetu Organizacyjnego FIFA zdecydowało, że Polska otrzyma wolny los, a 29 marca 2022 r. odbędzie się finał ścieżki B, w którym zmierzy się ze zwycięzcami meczu pomiędzy Szwecją a Czechami" - czytamy.

Międzynarodowa federacja podjęła także decyzję ws. meczu Ukrainy ze Szkocją (ścieżka A).

"Mecz pomiędzy Szkocją a Ukrainą, pierwotnie zaplanowany na 24 marca 2022 r., zostanie przełożony na czerwcowy termin, w związku z czym finał między zwycięzcami w spotkaniach Szkocja – Ukraina i Walia – Austria również zostanie przesunięty" - napisano w komunikacie.


Posłuchaj
00:45 Adam Matysek baraże Były reprezentant Polski Adam Matysek uważa, że to właściwe rozwiązanie sprawy (IAR)

 

Rosyjski związek z odwołaniem do CAS

We wtorek Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie opublikował informację na temat odwołania rosyjskiej federacji.

"Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) zarejestrował w dniu dzisiejszym odwołania rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (FUR) od decyzji podjętych w dniu 28 lutego 2022 r. przez Prezydium Rady FIFA (odwołanie FIFA) i Komitet Wykonawczy UEFA (odwołanie UEFA) (łącznie zakwestionowane decyzje) o zawieszeniu udziału wszystkich rosyjskich drużyn i klubów w ich rozgrywkach do odwołania. Odwołanie FIFA zostało wniesione przeciwko Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), Unii Europejskich Związków Piłki Nożnej (UEFA), Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Szwedzkiemu Związkowi Piłki Nożnej, Czeskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Czarnogórskiemu Związkowi Piłki Nożnej oraz Maltańskiemu Związkowi Piłki Nożnej" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Rosjanie, którzy w oddzielnej apelacji odwołali się także od decyzji UEFA, zwrócili się do CAS o uchylenie zaskarżonych decyzji i przywrócenie wszystkich rosyjskich klubów oraz reprezentacji do udziału w rozgrywkach FIFA i UEFA.

Stanowisko CAS powinno zostać opublikowane w ciągu kilku dni. 

Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także