Ekstraklasa: Piast wygrywa z Zagłębiem. Gliwiczanie "zepchnęli" rywali do strefy spadkowej

2023-02-12, 14:25

Mecz Zagłębie Lubin - Piast Gliwice. Foto: PAP/Sebastian Borowski

Piast Gliwice na wyjeździe pokonał 2:0 Zagłębie Lubin w pierwszym niedzielnym meczu 20. kolejki Ekstraklasy. Autorami goli dla gości byli Damian Kądzior i Kamil Wilczek.

W pierwszym niedzielnym meczu spotkały się dwie drużyny walczące o utrzymanie - "Miedziowi" byli tuż nad "kreską", czyli na 15. miejscu z dorobkiem 20 punktów, zaś goście plasowali się o pozycję niżej i mieli o trzy "oczka" mniej niż ich rywale. Był to także sentymentalny mecz dla Waldemara Fornalika, który przez 5 lat trenował ekipę Piasta, sięgając z nią po mistrzostwo Polski w sezonie 2018/19.

W pierwszych minutach gra toczyła się głównie na połowie gospodarzy, ale podopieczni Aleksandara Vukovicia nie wykreowali sobie żadnych dogodnych sytuacji podbramkowych. To zmieniło się w 13. minucie spotkania, kiedy po indywidualnej akcji zza pola karnego przymierzył Kądzior i płaskim strzałem przy dalszym słupku otworzył wynik meczu.

Po chwili efektownymi nożycami podwyższyć prowadzenie Piasta próbował Chrapek, jednak pomylił się o około pół metra. Jeszcze bliżej trafienia Chrapek był w 32. minucie, kiedy stanął oko w oko z Buriciem. Bośniak odbił jego strzał, ale piłka wciąż zmierzała do siatki - z linii bramkowej wybił ją jednak Bartolewski.

Piłka po raz drugi wpadła do siatki Zagłębia w 38. minucie - po płaskim dośrodkowaniu Pyrki i przedłużeniu Ameyawa do piłki dopadł Wilczek, który z bliska trafił do pustej bramki gospodarzy, strzelając swojego 7. gola w tym sezonie Ekstraklasy.

Po bardzo jednostronnej pierwszej połowie w drugiej gra nieco się wyrównała, ale Zagłębie nie było w stanie strzelić gola kontaktowego i ostatecznie przegrało 0:2. Była to już szósta porażka "Miedziowych" u siebie, którzy na własnym stadionie zgromadzili zaledwie 7 punktów w 11 meczach. To zdecydowanie najgorszy bilans w Ekstraklasie.

Dzięki zwycięstwu Piast wydostał się ze strefy spadkowej i zmienił Zagłębie na 15. miejscu. Obie drużyny mają po 20 punktów. Prowadzi Raków Częstochowa z dorobkiem 46 pkt przed Legią Warszawa (38 pkt) i Lechem Poznań (36 pkt).

KGHM Zagłębie Lubin – Piast Gliwice 0:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Damian Kądzior (13), 0:2 Kamil Wilczek (38).

Żółta kartka – KGHM Zagłębie Lubin: Bartłomiej Kłudka, Łukasz Łakomy, Aleks Ławniczak.

Sędzia: Piotr Urban (Warszawa). Widzów: 4 116.

KGHM Zagłębie Lubin: Jasmin Buric – Bartłomiej Kłudka, Bartosz Kopacz, Aleks Ławniczak, Mateusz Bartolewski (62. Mateusz Grzybek) - Kacper Chodyna, Łukasz Łakomy, Tomasz Makowski (81. Marko Poletanovic), Filip Starzyński (70. Tornike Gaprindaszwili), Sasa Zivec (62. Tomasz Pieńko) - Rafał Adamski (46. Dawid Kurminowski).

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis - Damian Kądzior (90+3. Szczepan Mucha), Patryk Dziczek, Grzegorz Tomasiewicz (87. Jorge Felix), Michał Chrapek (60. Thomas Hateley), Michael Ameyaw (87. Jakub Holubek) - Kamil Wilczek.