more_horiz
Wiadomości

Formuła 1: były mistrz świata obrażał Hamiltona. Nelson Piquet musi zapłacić ogromną grzywnę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 14:52
Były trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Brazylijczyk Nelson Piquet musi zapłacić 5 milionów reali (953 tys. dolarów) kary za rasistowskie i homofobiczne komentarze wobec brytyjskiego kierowcy Lewisa Hamiltona - postanowił brazylijski sąd.
Lewis Hamilton to siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1
Lewis Hamilton to siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1Foto: Forum/Reuters/HAMAD I MOHAMMED

Były mistrz wywołał skandal

W wywiadzie udzielonym w listopadzie 2021 roku 70-letni Piquet użył rasistowskiej obelgi odnoszącej się do siedmiokrotnego mistrza świata, komentując wypadek Hamiltona w Grand Prix Wielkiej Brytanii z Holendrem Maxem Verstappenem.

Po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku materiał z tym fragmentem wywiadu pojawił się w mediach społecznościowych, Hamilton wezwał do podjęcia działań w celu zmiany „archaicznego sposobu myślenia”. Piquet przeprosił Brytyjczyka i zapewnił, że jego słowa zostały źle przetłumaczone. Córka Piqueta, Kelly, jest partnerką Verstappena.

Nelson Piquet skazany

Później jednak pojawiło się inne nagranie, w którym Piquet użył rasistowskiego i homofobicznego języka wobec Hamiltona, opisując jego przegraną z Nico Rosbergiem walkę o mistrzostwo w 2016 roku.

Oskarżenie przeciwko Piquetowi zostało wniesione przez cztery grupy obrońców praw człowieka, w tym brazylijski Narodowy Sojusz LGBT+, który chciał, aby zapłacił on 10 milionów reali.

Lewis Hamilton to siedmiokrotny mistrz świata. Jest jedynym czarnoskórym zawodnikiem w stawce kierowców Formuły 1.

Czytaj także:

/empe, PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także