ME w pływaniu: Katarzyna Wasick ze srebrem na 50 metrów stylem dowolnym

2022-08-16, 18:33

Katarzyna Wasick zdobyła srebrny medal na 50 m stylem dowolnym podczas rozgrywanych w Rzymie mistrzostw Europy w pływaniu. Foto: PAP/EPA/Tamas Kovacs

Katarzyna Wasick zdobyła srebrny medal na 50 m stylem dowolnym podczas rozgrywanych w Rzymie mistrzostw Europy w pływaniu. Polka (24,20 sek.) przegrała tylko z rewelacyjną Szwedką Sarah Sjöström (23,91 sek.), a trzecia była Holenderka Valerie van Roon (24,64 sek.).

Sukces z Budapesztu powtórzony

To drugi medal dla reprezentacji Polski na tej imprezie. Wcześniej trzecie miejsce w wyścigu na 100 m stylem motylkowym zajął Jakub Majerski.

Wasick to zdecydowanie najlepsza polska pływaczka w ostatnich latach, ale Sjoestroem to absolutna światowa gwiazda. Tak, jak podczas czerwcowych mistrzostw globu w Budapeszcie Polka we wtorek musiała uznać wyższość utytułowanej Szwedki.

Wasick srebro mistrzostw Europy zdobyła także dwa lata temu w stolicy Węgier.

Szwedka poza zasięgiem

Sjoestroem ma natomiast w dorobku m.in. cztery medale igrzysk olimpijskich, w tym złoty z Rio de Janeiro (2016) na 100 m st. motylkowym. Na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata stawała dziesięciokrotnie, a w ME najlepsza była już 16 razy. W Rzymie wcześniej triumfowała na 50 m stylem motylkowym.

Kilka minut przed startem Wasick w finale 200 m stylem motylkowym wystąpił Krzysztof Chmielewski. Czas 1.56,43 dał mu ósme miejsce. Zwyciężył Węgier Kristof Milak - 1.52,01. Drugi był jego rodak Richard Marton - 1.54,78, a trzeci Włoch Alberto Razzetti - 1.55,01.

Polka jest zadowolona ze swojej dyspozycji i podkreśla, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa (PR1) 0:48