more_horiz
Wiadomości

WRC. Sebastien Ogier samodzielnym rekordzistą! Dziewiąty triumf Francuza w Rajdzie Monte Carlo

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 10:00
Ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier po raz dziewiąty w karierze wygrał Rajd Monte Carlo. Kierowca Toyoty okazał się bezkonkurencyjny na początek sezonu rajdowych mistrzostw świata WRC. Tuż za nim uplasował się obrońca tytułu Fin Kalle Rovanpera, a trzeci był Thierry Neuville z zespołu Hyundaia. 
Sebastien Ogier po raz dziewiąty wygrał Rajd Monte Carlo i został samodzielnym rekordzistą w liczbie zwycięstw w Monako
Sebastien Ogier po raz dziewiąty wygrał Rajd Monte Carlo i został samodzielnym rekordzistą w liczbie zwycięstw w MonakoFoto: PAP/EPA/Nikos Mitsouras

Dla Ogiera był to wyjątkowy triumf, mimo że nie startuje już w pełnym cyklu mistrzostw świata WRC. Przed startem 91. Rajdu Monte Carlo Francuz dzielił liczbę zwycięstw w Monako ze swoim rodakiem Sebastienem Loebem, który tym razem nie brał udziału w rywalizacji. Wcześniej bowiem dziewięciokrotny mistrz świata miał za sobą Dakar, gdzie zajął drugie miejsce.

Sebastien Ogier po raz dziewiąty wygrywa Rajd Monte Carlo. Absolutny rekord Francuza

Sebastien Ogier od początku Rajdu Monte Carlo pokazał, że nadal jest w formie i nawet wybrane starty za kierownicą Toyoty Yaris dają mu olbrzymią satysfakcję i radość z rajdów.

- To coś wielkiego. Uwielbiam ten rajd, dzięki niemu w ogóle zacząłem marzyć na początku kariery. Cieszę się też ze względu na Vincenta [Landais, pilota Ogiera - przp. red]. Dla mnie to miłe, a dla niego pierwsze zwycięstwo na poziomie WRC to spełnienie marzeń - mówił na mecie triumfator imprezy.

Na koniec rywalizacji w 91. Rajdzie Monte Carlo Sebastien Ogier miał 23,5 sekundy przewagi nad obrońcą tytułu Kalle Rovanperą i 45,1 s nad trzecim Thierry Neuvillem z Hyundaia.

Dzięki wygranej na otwarcie sezonu WRC Ogier objął pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Wśród producentów prowadzi Toyota przed Hyundaiem i M-Sport.

Kolejna runda rajdowych mistrzostw świata WRC odbędzie się w Szwecji w dniach 9-12 lutego. W ostatniej edycji triumfowała załoga Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen, czyli aktualni obrońcy tytułu. 

Wciąż nie wiadomo, kiedy do rywalizacji przystąpią Polacy - Kajetan Kajetanowicz i Miko Marczyk. 

 


Kalendarz i wyniki sezonu WRC 2023
:

1. Rajd Monte Carlo (19-22 stycznia) - S. Ogier/Toyota
2. Rajd Szwecji (9-12 lutego)
3. Rajd Meksyku (16-19 marca)
4. Rajd Chorwacji (20-23 kwietnia)
5. Rajd Portugalii (11-14 maja)
6. Rajd Sardynii (1-4 czerwca)
7. Rajd Safari (22-25 czerwca)
8. Rajd Estonii (20-23 lipca)
9. Rajd Finlandii (3-6 sierpnia)
10. Rajd Akropolu (7-10 września)
11. Rajd Chile (28 września - 1 października)
12. Rajd Europy Centralnej: Austria, Czechy, Niemcy (26-29 października)
13. Rajd Japonii (16-19 listopada)

Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także