more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Dick Fosbury. Mistrz olimpijski miał 76 lat. Wszoła: zrewolucjonizował światowy skok wzwyż

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 06:00
W wieku 76 lat zmarł Dick Fosbury - mistrz olimpijski w skoku wzwyż z 1968 roku, który w Meksyku, wynikiem 2,24 m, ustanowił rekord igrzysk. Amerykanin jako pierwszy zaczął stosować technikę zwaną flopem. Metoda przyjęła się i nadal jest stosowana.
Mistrz olimpijski miał 76 lat
Mistrz olimpijski miał 76 latFoto: Raymond Depardon/Magnum Photos/Forum
  • Przyczyną śmierci Fosbury'ego był nawrót chłoniaka
  • Co ciekawe, mistrz olimpijski nigdy nie został mistrzem swojego kraju

Styl ten polega na przeniesieniu głowy ponad poprzeczkę, a następnie wygięciu ciała do tyłu i przeskoczeniu poprzeczki w taki sposób, aby znajdowała się ona za plecami zawodnika.

"Z ciężkim sercem muszę ogłosić, że mój wieloletni przyjaciel Dick Fosbury zmarł spokojnie we śnie w niedzielę po nawrocie chłoniaka" – napisał na Instagramie Ray Schulte, który był agentem lekkoatlety.

Fosbury nigdy nie był mistrzem Stanów Zjednoczonych, ale zwyciężył w akademickich mistrzostwach USA w 1968 i 1969 roku.

Od 1993 roku rekord świata w skoku wzwyż wynosi 2,45 m. Ustanowił go Kubańczyk Javier Sotomayor.

Fosbury'ego doskonale znał polski mistrz igrzysk z 1976 roku, Jacek Wszoła. - Jego technika zrewolucjonizowała światowy skok wzwyż - mówi Wszoła.

Posłuchaj
00:47 Fosbury'ego doskonale znał polski mistrz igrzysk z 1976 roku, Jacek Wszoła.mp3 Jacek Wszoła wspomina Fosbury'ego (IAR)

Posłuchaj
00:41 Fosbury'ego doskonale znał polski mistrz igrzysk z 1976 roku, Jacek Wszoła 2.mp3 Jacek Wszoła przyznaje, że technika Fosbury'ego zrewolucjonizowała światowy skok wzwyż (IAR)

  

Czytaj także:

red/PAP

Zobacz także

Zobacz także