more_horiz
Wiadomości

Pia Skrzyszowska najszybsza w Europie. Historyczny wynik Polki w Duesseldorfie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 06:00
Pia Skrzyszowska i Jakub Szymański zwyciężyli w mityngu w Duesseldorfie w biegach na 60 m ppł. Triumf w rywalizacji na 60 m odniosła sprinterka Ewa Swoboda. Skrzyszowska uzyskała drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki w płotkarskim sprincie w hali.
Pia Skrzyszowska w świetnym stylu wygrała bieg na 60 metrów przez płotki
Pia Skrzyszowska w świetnym stylu wygrała bieg na 60 metrów przez płotki Foto: PAP/PA/Marco Iacobucci / ipa-agency.net
  • Szybciej od Skrzyszowskiej w historii polskiej lekkoatletyki biegała tylko Zofia Bielczyk w 1980 roku 
  • Wynik polskiej płotkarki z Duesseldorfu jest także najlepszym rezultatem w tym roku w Europie
  • Jakub Szymański wygrał bieg finałowy, mimo gorszej reakcji startowej. Dobrą formę potwierdziła też Ewa Swoboda 

Świetna forma Skrzyszowskiej. Najlepszy wynik w Europie 

21-letnia Pia Skrzyszowska już w eliminacjach zasygnalizowała, że jest w świetnej formie. Wynik 7,86 był najlepszym w Europie i jej rekordem życiowym, ale już dwie godziny później Polka wyśrubowała go jeszcze uzyskując 7,84 i pewnie triumfując w finale. Wynik Polki jest najlepszym w sezonie na Starym Kontynencie i drugim ex aequo na świecie.

To drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki. Taki sam czas w 1980 roku uzyskała Grażyna Rabsztyn. Szybciej biegała tylko - także w 1980 roku - Zofia Bielczyk, uzyskując 7,77.

- To dobre otwarcie sezonu, ale w kolejnym starcie - mam nadzieję - zejdę poniżej 7,80. Dziś pobiegłam dobrze, ale jeszcze lepiej prezentowałam się na treningach. Chcę poprawić rekord Polski, który wynosi 7,77 - powiedziała Polka po wygranej w Dusseldorfie.

Posłuchaj
00:40 Pia Skrzyszowska uzyskała czas 7,84 sek. To drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki w płotkarskim sprincie w hali 21-letnia Skrzyszowska uzyskała czas 7,84 sek. To drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki w płotkarskim sprincie w hali (IAR)

 

Jakub Szymański dogonił rywali 

Najlepszy w biegu płotkarskim na 60 m był w Niemczech 20-letni Jakub Szymański. Polak mimo najsłabszej reakcji startowej wśród finalistów wygrał czasem 7,63.

- Teraz czuję się cudownie. Byłem zmęczony, kiedy tu przyjechałem, ale mityng ISTAF Indoor Dusseldorf jest perfekcyjny. Byłem tu pierwszy raz, ale na pewno wrócę - wskazał Polak.

Nieco poniżej oczekiwań wypadł rekordzista Polski Damian Czykier. Czwarty zawodnik mistrzostw świata w Eugene z 2022 roku odpadł w eliminacjach, uzyskując przeciętny czas 7,79.

Swoboda w formie

Ewa Swoboda wygrała zarówno bieg eliminacyjny, jak i finał. W pierwszym biegu uzyskała 7,25, ale w finale osiągnęła lepszy czas - 7,18.

W tym sezonie halowa mistrzyni Europy z 2019 roku (w 2021 w Toruniu nie startowała z powodu zakażenia koronawirusem) biegała już szybciej. Kilka dni temu w Karlsruhe uzyskała 7,09. Rekord Polski z 2022 roku należy do niej i wynosi 6,99.

Czytaj także:

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także