more_horiz
Wiadomości

Fernando Santos nie myśli o niepowodzeniach. "Chcę wygrywać wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:56
Nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos podczas powitalnej konferencji prasowej dość jasno wypowiedział się na temat celów, jakie stawia przed sobą i przed drużyną. - Moją ambicją jest wygranie każdego meczu - powiedział 68-latek. 
Fernando Santos (z lewej) i prezes PZPN Cezary Kulesza podczas prezentacji nowego selekcjonera reprezentacji Polski
Fernando Santos (z lewej) i prezes PZPN Cezary Kulesza podczas prezentacji nowego selekcjonera reprezentacji Polski Foto: PAP/Leszek Szymański

Na wtorkowej konferencji prasowej, która odbyła się na PGE Narodowym w Warszawie, Fernando Santos został oficjalnie zaprezentowany jako nowy selekcjoner reprezentacji Polski.

- Ostatnie tygodnie były dosyć burzliwe. Poświęciliśmy dużo pracy, wybór był bardzo trudny. Dzisiaj dotarliśmy do celu. Stać nas na wybór najlepszego możliwego selekcjonera. Jako federacja jesteśmy na to gotowi - powiedział Cezary Kulesza. - Zależało nam na tym, żeby trener miał już doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji - dodał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. 

Kulesza zapowiedział też, że nowy selekcjoner będzie mieszkał w Warszawie. - To dla nas bardzo ważne - wyjaśnił. 

Fernando Santos zaprezentowany. Nowy selekcjoner chce wygrywać 

Nowy selekcjoner Biało-Czerwonych klarownie wypowiedział się, pytany o cele, jakie chce osiągnąć z reprezentacją Polski.

- Chcę wygrać wszystko, nie przyjechałem tutaj, by przegrywać. Nie lubię słowa "przegrana", nie akceptuję go. Moją ambicją jest wygrywanie każdego meczu - wyjaśnił Portugalczyk.

Fernando Santos przyznał, że nie w każdym meczu wygrana będzie jednak realna. 

Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, bo mamy po drugiej stronie przeciwników. Dlatego bardzo ważne jest rozpracowanie tych rywali. Mam człowieka w sztabie od tego zadania - powiedział szkoleniowiec, który swój sztab ma skompletować w ciągu dwóch tygodni.

Portugalczyk zapewniał, że widział mecze reprezentacji Polski podczas katarskiego mundialu, który Biało-Czerwoni zakończyli na 1/8 finału. 

- Ponadto w przeszłości już mierzyłem się z reprezentacją Polski. Drużyna grała różnie, w różnych ustawieniach. Teraz chcę to dokładnie przeanalizować i wyciągać wnioski. Nie chcę mówić o konkretnej taktyce. 4-4-2, 4-3-3 - to są tylko liczby. Ważna będzie współpraca na boisku, dynamika gry. Musimy umieć grać tak, żeby przeciwnik nie zbliżał się do naszej bramki. To podstawa. To jest ważniejsze niż ta cała filozofia - tłumaczył Fernando Santos.

Santos zacznie od meczu z Czechami 

Nowy szkoleniowiec reprezentacji Polski zadebiutuje 24 marca. Biało-Czerwoni rozpoczną wówczas eliminacje mistrzostw Europy - z Czechami na wyjeździe. Trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia.

Na turniej w Niemczech awansują dwie drużyny z grupy. Awans na Euro 2024 będzie pierwszym celem Santosa w nowej roli. 

- Celem podstawowym jest awans. A potem oczywiście będziemy chcieli ugrać coś więcej - zapewnił Fernando Santos.

Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski zdradził, że kontrakt ze szkoleniowcem podpisano na dwa cykle eliminacyjne - do Euro 2024 i do mistrzostw świata w 2026 roku. 

Selekcjoner z doświadczeniem 

Urodzony 10 października 1954 roku Fernando Santos był szkoleniowcem reprezentacji Grecji (2010-2014), a następnie swojego kraju (2014-2022). W przeszłości pracował również w czołowych klubach właśnie z Grecji i Portugalii.

Ma imponujący życiorys trenerski - zwłaszcza złoto mistrzostwo Europy 2016 i triumf w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) ze swoimi rodakami.

Konferencja prasowa, na której Fernando Santos został zaprezentowany jako selekcjoner reprezentacji Polski:

Polskieradio24.plPolskieradio24.pl

Zobacz także

Zobacz także