more_horiz
Wiadomości

MŚ w biathlonie: Johannes Thingnes Boe dominuje w Oberhofie. Kolejne złoto Norwega

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 17:10
Norweg Johannes Thingnes Boe wygrał w Oberhofie bieg na dochodzenie na 12,5 km i zdobył 15. w karierze złoty medal mistrzostw świata w biathlonie. Drugie miejsce zajął jego rodak Sturla Holm Laegreid, a podium zamknął Szwed Sebastian Samuelsson. Jedyny Polak w rywalizacji Jan Guńka był 48.
Johannes Thingnes Boe był bezkonkurencyjny w biegu na dochodzenie
Johannes Thingnes Boe był bezkonkurencyjny w biegu na dochodzenie Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Dla Johannesa Thingnesa Boe, który w trwającym sezonie Pucharu Świata (MŚ nie zaliczają się do tego cyklu) wygrał 11 z 14 indywidualnych startów, niedzielne złoto jest już trzecim, które zdobył podczas imprezy w Oberhofie. Na inaugurację mistrzostw w środę na najwyższym stopniu podium stanęła norweska sztafeta mieszana 4x6 km z nim w składzie, a w sobotę wygrał sprint na 10 km.

W niedzielę był bezbłędny na strzelnicy i zdecydowanie wyprzedził rywali, kończąc bieg z ponad minutową przewagą nad drugim Laegreidem, który w sobotę był trzeci w sprincie.

Ciekawa była walka o najniższy stopień podium. Blisko medalu był starszy brat Johannesa Thingnesa Boe - Tarjei, który w sobotę w sprincie zdobył srebro. Mimo że w niedzielę był szybszy od Samuelssona, to nie zdołał odrobić straty spowodowanej aż czterema rundami karnymi. Szwed tylko dwa razy pomylił się na strzelnicy i wyprzedził Norwega o nieco ponad trzy sekundy.

Guńka, który po raz pierwszy startuje w seniorskich mistrzostwach świata, jako jedyny z Polaków zakwalifikował się do biegu na dochodzenie. Pięciokrotnie spudłował na strzelnicy i ostatecznie ukończył rywalizację na 48. miejscu.

Sklasyfikowano 56 zawodników. Poniedziałek będzie dniem przerwy. Mistrzostwa zakończą się 19 lutego.

Wyniki na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn:

1. Johannes Thingnes Boe (Norwegia) 33.34,5 (0 karnych rund)
2. Sturla Holm Laegreid (Norwegia) strata 1.11,2 (0)
3. Sebastian Samuelsson (Szwecja) 1.54,1 (2)
4. Tarjei Boe (Norwegia) 1.57,3 (4)
5. Vetle Sjastad Christiansen (Norwegia) 2.14,7 (2)
6. Johannes Kuehn (Niemcy) 2.27,1 (3)
...
48. Jan Guńka (Polska) 6.13,9 (5)

Czytaj także:

Skoki narciarskie/PolskieRadio24.pl

Zobacz więcej na temat: SPORT biathlon sporty zimowe

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także