more_horiz
Wiadomości

MŚ w biathlonie: Samuelsson ze złotem. Boe kończy mistrzostwa z 7 medalami

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 15:05
Szwedzki biathlonista Sebastian Samuelsson wygrał w Oberhofie bieg ze startu wspólnego na 15 km i zdobył złoty medal mistrzostw świata. Drugi był jego rodak Martin Ponsiluoma, a trzeci Norweg Johannes Thingnes Boe, który kończy imprezę w Niemczech z siedmioma medalami.
Sebastian Samuelsson został mistrzem świata w biegu na 15 kilometrów ze startu wspólnego
Sebastian Samuelsson został mistrzem świata w biegu na 15 kilometrów ze startu wspólnego Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Samuelsson był jednym z dwóch biathlonistów w stawce, którzy nie mieli w niedzielę ani jednego niecelnego strzału. Tym drugim był siódmy na mecie Szwajcar Sebastian Stalder.

Szwedzi wyprzedzili norweskiego faworyta

Szwed, który mistrzem świata został po raz pierwszy, uzyskał 9,6 s przewagi nad Ponsiluomą, który spudłował dwukrotnie. Boe nie trafił do celu trzykrotnie i na ostatnim okrążeniu odpuścił już pogoń za prowadzącą dwójką. Ostatecznie stracił do zwycięzcy 38,8 s.

Norweg był w Oberhofie najlepszy w trzech poprzednich konkurencjach indywidualnych: sprincie, biegu na dochodzenie i biegu indywidualnym. Ponadto triumfował w sztafecie mieszanej oraz w supermikście. W sobotę był natomiast drugi w sztafecie mężczyzn.

Tylko raz w historii MŚ jednej osobie udało się zdobyć siedem medali w jednej edycji: w 2020 roku w Anterselvie dokonała tego Norweżka Marte Olsbu Roeiseland. Pięć razy stanęła wówczas na najwyższym stopniu podium, dwukrotnie była trzecia.

Boe przeszedł do historii

Boe jest z kolei jedynym w historii biathlonistą, który w rywalizacji mężczyzn zdobył pięć złotych medali w jednej edycji MŚ. Od początku kariery w tej imprezie odniósł 18 zwycięstw, co w klasyfikacji wszech czasów daje mu drugie miejsce, za swoim słynnym rodakiem Ole Einarem Bjoerndalenem. "Król biathlonu" ma w dorobku 20 złotych krążków.

Polacy nie zakwalifikowali się do niedzielnych zawodów. Na godzinę 15.15 zaplanowany jest bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet, również bez udziału Polek. Będzie to ostatnia konkurencja mistrzostw w Oberhofie.

Wyniki biegu ze startu wspólnego na 15 km mężczyzn:

1. Sebastian Samuelsson (Szwecja) 36.42,8 (0 karnych rund)
2. Martin Ponsiluoma (Szwecja) strata 9,6 s (2)
3. Johannes Thingnes Boe (Norwegia) 38,8 (3)
4. Sturla Holm Laegreid (Norwegia) 55,8 (2)
5. Andrejs Rastorgujevs (Łotwa) 1.07,3 (3)
6. Quentin Fillon Maillet (Francja) 1.10,9 (2)

Czytaj także:

/empe, PAP

Zobacz więcej na temat: SPORT biathlon sporty zimowe

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także