more_horiz
Wiadomości

Formuła 1: Ford zapowiada wielki powrót. Koncern czeka na nową erę silnikową

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 15:56
Amerykański koncern samochodowy Ford oficjalnie potwierdził w piątek, że od sezonu 2026 wraca do rywalizacji w Formule 1. Wtedy w tym cyklu wyścigowym nastąpi nowa era silnikowa, z bolidów znikną turbodoładowane jednostki o pojemności 1,6 litra.
Ford nie ma swojego teamu w Formule 1 od 2004 roku. Niebawem ten stan rzeczy ma się zmienić
Ford nie ma swojego teamu w Formule 1 od 2004 roku. Niebawem ten stan rzeczy ma się zmienićFoto: PAP/DPA/OLIVER MULTHAUP

Ford wycofał się z F1 po sezonie 2004, w którym po raz ostatni na torach używano silników marki Cosworth. Teraz prawdopodobnie Ford będzie współpracował z ekipą mistrzów świata z Milton Keynes - teamem Red Bull.

"Dzisiejsza wiadomość, że Ford pojawi się w Formule 1 od 2026 roku, jest świetna dla tego sportu i cieszymy się, że do innych partnerów motoryzacyjnych w F1 dołączy tak doświadczony w sporcie kontrahent" - napisał w oświadczeniu dyrektor generalny Formuły 1, Stefano Domenicali.

Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem przyznał, że decyzja Forda potwierdziła słuszność zmiany przepisów dotyczących silników F1 na sezon 2026, którą promował.

"Nie ma wielu producentów, którzy mają taką historię w sportach motorowych, jak Ford. Dlatego jego powrót do F1 to doskonała wiadomość. Dla nas większe zainteresowanie ze strony amerykańskiej jest szczególnie ważne dla rozwoju głównej kategorii sportów motorowych na świecie" - uważa Ben Sulayem.

Ford jest jednym z najbardziej utytułowanych producentów w historii F1. Zdobył 10 tytułów mistrza świata konstruktorów i 13 kierowców.

Po raz ostatni triumfował w MŚ F1 w 1994 roku, gdy w bolidzie teamu Benetton wyposażonym w silnik tej marki zwyciężył Niemiec Michael Schumacher.

Czytaj także:

bg/PAP

Zobacz także

Zobacz także