Planica 2023: Dawid Kubacki cierpiał dwie noce, ale stanął na podium. "Noga dzisiaj 'pchała'"

2023-03-03, 20:12

Dawid Kubacki wywalczył brązowy medal MŚ w Planicy. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Dawid Kubacki zdobył brązowy medal MŚ w Planicy. Polak stanął na podium, ale nie był w szczytowej formie. Jak ujawnił, od dwóch dni zmagał się z przeziębieniem, przez które nie mógł spać i w optymalny sposób przygotować się do najważniejszych zawodów w sezonie.

Relacje z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023 na antenach Polskiego Radia oraz na stronach portalu PolskieRadio24.pl. W Planicy jest nasz wysłannik Andrzej Grabowski.

Mimo choroby Kubacki prezentował w ostatnich dniach znakomitą formę. Podczas kwalifikacji i serii próbnej przed konkursem na dużej skoczni zajął dwukrotnie drugie miejsce, a w zawodach stanął na najniższym stopniu podium za Timim Zajcem i Ryoyu Kobayashim.

- Nie czułem się tym razem najlepiej. Noc nieprzespana, już druga z kolei. Ale wiedziałem, co mam robić. Wiedziałem, że potrafię dobrze skoczyć i że noga dzisiaj "pcha". Mieliśmy przed konkursem rozruch i imitację. To mnie uspokajało. Czułem, że będzie dobrze - powiedział tuż po zawodach świeżo upieczony brązowy medalista MŚ.

Na domiar złego wcześniej Kubacki mierzył się z kontuzją pleców, która postawiła pod znakiem zapytania jego starty w Planicy.

- Sytuacja zmieniała się dynamicznie i przez pewien czas zastanawiałem się, czy w ogóle dam radę skakać. Potem sytuacja się poprawiła, dlatego mogłem wystąpić w kwalifikacjach i konkursie na średniej skoczni - mówi Kubacki w rozmowie z Andrzejem Grabowskim.

Rozmowa z Dawidem Kubackim po brązowym medalu MŚ na K-125 1:50
+

Podczas piątkowego konkursu w Planicy karty w dużej mierze rozdawał wiatr, który wiał na ogół z tyłu skoczni, ale jego siła była bardzo zróżnicowana.

- Byłem pewny siebie przed finałem. Myślałem, że może ta loteryjka trochę lepiej się obróci na moją korzyść w drugiej serii. Ale i tak obróciła się całkiem nieźle. Wiadomo, że zawsze chciałoby się więcej, ale mam brązowy medal. Jest się z czego radować i na pewno będę się nim cieszył - powiedział Kubacki tuż po konkursie przed kamerami Eurosportu.

Kubacki, który za kilka dni będzie obchodził 33. urodziny, zrobił kapitalny prezent sobie i wszystkim polskim kibicom. Dzięki niemu Biało-Czerwoni mogą pochwalić się dwoma "krążkami" tegorocznych MŚ. Wcześniej, na skoczni normalnej, po złoto sięgnął Piotr Żyła. Brąz Kubackiego był 34. medalem w historii startów Polaków na narciarskich MŚ.

Szansa na kolejny już w sobotę - o 16:30 odbędzie się konkurs drużynowy. Biorąc pod uwagę, że w piątek aż trzech Biało-Czerwonych wdarło się do czołowej dziesiątki, Polacy są w gronie faworytów.