more_horiz
Wiadomości

Planica 2023: Lanisek wygrał kwalifikacje, Kubacki najlepszy z Polaków, solidne skoki Biało-Czerwonych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 18:52
Słoweniec Anze Lanisek wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu na skoczni normalnej podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Planicy. Do zawodów awansowało pięciu reprezentantów Polski, a najlepszy z nich Dawid Kubacki zajął w piątek ósme miejsce. 
Dawid Kubacki zajął ósme miejsce w kwalifikacjach do konkursu na skoczni normalnej
Dawid Kubacki zajął ósme miejsce w kwalifikacjach do konkursu na skoczni normalnej Foto: PAP/Grzegorz Momot

Relacje z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023 na antenach Polskiego Radia oraz na stronach portalu PolskieRadio24.pl. W Planicy jest nasz wysłannik Andrzej Grabowski. 

Przed rozpoczęciem kwalifikacji polscy kibice głównie obawiali się o zdrowie swojego lidera. Dawid Kubacki opuścił czwartkowe treningi ze względu na ból w plecach. Zastanawiano się nawet nad wycofaniem wicelidera klasyfikacji generalnej PŚ z rywalizacji, jednak ostatecznie zadecydowano, że 32-latek wystąpi w kwalifikacjach.

Lanisek ucieszył Słoweńców. Granerud atakuje z 2. szeregu

W rywalizacji na skoczni normalnej Polska mogła wystawić aż pięciu skoczków. To dlatego, że tytułu z Oberstdorfu broni Piotr Żyła. Wszyscy podopieczni Thomasa Thurnbichlera bez problemu przebrnęli przez kwalifikacje, w których udział wzięło 62 zawodników.

W piątek najwyższą notę za swój skok otrzymał faworyt gospodarzy Anze Lanisek, który wylądował na 98. metrze. Trzeba zaznaczyć, że ostatnich dziesięciu zawodników listy startowej skakało z obniżonego rozbiegu. Drugi był Austriak Stefan Kraft (97,5 m), a trzeci kolejny ze Słoweńców Timi Zajc (99 m).

Główny kandydat do mistrzowskiego tytułu i lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Halvor Egner Granerud był szósty. Norweg zanotował w piątek odległość 95,5 metra.

Dobre skoki Polaków, choć miejsca poza czołówką 

Najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się Dawid Kubacki. 95 metrów dało mu ostatecznie ósme miejsce. Piotr Żyła skoczył natomiast 95,5 metra, co pozwoliło obrońcy tytułu na zajęcie dziesiątej pozycji w kwalifikacjach.

W bardzo dobrym stylu do rywalizacji wrócił Kamil Stoch, który w ostatnich tygodniach nie startował w zawodach. Czterokrotny mistrz olimpijski oddał znakomity skok - 99,5 metra wystarczyło "Rakiecie z Zębu" do uplasowania się tuż za Żyłą. Niższa pozycja Stocha wynika z wyższego rozbiegu oraz korzystnych warunków wietrznych, w których skakał. 35-latek otrzymał też niższe noty za styl, gdyż jego lądowanie pozostawiło sporo do życzenia.

Z pozytywnej strony pokazał się także Paweł Wąsek, który skoczył 95,5 metra i zajął piętnastą pozycję. Tylko o pół metra krócej od kolegi z kadry wylądował Aleksander Zniszczoł. Ostatecznie był 23. w kwalifikacjach.

Simon Ammann prawie jak za dawnych lat

Jedną z niespodzianek kwalifikacji był świetny występ 41-letniego Simona Ammanna. Czterokrotny mistrz olimpijski w tym sezonie, delikatnie mówiąc nie błyszczał, ale w piątek osiągnął aż 99,5 metra. Przełożyło się to na bardzo dobrą, trzynastą pozycję.

Sobotni konkurs na obiekcie Srednja skakalnica (K95) rozpocznie się o godzinie 17.

Program skoków narciarskich na MŚ Planica 2023:

Środa, 22 lutego
16.30 - kwalifikacje kobiet na skoczni normalnej

Czwartek, 23 lutego
17.00 - konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej

Piątek, 24 lutego
17.45 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni normalnej

Sobota, 25 lutego
12.15 - konkurs drużynowy kobiet na skoczni normalnej
17.00 - konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej

Niedziela, 26 lutego
17.00 - konkurs drużyn mieszanych na skoczni normalnej

Wtorek, 28 lutego
18.30 - kwalifikacje kobiet na skoczni dużej

Środa, 1 marca
17.30 - konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej

Czwartek, 2 marca
17.30 - kwalifikacje mężczyzn na skoczni dużej

Piątek, 3 marca
17.30 - konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej

Sobota, 4 marca
16.30 - konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023

"Kamiland" - centrum mistrza Kamila Stocha:

>>> Więcej o Polakach w PŚ w skokach narciarskich w sezonie 2022/2023 <<< 

/empe

Zobacz także

Zobacz także