more_horiz
Wiadomości

Ekstraklasa: nowy sezon, nowe przepisy o młodzieżowcu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 06:50
Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej podjęła oficjalne decyzje w sprawie przepisów o młodzieżowcu w PKO BP Ekstraklasie i Fortuna Pucharze Polski. W sezonie 2022/23 zmienią się zasady dotyczące młodych piłkarzy.
PZPN zmienił zasady dotyczące młodzieżowców.
PZPN zmienił zasady dotyczące młodzieżowców. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ekstraklasa: rusza sezon 2022/2023. Lech, Raków i Pogoń wśród faworytów do tytułu

Spotkania Raków Częstochowa - Warta Poznań oraz KGHM Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław rozpoczną sezon 2022/23 piłkarskiej Ekstraklasy. Tytułu broni Lech Poznań, a po ośmiu latach w elicie znów zagra Widzew Łódź.

Przed startem sezonu Ekstraklasy władze PZPN wprowadziły istotną nowość - zmodyfikowano przepis o młodzieżowcu. Dotychczas każdy klub miał obowiązek wystawiać w meczu Ekstraklasy co najmniej jednego piłkarza o takim statusie. Teraz tego wymogu nie będzie.

Kim jest młodzieżowiec?

Definicja młodzieżowca zgodnie z wymaganiami Polskiego Związku Piłki Nożnej to: piłkarz posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego, kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy.

PKO BP Ekstraklasa:

W minionym sezonie wymagania dotyczące młodzieżowca były mało skomplikowane - w każdej drużynie na boisku musiał przebywać przynajmniej jeden taki zawodnik. W nadchodzących rozgrywkach, obecność młodych piłkarzy na boisku będzie weryfikowana dopiero na koniec sezonu.

Każdy z klubów ma obowiązek zapewnić im grę, w wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3000 minut - z zastrzeżeniem, że nie wlicza się do tego doliczony czas gry oraz przypadek, gdy zawodnicy młodzieżowi w jednym meczu zagrają łącznie więcej niż 270 minut – w ewidencji danej drużyny zostanie uwzględnione jedynie 270 minut rozegranych w tym meczu.

Kary:

Wprowadzając zmiany, PZPN zawarł konkretne kary finansowe, które zostaną przekazane na wskazane przez związek zadania związane ze szkoleniem młodzieży. W zależności od brakujących minut, będzie to od 500 tysięcy (2500-2999 minut) aż do 3 milionów (mniej niż 999 minut).

Fortuna Puchar Polski:

W rozgrywkach pucharowych, zmiana zasad jest mniej skomplikowana - do tej pory na boisku musiało przebywać dwóch młodzieżowców, teraz wystarczy jeden.

Czytaj także:


/red


Zobacz więcej na temat: Piłka nożna Ekstraklasa

Zobacz także

Zobacz także