Liga Konferencji: Djurgardens - Lech. "Kolejorz" rozbił rywala. Mistrzowie Polski w ćwierćfinale!

2023-03-16, 20:40

Piłkarze Lecha Poznań cieszą się po bramce Filipa Marchwińskiego (z lewej). Foto: PAP/EPA/Jonas Ekstromer

Piłkarze Lecha Poznań awansowali do ćwierćfinału Ligi Konferencji. Mistrzowie Polski rozbili na wyjeździe szwedzki Djurgardens IF 3:0 i przypieczętowali swoją wyższość nad rywalem! Pierwszy mecz lechici wygrali u siebie 2:0.

• Na własnym stadionie Lech Poznań pokonał Djurgardens IF 2:0 i przyjechali do Szwecji, będąc w bardzo dobrej sytuacji
  • Lechici byli wyraźnie lepsi i zasłużenie zwyciężyli. Mistrzowie Polski na wyjeździe udowodnili swoją wyższość
  • W Sztokholmie poznaniacy z powodzeniem walczyli o pierwszy w historii klubu ćwierćfinał europejskich rozgrywek

Lech Poznań na swoim boisku pokonał Djurgardens 2:0 i stanął przed wielką szansą osiągnięcia największego sukcesu w historii klubu w europejskich pucharach. Mistrzowie Polski zapowiadali, że nie zadowoli ich obrona zaliczki z pierwszego meczu i w rewanżu ponownie udowodnili swoją wyższość nad Szwedami.

Lech powstrzymał napór gospodarzy

Pierwsze minuty meczu stały pod znakiem przewagi gospodarzy. Najpierw Filip Bednarek niepewnie złapał piłkę po strzale głową Marcusa Danielsona, a potem Joel Asoro uderzył z dystansu nad poprzeczką. Lechici szybko jednak poprawili swoją grę, a w dziesiątej minucie powinni prowadzić! Po strzale Mikaela Ishaka piłka zatrzymała się jednak na słupku.

Trzy minuty później z dystansu na bramkę Szwedów uderzał Joel Pereira, ale Jacob Widell Zetterstroem nie miał problemów z interwencją. Szwedzki bramkarz musiał się wykazać w 18. minucie, gdy przeniósł piłkę na rzut rożny po groźnym dośrodkowaniu Pedro Rebocho z narożnika.

Mimo gorącego dopingu kibiców gospodarzy, podopieczni Johna van den Broma nie ustępowali Djurgardens. Szwedzki zespół nie stwarzał sobie groźnych sytuacji, bo trudno uznać za taki strzał Gustava Wikheima. W 30. minucie po lekkim uderzeniu Norwega bez problemu interweniował Bednarek.

Czerwona kartka pomogła „Kolejorzowi”

Choć Djurgardens było częściej przy piłce, lechici kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń, a w 41. minucie doszło do sytuacji, która znacznie poprawiła ich sytuację.

Danielson sfaulował przed polem karnym wychodzącego na czystą pozycję Afonso Sousę, który chwilę wcześniej przejął piłkę po stracie Magnusa Erikssona.

Chorwacki sędzia Duje Strukan najpierw ukarał Szweda żółtą kartkę, ale, po sprawdzeniu sytuacji w systemie VAR, zmienił decyzję i wyrzucił stopera z boiska!

Niespodziewanie do piłki podszedł Antonio Milić, lecz chorwacki stoper Lecha uderzył z rzutu wolnego w mur. Jego dobitka poszybowała natomiast nad bramką. Arbiter sprawdzał jeszcze, czy jeden z rywali nie zagrał ręką, ale ostatecznie nie podyktował rzutu karnego dla Lecha. "Kolejorz" i tak był w bardzo dobrej sytuacji po 45 minutach spotkania.

Poprzeczka i słupek na początek 2. połowy

Druga połowa mogła się zacząć doskonale dla Lecha. W 48. minucie mistrzowie Polski trafili w poprzeczkę i słupek w jednej akcji! Najpierw pecha miał Filip Szymczak, a po chwili Radosław Murawski.

Ten drugi kilka minut później popełnił niepotrzebny faul, za który dostał żółtą kartkę. Oznaczało to, że środkowy pomocnik nie będzie mógł zagrać w kolejnym meczu "Kolejorza" w europejskich pucharach.

"Kolejorz" szukał gola dającego prowadzenie. Mistrzowie Polski kontrolowali mecz, jednak chcieli go wygrać. W 65. minucie Zetterstroem z kłopotami obronił uderzenie Michała Skórasia. Dwie minuty później doskonałą okazję zmarnował Ishak, który główkował niecelnie po świetnym dośrodkowaniu Pereiry.

Rezerwowi zapewnili awans. Wielki sukces Lecha

Trener John van den Brom dawał szansę gry rezerwowym i to jeden ze zmienników wyprowadził "Kolejorza" na prowadzenie po świetnej, zespołowej akcji! W 77. minucie Rebocho wycofał piłkę do Filipa Marchwińskiego, który pewnym strzałem pokonał bramkarza Djurgardens!

Co warte podkreślenia, w tej akcji świetnym podaniem do Rebocho popisał się inny rezerwowy Nika Kwekweskiri. W tym momencie awans Lecha był praktycznie pewny!

Goście chcieli jednak wygrać wyżej. Wprowadzony na boisko w końcówce Artur Sobiech miał doskonałą sytuację w 87. minucie, ale uderzył głową minimalnie niecelnie po kolejnej wrzutce Pereiry.

Szwedzi byli bezradni, jednak w końcówce regulaminowego czasu gry trafili do siatki. Arbiter, po długim sprawdzaniu sytuacji, nie uznał jednak bramki Jacoba Bergstroema.

W doliczonym czasie gry "Kolejorz" zdobył jeszcze dwa gole! Najpierw do siatki trafił Kwekweskiri, a chwilę później Gruzin zaliczył asystę przy bramce Skórasia!

Djurgardens było na kolanach, a Lech Poznań mógł świętować historyczny awans do ćwierćfinału europejskich rozgrywek!

Losowanie par ćwierćfinałowych odbędzie się w piątek w szwajcarskim Nyonie.

Djurgardens IF - Lech Poznań 0:3

Gol: 0:1 - Marchwiński (71.), 0:2 - Kwekweskiri (90.+1), 0:3 - Skóraś (90.+3)

Żółte kartki – Djurgardens IF: Haris Radetinac, Elias Anderson, Besard Sabovic; Lech Poznań: Jesper Karlstroem, Radosław Murawski, Afonso Sousa, Filip Szymczak, Artur Sobiech. Czerwona kartka – Djurgardens IF: Marcus Danielson (44. minuta za faul).

Sędziował: Duje Strukan (Chorwacja). Widzów: ok. 27 tysięcy.

Pierwszy mecz 2:0 dla Lecha; awans Lecha.

Djurgardens IF: Jacob Widell Zetterstroem - Piotr Johansson, Jesper Loefgren, Marcus Danielson, Elias Andersson (82, Pierre Bengtsson) - Hampus Finndell (81, Isak Alemayehu Mulugeta), Rasmus Schueller, Magnus Eriksson (66, Besard Sabović) - Haris Radetinac, Joel Asoro (74, Jacob Bergstroem), Gustav Wikheim (82, Carlos Moros Gracia).

Lech Poznań: Filip Bednarek -  Bartosz Salamon, Jesper Karlstroem (73, Filip Dagerstal), Antonio Milić - Joel Pereira, Michał Skóraś, Afonso Sousa (67, Filip Marchwiński), Radosław Murawski (67, Nika Kwekweskiri), Pedro Rebocho - Filip Szymczak (73, Adriel Ba Loua), Mikael Ishak (80, Mikael Ishak).