Ekstraklasa: Górnik - Lech. Kolejna porażka gospodarzy, mistrz Polski lepszy w Zabrzu

2022-10-16, 20:36

Piłkarze Lecha Poznań okazali się lepsi w niełatwym meczu z Górnikiem Zabrze . Foto: PAP/Tomasz Wiktor

Piłkarze Górnika Zabrze przegrali u siebie z Lechem Poznań 1:2 (1:1) w ostatnim niedzielnym meczu 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Oba gola dla zwycięzców zdobył Mikael Ishak.

• Obie drużyny stworzyły wiele bramkowych sytuacji, a wśród wyróżniających się postaci byli bramkarze
  • Sędzia Bartosz Frankowski podyktował po jednym rzucie karnym dla obu zespołów

Mistrzowie Polski, którzy jeszcze w czwartek mierzyli się w Izraelu z Hapoelem Beer-Szewa w Lidze Konferencji, znakomicie rozpoczęli niedzielny mecz.

Sporo działo się w Zabrzu

Już w czwartej minucie prowadzenie lechitom zapewnił Mikael Ishak. Szwedzki napastnik mocno uderzył zza pola karnego, a piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki. Golkiper Damian Bielica nie miał większych szans na interwencję.

Już w dziesiątej minucie gospodarze jednak wyrównali! Sędzia Bartosz Frankowski podyktował rzut karny po faulu Antonio Milicia na Lukasie Podolskim. Do piłki podszedł Szymon Włodarczyk, który wykorzystał jedenastkę.

Młody napastnik Górnika mógł ustrzelić dublet już trzy minuty później, lecz jego uderzenie dobrze obronił Filip Bednarek. W 21. minucie groźnie było natomiast pod bramką zabrzan. Ishak nie wykorzystał jednak błędu Erika Janzy i posłał piłkę obok bramki.

Bednarek kolejną znakomitą interwencję zanotował w 27. minucie, gdy poradził sobie z uderzeniem Kanjiego Okunukiego. Jego vis a vis Bielica wykazał się natomiast sześć minut później, gdy z dystansu kopnął Pedro Rebocho. Golkiper Górnika ponownie interweniował w 35. minucie, broniąc strzał Ishaka.

Blisko drugiej bramki dla gości było w 40. minucie. Po wrzutce Ishaka minimalnie niecelnie główkował jednak Kristoffer Velde. Po ciekawej pierwszej połowie piłkarze zeszli na przerwę przy wyniku remisowym.

VAR zaważył na wyniku?

W drugiej części gry także sporo się działo. W 54. minucie Bielica z trudem uratował Górnik przed golem samobójczym. Niefortunnie w tej sytuacji interweniował Kryspin Szcześniak. Szybko odpowiedział Podolski, który uderzał na bramkę Lecha z dystansu i minimalnie chybił.

W 57. minucie przebojową akcję przeprowadził Velde. Jak to często z Norwegiem bywa, zabrakło mu skuteczności, gdyż kopnął nad poprzeczką.

Do ogromnej kontrowersji doszło w 63. minucie. Arbiter długo nie mógł podjąć decyzji, czy Richard Jensen faulował Milicia w polu karnym Górnika. Po długim sprawdzaniu sytuacji w systemie VAR, Bartosz Frankowski podyktował jedenastkę. Do piłki podszedł Ishak, który pewnym strzałem przywrócił Lechowi prowadzenie.

Górnik próbował do końca

Gospodarze się nie poddali. Podopieczni Bartoscha Gaula błyskawicznie chcieli odpowiedzieć. W 70. minucie Bednarek z dużym trudem obronił uderzenie Podolskiego. Osiem minut później nadzieje zabrzanom mógł odebrać Velde, ale przegrał pojedynek sam na sam z Bielicą.

Bednarek był bardzo pewnym punktem gości - w 90. minucie obronił strzał Okunukiego po indywidualnej akcji Japończyka. Sędzia Frankowski doliczył do drugiej połowy aż dziewięć minut, co zwiastowało ogromne emocje.

W dodatkowym czasie miano bohatera "Kolejorza" przypieczętował Filip Bednarek. Golkiper bronił groźne strzały Janzy oraz Jonatana Kotzke. W efekcie podopieczni Johna van den Broma odnieśli ważną wygraną, a Górnik przegrał trzeci kolejny ligowy mecz.

Dla lechitów to ósme z rzędu spotkanie w Ekstraklasie, którego nie przegrali. Mistrzowie Polski kiepsko zaczęli jednak sezon, mają też jeden zaległy mecz. Z tego powodu poznaniacy zajmują w tabeli dopiero siódme miejsce z dorobkiem 21 punktów. Górnik jest jednak dopiero czternasty - 13 pkt. Prowadzi Raków Częstochowa - 29 pkt.

Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:2 (1:1)

Bramki: 0:1 Mikael Ishak (4), 1:1 Szymon Włodarczyk (10-karny), 1:2 Mikael Ishak (67-karny).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Jonatan Kotzke, Blaz Vrhovec, Erik Janza. Lech Poznań: Radosław Murawski, Mikael Ishak, Nika Kwekweskiri, Filip Bednarek.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 15 918.

Górnik Zabrze: Daniel Bielica - Kryspin Szcześniak (90+1. Aleksander Paluszek), Emil Bergstroem, Richard Jensen - Robert Dadok (62. Paweł Olkowski), Blaz Vrhovec (79. Dani Pacheco), Jonatan Kotzke, Erik Janza - Kanji Okunuki, Szymon Włodarczyk (46. Mateusz Cholewiak), Lukas Podolski.

Lech Poznań: Filip Bednarek - Alan Czerwiński, Lubomir Satka, Antonio Milić, Pedro Rebocho - Adriel Ba Loua (81. Filip Szymczak), Radosław Murawski (76. Jesper Karlstroem), Filip Marchwiński, Nika Kwekweskiri, Kristoffer Velde (88. Joel Pereira) - Mikael Ishak.

Wyniki meczów 13. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2022-10-14:

Wisła Płock - Legia Warszawa 2:1 (0:0)
Korona Kielce - PGE FKS Stal Mielec 0:2 (0:2)
2022-10-15:
Radomiak Radom - Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)
Warta Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0 (0:0)
Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 1:1 (0:1)
Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 0:3 (0:2)
2022-10-16:
Widzew Łódź - KGHM Zagłębie Lubin 3:0 (1:0)
Miedź Legnica - Cracovia Kraków 1:1 (0:1)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Miedź Legnica 12 1 3 8 12-22 6 -10
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze