EuroBasket 2022: Polska - Francja. Biało-Czerwoni rozbici, ale wciąż jest szansa na medal

2022-09-16, 19:00

Rudy Gobert (L) i Michał Sokolowski podczas półfinału EuroBasketu. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Reprezentacja Polski nie awansowała do finału mistrzostw Europy koszykarzy. Biało-Czerwoni wysoko przegrali w Berlinie z Francją 54:95 i w niedzielę powalczą o brązowe medale.

Na relacje z meczów reprezentacji Polski na EuroBaskecie 2022 zapraszamy na antenę radiowej Jedynki. Zmagania Biało-Czerwonych relacjonuje wysłannik Polskiego Radia na mistrzostwa Mateusz Ligęza.

>>> EuroBasket 2022 SŁUCHAJ RELACJI

Polska - Francja. Tym razem bez sensacji

Biało-Czerwoni na tym etapie mistrzostw Europy znaleźli się po raz pierwszy od 1971 roku. W środę podopieczni Igora Milicicia sensacyjnie wyrzucili z turnieju Słowenię. Niestety, dwa dni później inny faworyt do złotego medalu okazał się wyraźnie lepszy...

Początek spotkania był nerwowy z obu stron. Jedyne prowadzenie Polacy zanotowali przy stanie... 2:0, gdy indywidualną akcję zakończył celnym rzutem Mateuszem Ponitka. Od tego momentu na parkiecie dzielili i rządzili jednak Francuzi. W pierwszej kwarcie w grze utrzymywał Biało-Czerwonych A.J. Slaughter, który dwa razy trafił z dystansu. W szeregach "Les Bleus" od początku wyróżniał się Guerschon Yabusele (9:15).

Polacy mieli problem z trafianiem do kosza, a nawet z wypracowywaniem sobie dogodnych pozycji. Francuską obronę trzymał Rudy Gobert. Przewaga rywali rosła z minuty na minutę. Punkty zdobywali Gobert czy Thierry Tarpey.

Wynik na półmetku meczu był wysoki, jednak pozostawiał cień nadziei na awans (18:34).

Koniec złudzeń po przerwie

Po przerwie rywale pozbawili jednak naszą drużynę marzeń. Nie do zatrzymania był Yabusele. Skrzydłowy Realu Madryt trafiał właściwie z każdej pozycji. Mecz zakończył z dorobkiem 22 punktów, choć trener Vincent Collet dał mu w końcówce odpocząć. Wynik trzeciej kwarty ustalił rezerwowy Elie Okobo, który, podobnie jak jego koledzy, był skuteczny z dystansu (36:64).

W ostatniej odsłonie obaj trenerzy dali szansę rezerwowym z myślą o niedzielnych spotkaniach o złoty i brązowy medal. Obie drużyny momentami mało skupiały się na obronie, jednak obraz gry się nie zmienił. Nadal dużo lepsi byli wicemistrzowie olimpijscy z Tokio. W końcówce nieco strat zmniejszył Michał Michalak, ale wynik i tak mówi sam za siebie (54:95).

Francuzi udzielili Polakom dość brutalnej lekcji koszykówki.

W niedzielę o brązowy medal Polacy zagrają z Niemcami, którzy w drugim półfinale ulegli Hiszpanii 91:96. Początek meczu o godzinie 17.15.

Hiszpanie będą natomiast finałowym rywalem Francji. Początek meczu o złoto o 20:30.

Polska - Francja 54:95 (9:15, 9:19, 18:30, 18:31)

Polska: A.J. Slaughter 9, Mateusz Ponitka 7, Michał Michalak 6, Jakub Garbacz 5, Jarosław Zyskowski 5, Aleksander Balcerowski 5, Aleksander Dziewa 5, Aaron Cel 3, Michał Sokołowski 2, Dominik Olejniczak 2, Jakub Schenk 2, Łukasz Kolenda 0.

Francja: Guerschon Yabusele 22, Evan Fournier 10, Elie Okobo 10, Amath M'Baye 8, Vincent Poirier 8, Terry Tarpey 8, Thomas Heurtel 7, Rudy Gobert 6, Moustapha Fall 6 (10 zb), Timothe Luwawu-Cabarrot 4, Theo Maledon 3, Andrew Albicy 3.