more_horiz
Wiadomości

Paryż 2024. Polskie siatkarki awansowały w rankingu FIVB! Jak wygląda droga do igrzysk?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 09:35
Polskie siatkarki dzięki bardzo dobrej grze na tegorocznych mistrzostwach świata awansowały w rankingu FIVB. To świetna wiadomość w kontekście ewentualnej gry na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024.
Siatkarki reprezentacji Polski cieszą się podczas meczu ćwierćfinałowego mistrzostw świata z Serbią. Biało-Czerwone ostatecznie przegrały w tie-breaku i odpadły z turnieju
Siatkarki reprezentacji Polski cieszą się podczas meczu ćwierćfinałowego mistrzostw świata z Serbią. Biało-Czerwone ostatecznie przegrały w tie-breaku i odpadły z turniejuFoto: PAP/Tomasz Wiktor

Dla podopiecznych Stefano Lavariniego było to bardzo dobry turniej, choć w ćwierćfinale z Serbią Polki prowadziły w tie-breaku i były bliskie sprawienia ogromnej sensacji w Gliwicach. Ostatecznie jednak aktualne mistrzynie świata odrobiły straty i to one zagrają z Amerykankami o finał turnieju. 

Paryż 2024. Awans Polek w rankingu FIVB. Siatkarki na dobrej drodze do igrzysk 

Dzięki grze w ćwierćfinale i dobrym występom na  Polki zaliczyły awans w rankingu FIVB, co przekłada się na większe szanse awansu na igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Obecnie Biało-Czerwone zajmują 10. miejsce w klasyfikacji, co jest najwyższym miejscem Polek od... 2011 roku. Wtedy kadra była o jedną lokatę wyżej. 

Reprezentacji Polski szczególnie pomogły mecze w drugiej fazie turnieju, kiedy pokonały mistrzynie olimpijskie Amerykanki, Kanadyjki czy na koniec Niemki prowadzone przez byłego selekcjonera męskiej kadry Biało-Czerwonych Vitala Heynena. 

Jak wyglądają kwalifikacje do igrzysk olimpijskich Paryż 2024?

Awans w rankingu FIVB ułatwił Polkom grę o awans na igrzyska olimpijskie w stolicy Francji. Na turnieju w Paryżu wystąpi 12 zespołów. Zagwarantowany udział w IO ma gospodarz - Francja. W przypadku pozostałych miejsc (11) o awansie zadecydują światowe turnieje eliminacyjne (6 drużyn) oraz ranking FIVB (5 zespołów). 

Pierwszym etapem walki o IO 2024 mają być światowe zawody siatkarek w dniach 16-24 września 2023 i siatkarzy od 30 września do 8 października 2023 roku.

Tutaj 24 najlepsze drużyny z rankingu FIVB zostaną podzielone na trzy grupy, gdzie odbędzie się rywalizacja w systemie "każdy z każdym". Dwie najlepsze ekipy każdej z grup uzyskają awans na igrzyska.

Dlatego bardzo ważna będzie pozycja w światowym rankingu FIVB - im lepsza, tym możliwość rozstawienia i potencjalnie słabszy rywal. Nawet w przypadku porażki w eliminacjach Polki będą mogły uzyskać... awans. Ostatnie pięć zespołów zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn zostanie wyłonionych na podstawie rankingu (dla siatkarek obowiązywać będzie zestawienie z dnia 17 czerwca 2024, a dla siatkarzy z 24 czerwca 2024). 

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku.  

Ranking FIVB 2022 Ranking FIVB 2022


Formuła turnieju siatkarskiego na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024:

Turniej siatkarski na IO 2024 Turniej siatkarski na IO 2024


Czytaj także
:

Polskieradio24.pl

red/PolskieRadio24.pl/FIVB/en.volleyballworld.com

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także