MŚ w narciarstwie alpejskim: Odermatt z drugim złotem. Habdas trzydziesty w gigancie

2023-02-17, 15:30

Marco Odermatt zdobył swój drugi złoty medal podczas tegorocznych mistrzostw świata . Foto: PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Szwajcar Marco Odermatt zdobył złoty medal w slalomie gigancie na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach Courchevel i Meribel we Francji. Drugie miejsce zajął jego rodak Loic Meillard, a trzeci był Austriak Marco Schwarz. Jedyny startujący Polak Piotr Habdas zajął 30. miejsce.

Na półmetku prowadził Schwarz, mając 0,58 s przewagi nad drugim Odermattem. W drugim przejeździe Austriak popełnił jednak kilka błędów, dojeżdżając z 18. czasem.

Meillard, który po pierwszym przejeździe był czwarty, najlepiej poradził sobie w drugiej próbie, co pozwoliło mu awansować na drugie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Drugie złoto Odermatta, Pinturault rozczarowany

Dla Odermatta to już drugie złoto w zawodach w Courchevel i Meribel. Wcześniej wygrał w zjeździe.

- Tak naprawdę nie spodziewałem się, że wygram. Marco (Schwarz - PAP) jechał bardzo dobrze w pierwszym przejeździe. Popełnił kilka błędów w drugim, co pomogło mi zdobyć złoto - powiedział Szwajcar.

Rozczarowany może być Francuz Alexis Pinturault, który do tej pory podczas imprezy w swoim kraju wywalczył złoto w kombinacji i brąz w supergigancie, ale w piątek źle poradził sobie w pierwszym zjeździe i chociaż znacznie lepiej pojechał w drugim, notując drugi czas, to ostatecznie zajął siódmą lokatę.

Jego rodak Mathieu Faivre, który bronił złotego medalu, uplasował się na 19. miejscu.

Habdas zamknął trzydziestkę

Piotr Habdas na półmetku był 37., ale poprawił się w drugiej części i zakończył zawody na 30. pozycji.

Trzydzieste miejsce zajął Piotr Habdas, który przyznał, że pierwszy przejazd był trudniejszy (IAR) 0:26
+

Mistrzostwa we Francji potrwają do niedzieli. W programie są jeszcze: slalom kobiet w sobotę i slalom mężczyzn na zakończenie imprezy.

Wyniki slalomu giganta:

1. Marco Odermatt (Szwajcaria) 2.34,08 (1.20,05/1.14,03)
2. Loic Meillard (Szwajcaria) strata 0,32 s (1.20,60/1.13,80)
3. Marco Schwarz (Austria) 0,40 (1.19,47/1.19,47)
4. Stefan Brennsteiner (Austria) 0,76 (1.20,84/1.14,00)
5. Henrik Kristoffersen (Norwegia) 0,96 (1.20,88/1.14,16)
6. Zan Kranjec (Słowenia) 1,34 (1.20,23/1.15,19)
...
30. Piotr Habdas (Polska) 8,90 (1.25,43/1.17,55)

To był przedostatni występ Piotra Habdasa podczas alpejskich mistrzostw świata we Francji. W niedzielę (19.02) polski alpejczyk wystartuje także w slalomie, który jest dla niego najważniejszy. Zapowiada spokojną jazdę, która ma doprowadzić na wysokie miejsce. (IAR) 0:15