Giro d'Italia: niebezpiecznie na podium. Biniam Girmay trafiony korkiem od szampana

2022-05-18, 10:37

Biniam Girmay, zwycięzca 10. etapu Giro d'Italia trafiony korkiem od szampana. Foto: Agencja Forum

Kolarz z Erytrei Biniam Girmay z grupy Intermarche wygrał w Jesi 10. etap wyścigu Giro d'Italia. Podczas dekoracji doszło do niebezpiecznej sytuacji.

Girmay zwyciężył po długim finiszu z ok. 40-osobowej grupy, w której byli wszyscy czołowi zawodnicy Giro. Do końca o zwycięstwo walczył z nim Holender Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), jednak spasował kilkanaście metrów przed metą i wyciągniętym w górę kciukiem pogratulował rywalowi.

22-letni Girmay jest pierwszym Erytrejczykiem, który wygrał etap wielkiego touru. Ten sezon ma bardzo udany - wygrał dwa jednodniowe wyścigi Trofeo Alcudia-Port d'Alcudia i Gandawa-Wevelgem oraz był drugi na pierwszym etapie tegorocznego Giro (za van der Poelem).

Po wtorkowym etapie Giro d'Italia zwycięzca stanął na podium. Jak zawsze otwiera on w tym momencie musujące wino i z rozmachem oblewa nim kibiców. 22-letni zawodnik z Erytrei bez dużego doświadczenia jeżeli chodzi o tę tradycję, nie okiełznał jednak butelki, bo podczas otwierania jej, korek uderzył kolarza w twarz.

W czołówce klasyfikacji generalnej we wtorek nie zaszły żadne zmiany. Lopez wyprzedza o 12 sekund Portugalczyka Joao Almeidę (UAE Team Emirates) i o 14 Francuza Romaina Bardeta (Team DSM). Zakończenie wyścigu 29 maja w Weronie.