more_horiz
Wiadomości

MŚ siatkarek 2022. Stefano Lavarini: mój zespół musi wygrywać w trudnych momentach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 09:00
Polskie siatkarki przegrały pierwszy z Dominikaną swój pierwszy mecz na MŚ. Biało-Czerwone już wcześniej zapewniły sobie awans do drugiej rundy. - Każdy kolejny dzień to dla nas nowe wyzwanie, każdy rywal i każdy mecz. Staramy się wszyscy dać z siebie to, co najlepsze. Wiem, że ludzie oczekują od nas zwycięstw - mówi Stefano Lavarini, cytowany na oficjalnej stronie PZPS.
Selekcjoner reprezentacji Polski siatkarek Stefano Lavarini podczas meczu mistrzostw świata
Selekcjoner reprezentacji Polski siatkarek Stefano Lavarini podczas meczu mistrzostw świataFoto: PAP/Adam Warżawa

Na inaugurację MŚ siatkarek w meczu grupy B Polki pokonały w holenderskim Arnhem Chorwatki 3:1. Teraz podopieczne Stefano Lavariniego w ciągu pięciu dni rozegrają aż cztery spotkania. W pierwszym spotkaniu w Gdańsku Biało-Czerwone pewnie pokonały Tajlandki 3:0. Później gładko rozprawiły się z zespołem Korei Południowej 3:0 i doznały pierwszej porażki z Dominikaną 1:3.

MŚ siatkarek 2022. Stefano Lavarini: nie ma miejsce na kalkulacje

- Każde zwycięstwo jest dla nas bardzo cenne, bo w tym turnieju trzeba zbierać punkty i wygrywać. Dobrze rozpoczęliśmy te mistrzostwa, ale każdego dnia musimy myśleć tylko o najbliższym meczu. Nie ma miejsca na kalkulacje, powiedziałem to zresztą siatkarkom, bo to bardzo długi turniej. Gramy w trudnej grupie - zaznaczył Lavarini, który udzielił krótkiego wywiadu oficjalnej stronie PZPS

Stefano Lavarini przyznał, że Polki przygotowują się do każdego spotkania pod innym kątem, w zależności od charakterystyki rywalek i stylu gry, jaki prezentują. - Każdy kolejny dzień to dla nas nowe wyzwanie, każdy rywal i każdy mecz. Staramy się wszyscy dać z siebie to, co najlepsze. Wiem, że ludzie oczekują od nas zwycięstw. Ale to są mistrzostwa świata i nie ma tu słabych rywali czy łatwych meczów. Pamiętajcie o tym. Jesteśmy z zespołem na co dzień, widzimy, jak się rozwija i jak reaguje - tłumaczy selekcjoner Biało-Czerwonych. 

- Przygotowujemy się do każdego kolejnego rywala, bo oni grają naprawdę inną siatkówkę, mają inną charakterystykę gry. Musimy być na tym skoncentrowani. W naszej grze są lepsze i gorsze momenty, czasami brakuje nam koncentracji i skupienia na naszych zadaniach na boisku. Ale to są w zasadzie detale, gramy naprawdę dobrze - dodał. 

"Musimy poszukać nowych pomysłów na grę"

Selekcjoner jest świadomy, że kolejna faza turnieju MŚ siatkarek będzie jeszcze trudniejsza. Biało-Czerwone już po wygranej z Koreankami zapewniły sobie awans. 

- W kolejnej fazie turnieju nie będziemy mierzyć się z zespołami z Azji, więc musimy poszukać nowych pomysłów na grę i nowych rozwiązań w zderzeniu z siatkówką, którą prezentują nasze kolejne rywalki. Czy stać nas na wygrywanie z najlepszymi na świecie? Mój zespół musi się rozwijać, musi rosnąć i uczyć, wygrywać w trudnych momentach. Tylko w ten sposób możemy myśleć o pokonywaniu najlepszych - podkreślił Włoch. 

Posłuchaj
00:21 Stenzel.mp3 Libero Maria Stenzel przyznała, że zespół poczuł zmęczenie. Zwróciła jednak uwagę na doskonałą grę zmienniczki w ekipie Dominikany (IAR)

Były selekcjoner siatkarek Korei Południowej odniósł się również do atmosfery, jaka panuje w Ergo Arenie. - Atmosfera na trybunach jest wspaniała, fantastyczna. Mogę ją porównać chyba tylko z tym, co widziałem w Brazylii, gdy pracowałem tam przez dwa lata. Ludzie są pełni emocji, siatkówka jest dla nich bardzo ważna, są żywiołowi. Tę pasję i zaangażowanie bardzo cenię, nie spotyka się tego wszędzie. Spodziewałem się tego w Brazylii, ale w Polsce to nadal dla mnie w pewnym sensie zaskoczenie. Północ Europy, zupełnie inny świat, niż gorąca Brazylia, prawda? Czuję się tu świetnie - powiedział Stefano Lavarini. 

- Ludzie śledzą siatkówkę, mają mnóstwo pasji i nas wspierają. To jest naprawdę znakomite. Rozmawiałem kilka dni temu z moim bratem, który oglądał nasz mecz w telewizji. Był pod wielkim wrażeniem i mówił, że mi zazdrości, że mogę to poczuć na własnej skórze. Nie był w stanie tego wyrazić. To naprawdę miłe, jest tylko kilka takich miejsc na świecie, jak Polska. Takich kibiców nie spotyka się wszędzie. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy się cieszyć tym turniejem. Tymi meczami, każdym kolejnym dniem. I że cały kraj będzie z nas dumny, że damy kibicom dużo radości. Postaramy się dotrzeć w mistrzostwach tak daleko, jak to będzie możliwe - przyznał. 

Posłuchaj
00:23 Czyrnianska.mp3 Martyna Czyrniańska po meczu z Dominikaną (IAR)

MŚ siatkarek 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Turcja?

Ostatnim rywalem Polek w grupie B będą Turczynki. Spotkanie zaplanowano na sobotę 1 października w Ergo Arenie o godz. 20.30. 

Cztery najlepsze reprezentacje z każdej grupy awansują do kolejnej fazy grupowej. Na tym etapie zostaną zaliczone wyniki między zainteresowanymi drużynami. Po dwóch rundach grupowych nastąpi faza pucharowa - od ćwierćfinałów. 

Biało-Czerwone poznały już rywalki w drugiej fazie zmagań w Łodzi - w niej zagrają Stany Zjednoczone, Serbia, Niemcy oraz Kanada. Cztery najlepsze ekipy z tego grona wystąpią w ćwierćfinale.

19. edycja MŚ siatkarek odbędzie się w dniach 23 września - 15 października. Podczas turnieju zostanie rozegranych 100 meczów. Polskimi miastami gospodarzami są: Gdańsk, Łódź i Gliwice.


Czytaj także:

Polskieradio24.pl

red/PZPS/PolskieRadio24.pl/IAR

Zobacz także

Zobacz także