more_horiz
Wiadomości

Planica 2023: Dawid Kubacki wystartuje w kwalifikacjach. Sztab dał zielone światło

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 12:29
Dawid Kubacki nie wziął udziału w czwartkowych treningach przed kwalifikacjami do konkursu na skoczni normalnej podczas mistrzostw świata w Planicy. Polski Związek Narciarski poinformował jednak, że wicelider PŚ pojawi się na skoczni i weźmie udział w kwalifikacjach.
Dawid Kubacki, wicelider klasyfikacji generalnej PŚ
Dawid Kubacki, wicelider klasyfikacji generalnej PŚFoto: FORUM/BEAUTIFUL SPORTS/Bernhardt/imago sport

Relacje z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023 na antenach Polskiego Radia oraz na stronach portalu PolskieRadio24.pl. W Planicy jest nasz wysłannik Andrzej Grabowski. 

Kubacki kandydatem do medalu w Planicy

Dawid Kubacki przyjechał do Planicy jako wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nic dziwnego, że polski skoczek jest jednym z faworytów do sięgnięcia po medale mistrzostw świata.

W czwartek odbyły się oficjalne treningi przed piątkowymi kwalifikacjami do konkursu na skoczni normalnej, który odbędzie się w sobotę.

Słoweńscy skoczkowie Anze Lanisek i Timi Zajc byli najlepsi podczas dwóch pierwszych serii treningowych na skoczni normalnej w Planicy. W trzeciej najlepszy był Halvor Egner Granerud. Najlepiej z polskich skoczków spisywali się Piotr Żyła i Kamil Stoch.

Normalne obiekty wyjątkowo dobrze pasują Kubackiemu. To właśnie na takiej skoczni w 2019 roku został mistrzem świata w Seefeld. Przed rokiem sięgnął natomiast po brąz na igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Niepokój w polskiej kadrze. "Pojawił się ból"

W czwartek przed południem w mediach społecznościowych Polskiego Związku Narciarskiego pojawił się komunikat:

"Dawid Kubacki nie weźmie udziału w dzisiejszych treningach na skoczni w Planicy. Powodem jest ból pleców, który pojawił się wczoraj wieczorem. Na bieżąco będziemy informować o rozwoju sytuacji" - napisano.

Na antenie Eurosportu Thurnbichler przekazał, że Dawid nie doznał kontuzji w trakcie treningu. - Dzisiaj nie był w stanie skakać. Zrobimy mu rezonans, żeby wykluczyć poważniejszy uraz, ale jestem optymistą, że zobaczymy go w Planicy. Czy jutro? Mamy deadline do 9 rano - powiedział w czwartek trener.

– Czekamy na sygnał od Thomasa, co robić. Ale jesteśmy na takie wypadki zabezpieczeni i przed MŚ zgłosiliśmy rezerwowego. Z Polski jedzie się do Planicy siedem godzin, więc jeżeli będzie taka potrzeba, to na pewno uda nam się zorganizować taki przejazd i wysłać do Słowenii szóstego skoczka – przekazał z kolei w czwartek Jan Winkiel, sekretarz PZN.

Rezerwowym, który może dojechać do Planicy jest Kacper Juroszek – doprecyzowywał trener Thomas Thurnbichler.

Kubacki wygrał wyścig z czasem

W piątek około południa PZN poinformował, że Kubacki zdoła wystartować w kwalifikacjach. "Dawid Kubacki gotowy do startu w serii próbnej i kwalifikacjach do jutrzejszego konkursu MS w Planicy" - pisze związek w mediach społecznościowych.

Na temat zdrowia Kubackiego wypowiedział się lekarz kadry skoczków, doktor Aleksander Winiarski. - Jest zielone światło. Dawid Kubacki weźmie dzisiaj udział w kwalifikacjach. Na szczęście bóle w okolicach odcinka lędźwiowego znacznie zelżały. Jest po badaniach, dostał złożone leczenie - uspokaja.

Posłuchaj
00:36 Doktor Aleksander Winiarski o starcie Kubackiego w kwalifikacjach.mp3 Doktor Aleksander Winiarski o starcie Kubackiego w kwalifikacjach

Kwalifikacje na skoczni normalnej w piątek o godzinie 17.45.

Posłuchaj
05:02 Dawid Kubacki przed MŚ w Planicy.mp3 Dawid Kubacki przed MŚ w Planicy

 

Skład Polaków na MŚ Planica 2023Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane), Piotr Żyła (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe), Kamil Stoch (KS Eve-nement Zakopane), Paweł Wąsek (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe) i Aleksander Zniszczoł (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe). 

Program skoków narciarskich na MŚ Planica 2023:

Środa, 22 lutego
16.30 - kwalifikacje kobiet na skoczni normalnej

Czwartek, 23 lutego
17.00 - konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej

Piątek, 24 lutego
17.45 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni normalnej

Sobota, 25 lutego
12.15 - konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej
17.00 - konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej

Niedziela, 26 lutego
17.00 - konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej

Wtorek, 28 lutego
18.30 - kwalifikacje kobiet na skoczni dużej

Środa, 1 marca
17.30 - konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej

Czwartek, 2 marca
17.30 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni dużej

Piątek, 3 marca
17.30 - konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej

Sobota, 4 marca
16.30 - konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023

"Kamiland" - centrum mistrza Kamila Stocha:

>>> Więcej o Polakach w PŚ w skokach narciarskich w sezonie 2022/2023 <<< 

/empe

Zobacz także

Zobacz także