El. Euro 2024: Francja rozbiła Holandię. Kylian Mbappe poradził sobie w nowej roli

2023-03-24, 22:40

Kylian Mbappe ma za sobą udany debiut jako kapitan. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

W hicie piątkowych meczów eliminacyjnych do mistrzostw Europy, reprezentacja Francji rozbiła Holandię aż 4:0. Dwa gole strzelił Kylian Mbappe, który po raz pierwszy wystąpił w roli kapitana "Trójkolorowych"

• Turniej kwalifikacyjny rozpoczął się w czwartek. W najciekawszym spotkaniu tego dnia finalistów poprzedniej edycji ME Anglia pokonała w Neapolu Włochy 2:1, odnosząc pierwsze zwycięstwo nad tym rywalem w meczu o stawkę od 1977 roku. Jedną z bramek dla gości zdobył Harry Kane, który z 54 trafieniami został najskuteczniejszym w historii strzelcem "Trzech Lwów"
  • W kwalifikacjach rywalizują 53 zespoły z 55 federacji członkowskich Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Z udziału jako gospodarze zwolnieni są Niemcy, natomiast Rosja jest zawieszona ze względu na wojnę w Ukrainie. W turnieju finałowym wystąpią 24 reprezentacje (w tym gospodarze)
  • Uczestnicy eliminacji zostali podzieleni na 10 grup: siedem z pięcioma drużynami (A-G) i trzy z sześcioma (H-J). Po dwie najlepsze ekipy z każdej uzyskają awans do turnieju finałowego
  • Pozostałych trzech uczestników wyłonią baraże, zaplanowane na marzec przyszłego roku. O tym, które 12 drużyn w nich zagra, zdecydują wyniki Ligi Narodów z sezonu 2022/23
  • Turniej finałowy ME w Niemczech planowany jest na 14 czerwca - 14 lipca 2024. Spotkania odbywać się będą w Monachium (m.in. mecz otwarcia), Berlinie (m.in. finał), Dortmundzie, Kolonii, Gelsenkirchen, Hamburgu, Stuttgarcie, Duesseldorfie, Lipsku i Frankfurcie nad Menem

Już w drugiej minucie meczu, do siatki trafił napastnik gospodarzy Antoine Griezmann, który czekał na bramkę w reprezentacji od 13 listopada 2021 roku. Od początku kariery strzelił ich już 44 i jest pod tym względem trzeci w historii "Trójkolorowych".

Na piąte miejsce awansował Kylian Mbappe, który asystował przy golu Griezmanna, a sam wpisał się na listę strzelców w 21. i 88. minucie. 24-letni król strzelców ubiegłorocznego mundialu ma już 38 bramek w 67 występach w drużynie narodowej. W piątek po raz pierwszy był jej kapitanem.

Najskuteczniejszy w historii tego zespołu jest Olivier Giroud, który w piątek pojawił się na boisku w 76. minucie - 53 gole. O dwa trafienia mniej ma Theirry Henry.

Bramkarza Holandii pokonał także Dayot Upamecano (8.), który dobił piłkę po uderzeniu Griezmanna z rzutu wolnego. W samej końcówce rozmiary porażki mógł zmniejszyć Memphis Depay, ale jego strzał z rzutu karnego obronił bramkarz Mike Maignan.

Na ławce trenerskiej "Pomarańczowych" zadebiutował - po raz drugi - Ronald Koeman. Wcześniej 60-letni szkoleniowiec prowadził tę drużynę narodową w latach 2018-20.

W drugim spotkaniu grupy B Grecja wygrała w portugalskim Faro z Gibraltarem 3:0. W tej grupie rywalizować będzie również Irlandia.

W grupie F pewne zwycięstwa odniosły ekipy Austrii oraz Belgii. W Linzu gospodarze pokonali Azerbejdżan 4:1 pod okiem sędziego Bartosza Frankowskiego, natomiast "Czerwone Diabły" poradziły sobie na wyjeździe ze Szwecją - 3:0. Wszystkie bramki zdobył Romelu Lukaku. Pauzowała Estonia.

W grupie G na czele są ekipy z Bałkanów - Serbia oraz Czarnogóra, które pokonały, odpowiednio, Litwę 2:0 i Bułgarię 1:0. Skład grupy uzupełniają Węgry.

Słowenia - San Marino (Lublana, 18.00)
Irlandia Płn. - Finlandia (Belfast, 20.45)

Grupa J

Bośnia i Herc. - Islandia 3:0 (2:0)
Portugalia - Liechtenstein 4:0 (1:0)
Słowacja - Luksemburg 0:0

Liechtenstein - Islandia (Vaduz, 18.00)
Luksemburg - Portugalia (Luksemburg, 20.45)
Słowacja - Bośnia i Herc. (Bratysława, 20.45)