more_horiz
Wiadomości

PŚ w skokach: Willingen kolejnym przystankiem. Kubacki zbliży się do Graneruda?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 12:54
Podczas niedawnych konkursów lotów w Bad Mitterndorf, Norweg Halvor Egner Granerud odebrał żółty plastron lidera Pucharu Świata Dawidowi Kubackiemu. Kolejnym przystankiem na trasie najlepszych skoczków świata będzie Willingen. W Niemczech zaplanowano aż trzy konkursy, w tym dwa indywidualne.
Dawid Kubacki stracił żółty plastron lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata
Dawid Kubacki stracił żółty plastron lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Foto: PAP/Grzegorz Momot

Za nami już 18 z zaplanowanych w tym sezonie 32 konkursów indywidualnych Pucharu Świata w skokach narciarskich. Od początku listopada, gdy rozegrano dwa konkursy w Wiśle, w klasyfikacji generalnej prowadził Dawid Kubacki.

Granerud przegonił Kubackiego

W ostatnich tygodniach najlepszym skoczkiem świata bez wątpienia był jednak Halvor Egner Granerud. Norweg z dużą przewagą wygrał 71. Turniej Czterech Skoczni, podczas którego triumfował w trzech z czterech konkursów. Granerud okazał się też najlepszy w Zakopanem, a następnie zajmował kolejno trzecie, pierwsze i drugie miejsce w Sapporo.

To w Japonii norweski skoczek mocno zbliżył się w klasyfikacji generalnej do dotychczasowego lidera. W trzecim z konkursów w Sapporo Dawid Kubacki zajął dopiero 11. miejsce. Polak przed konkursami lotów w austriackim Bad Mitterndorf miał 48 punktów przewagi nad Granerudem.

Niestety, żółty plastron lidera stracił już w sobotę, gdy zajął dziesiąte miejsce, a Halvor Egner Granerud zwyciężył. Dzień później Norweg znowu był najlepszy, a Polak zanotował najsłabszy występ w sezonie, gdyż został sklasyfikowany dopiero na 17. miejscu.

Willingen kolejnym przystankiem PŚ

W efekcie Halvor Egner Granerud ma 1316 punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i o 112 "oczek" wyprzedza Dawida Kubackiego. Polak pierwszą szansę na zmniejszenie dystansu będzie miał w niemieckim Willingen, gdzie w dniach 3-5 lutego odbędą się trzy pucharowe konkursy.

Pierwszy z nich, piątkowy, będzie jednak mniej ważny z punktu widzenia walki o Kryształową Kulę. O godzinie 16 rozpocznie się bowiem rywalizacja drużyn mieszanych.

Tego samego dnia, o 18. skoczków czekają natomiast kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego. Drugie indywidualne zawody zaplanowano na niedzielę, a konkurs poprzedzą rozegrane tego samego dnia kwalifikacje.

Program PŚ w Willingen:

Piątek, 3 lutego

16.00 - konkurs drużyn mieszanych
18.15 - kwalifikacje

Sobota, 4 lutego

16.10 - konkurs indywidualny

Niedziela, 5 lutego

14.30 - kwalifikacje
16.00 - konkurs indywidualny


Klasyfikacja PŚ po konkursach w Bad Mitterndorf 
Klasyfikacja PŚ w sezonie 2022/2023 [fot. FIS]

Paweł Majewski z PolskieRadio24.pl odwiedził "Kamiland" - centrum mistrza Kamila Stocha:

Czytaj także:

Skoki narciarskie/PolskieRadio24.pl


/empe

Zobacz także

Zobacz także