more_horiz
Wiadomości

Rajd Nowej Zelandii po dekadzie wraca do kalendarza WRC. Kajetanowicz już po testach: przygoda życia

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 16:17
Załoga Orlen Rally Team w składzie Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zakończyła przygotowania do Rajdu Nowej Zelandii. Polacy zaliczyli dwa dni intensywnych testów samochodu na lokalnych trasach, które pozwoliły także poznać charakterystykę tych wyjątkowych, szutrowych odcinków specjalnych. Rywalizacja rozpocznie się w czwartek od odcinka superspecjalnego Pukekawa Auckland Domain (1,78 km długości).
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak podczas testów przed Rajdem Nowej Zelandii
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak podczas testów przed Rajdem Nowej ZelandiiFoto: mat. prasowe/Kajto.pl

Nowa Zelandia powraca do WRC po dziesięciu latach nieobecności. Kibice i zawodnicy kochają tę rundę ze względu na jej widowiskowe i przepięknie zlokalizowane szutrowe trasy. Będzie to już jedenasta runda tegorocznych zmagań. 

WRC. Kajetan Kajetanowicz przed Rajdem Nowej Zelandii: to dla mnie przygoda życia

Kajetan Kajetanowicz, któremu do końca sezonu pozostały jeszcze trzy z siedmiu rajdów, na które zezwala regulamin, sklasyfikowany jest aktualnie na czwartej pozycji w kategorii WRC 2. Różnice punktowe są jednak niewielkie, a każdy z poprzedzających go kierowców ma większą liczbę startów, dlatego wiele zależy od tego rajdu. Presja jest duża, a walka z lokalnymi kierowcami, w tym m.in. byłym reprezentantem zespołu fabrycznego Hyundaia, Haydenem Paddonem, nie będzie łatwa.

- Za nami dwa dni testów przed Rajdem Nowej Zelandii. Szczególnie ten drugi dzień dał nam namiastkę tego, co może czekać nas podczas rywalizacji, która toczyć się będzie na krętych i być może też bardzo błotnistych odcinkach. To przepiękny kraj i szczególnie trudno skupić się na pracy podczas zapoznania z trasą, kiedy za oknem są takie widoki. Na odcinkach mamy szybkie partie, ale zdecydowanie więcej będzie trudnych technicznie, źle wyprofilowanych zakrętów. Na żadnym rajdzie nie spotkałem się z taką ich liczbą. To na pewno podnosi poziom trudności, bo nie wszystko możemy zaznaczyć w naszych notatkach, a do rywalizacji staniemy z kierowcami, którzy te trasy znają doskonale. To wielkie wyzwanie logistyczne dla mnie i całego zespołu, ale i przygoda życia. Chcę wykorzystać czas tutaj do maksimum, cieszyć się jazdą i rywalizacją oraz dawać z siebie wszystko na odcinkach specjalnych. Bądźcie z nami - mówi Kajetan Kajetanowicz.

Rajd Nowej Zelandii. Jak wygląda harmonogram rundy WRC?

Rywalizacja w rajdzie rozpocznie się 29 września od niespełna dwukilometrowego odcinka Pukekawa Auckland Domain, który zostanie rozegrany o godzinie 7:08 czasu polskiego. Piątkowe zmagania to z kolei sześć odcinków specjalnych bez przerwy na rutynowy serwis. Będzie to najdłuższy etap rajdu o długości 158,56 km. Załogi zmierzą się z dwukrotnie pokonywanymi oesami Whaanga Coast (29,27 km), Te Akau South (31,48 km) oraz Te Akau North (18,53 km). Sobota rozpocznie się odcinkiem Kaipara Hills (15,83 km), następnie Puhoi (22,50 km) oraz Komokoriki (5,81 km). Podczas drugiej pętli zawodnicy ponownie pokonają te trzy odcinki. Finałowy dzień to dwukrotnie pokonywane oesy Whitford Forest – Te Maraunga Waiho (8,82 km) oraz Jacks Ridge (6,77 km), który będzie także dodatkowo punktowanym Power Stagem. Zwycięzców rajdu poznamy około godziny szóstej czasu polskiego.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak podczas testów przed Rajdem Nowej Zelandii. To już jedenasta runda tegorocznych rajdowych mistrzostw świata WRC Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak podczas testów przed Rajdem Nowej Zelandii. To już jedenasta runda tegorocznych rajdowych mistrzostw świata WRC

Wyniki i kalendarz WRC 2022:
20-23 stycznia Rajd Monte Carlo - S. Loeb/M-Sport
24-27 lutego Rajd Szwecji - K. Rovanperä/Toyota
21-24 kwietnia Rajd Chorwacji - K. Rovanperä/Toyota
19-22 maja Rajd Portugalii - K. Rovanperä/Toyota
2-5 czerwca Rajd Włoch/Sardynii - O. Tanak/Hyundai
23-26 czerwca Rajd Kenii - K. Rovanperä/Toyota
14-17 lipca Rajd Estonii - K. Rovanperä/Toyota
4-7 sierpnia Rajd Finlandii - O. Tanak/Hyundai
18-21 sierpnia Rajd Ypres (Belgii) - O. Tanak/Hyundai
8-11 września Rajd Grecji - T. Neuville/Hyundai
29 września - 2 października Rajd Nowej Zelandii
20-23 października Rajd Hiszpanii/Katalonii
10-13 listopada Rajd Japonii

Czytaj także:

red/Kajto.pl/inf. prasowa

Zobacz także

Zobacz także