more_horiz
Wiadomości

ME w pływaniu: 30-osobowa reprezentacja Polski w Rzymie. "Chcemy zakończyć sezon z przytupem"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 08:47
30-osobowa reprezentacja polskich pływaków jest już w Rzymie, gdzie w czwartek rozpoczną się mistrzostwa Europy w sportach wodnych. Po udanym czempionacie globu, który w czerwcu odbył się w Budapeszcie, Biało-Czerwoni będą chcieli podtrzymać dobrą passę na finiszu sezonu letniego.
W Rzymie 30-osobowa reprezentacja Polski będzie walczyła o medale pływackich mistrzostw Europy
W Rzymie 30-osobowa reprezentacja Polski będzie walczyła o medale pływackich mistrzostw EuropyFoto: mat. prasowe/PZP

– Ostatnie miesiące są dla naszych najlepszych zawodników bardzo intensywne. Część kadry startowała już w mistrzostwach świata, a niektórzy prosto z Budapesztu udali się przecież na mistrzostwa Europy juniorów. Obie imprezy okazały się dla nas bardzo udane i liczymy, że po zakończeniu startów w Rzymie również będziemy mogli mówić o wysokich lokatach i rekordach życiowych – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak. – Kadra przygotowywała się do występu we Włoszech na zagranicznych zgrupowaniach. Najpierw nasi reprezentanci wystąpili w mistrzostwach Grecji, a później udali się do Riccione – dodaje.

ME w pływaniu. Trener kadry Piotr Gęgotek: zrealizowaliśmy wszystkie nasze założone cele 

– Podczas startów kontrolnych w Grecji musieliśmy przyjrzeć się zawodnikom i dopracować to, co jeszcze można było zrobić na dwa tygodnie przed mistrzostwami Europy. Występy w Atenach były bardzo udane tak jak zgrupowanie poprzedzające przyjazd do Rzymu. Przyzwyczailiśmy się do klimatu i do ludzi, bez większych problemów zrealizowaliśmy wszystkie nasze założone cele – komentuje główny trener kadry narodowej, Piotr Gęgotek.

– Kadra liczy 30 zawodników. To spora reprezentacja, chociaż bywały większe. Mam nadzieję, że pokażemy się z dobrej strony nie tylko indywidualnie, ale też w sztafetach, bo jest tu szansa popływać w finałach i powalczyć o najwyższe lokaty. Chcemy z przytupem zakończyć sezon – wspomina szkoleniowiec.
Kandydatów do medali wśród Biało-Czerwonych można upatrywać między innymi wśród bohaterów mistrzostw świata. Katarzyna Wasick w Foro Italico zaprezentuje się indywidualnie tylko na dystansie 50 m stylem dowolnym. W Budapeszcie zdobyła sprinterskie srebro, przegrywając tylko z Sarą Sjoestroem. Teraz Szwedka znów będzie jej najgroźniejszą rywalką.

Posłuchaj
02:29 PZP_MERzym_0908_TrenerPiotrGęgotek_audio.mp3 36. Mistrzostwa Europy w pływaniu. Mówi trener kadry narodowej Piotr Gęgotek (mat. prasowe/PZP)

Brązowy medalista MŚ Ksawery Masiuk: nie będę się oszczędzał

Z kolei zaledwie 17-letni Ksawery Masiuk podczas czempionatu globu niespodziewanie wywalczył brąz na 50 m stylem grzbietowym. W Rzymie w tej konkurencji też ma trzeci czas na liście zgłoszonych zawodników. Do tego jest czwarty na dwukrotnie dłuższym dystansie.

– Od razu po mistrzostwach świata poleciałem do Rumunii na mistrzostwa Europy juniorów. Tam dałem sobie niezły wycisk, bo tych startów trochę było. Po powrocie trochę odpocząłem i szybko wróciłem na najwyższe obroty – opowiada Masiuk, który w ostatnim czasie nie uniknął problemów zdrowotnych. – Na obozie w Riccione bolały mnie zatoki i wciąż trochę to odczuwam. Bardziej nastawiam się na mistrzostwa świata juniorów, które są w Limie, ale tu chcę dać z siebie dwieście procent i nie będę się oszczędzał. Trener ma plan i zapewnia, że będę szybko pływał – dodaje podopieczny Pawła Wołkowa.

Posłuchaj
03:13 PZP_MERzym_0908_KsaweryMasiuk_audio.mp3 36. Mistrzostwa Europy w pływaniu. O zawodach w Rzymie mówi 17-letni Ksawery Masiuk (mat. prasowe/PZP)

Reprezentant G-8 Bielany Warszawa zwraca też uwagę na fakt, że zawody odbędą się na otwartym basenie, co będzie stanowiło dla grzbiecistów spore utrudnienie. – W ubiegłym roku na mistrzostwach Europy juniorów był nad nami zamontowany metalowy stelaż, więc było prościej. W tym roku takim punktem odniesienia będzie chyba tylko kamera – zauważa. Wtóruje mu Laura Bernat, która w 2021 roku też pływała w Foro Italico podczas MEJ, zdobywając złoto na 200 m stylem grzbietowym. – Na pewno wspomnienia związane z tym startem pomogą, jednak sam basen wygląda inaczej niż rok temu. Grzbietem może być ciężko, ale przyjmuję wyzwanie – mówi jedna z najmłodszych kadrowiczek, która dopiero we wrześniu skończy 17 lat.

Trener kadry narodowej Piotr Gęgotek jest spokojny o formę Biało-Czerwonych w Rzymie/fot. PZP/Łukasz Gągulski Trener kadry narodowej Piotr Gęgotek jest spokojny o formę Biało-Czerwonych w Rzymie/fot. PZP/Łukasz Gągulski

Polacy w Foro Italico

– Tak naprawdę przygotowanie do tych zawodów, nie różnią się bardzo od innych. Mamy do wykonania te same zadania: jak najlepiej popłynąć, dać z siebie wszystko i przy tym dobrze się bawić - dodaje lublinianka trenująca pod okiem Sławomira Pliszki, która w swojej koronnej konkurencji ma 8. czas zgłoszenia.

Posłuchaj
02:31 PZP_MERzym_0908_LauraBernat_audio.mp3 36. Mistrzostwa Europy w pływaniu. Laura Bernat zdobywała już złoty medal w Foro Italico (mat. prasowe/PZP)

W ścisłej czołówce list startowych znaleźli się także tacy zawodnicy jak Jan Kozakiewicz (2. czas na 50 m stylem klasycznym) czy Jakub Majerski (3. wynik na 100 m stylem motylkowym). Wysoko są również Krzysztof Chmielewski (6. na 200 m stylem motylkowym), Tomasz Polewka (7. na 50 m stylem grzbietowym), Konrad Czerniak (7. na 50 m stylem motylkowym), Paulina Peda (7. na 100 m stylem grzbietowym), Paweł Juraszek (8. na 50 m stylem dowolnym) i Dawid Wiekiera (8. na 200 m stylem klasycznym).

Polacy zmagania rozpoczną już w czwartkowy poranek. Wyścigi eliminacyjne zaplanowano na 9:00, a sesje finałowe mają się rozpoczynać o 18:00. Mistrzostwa Europy potrwają do 17 sierpnia.

inf. prasowa/PZP


Zobacz także

Zobacz także