more_horiz
Wiadomości

Przewodniczący MKOl pozostaje nieugięty. "Krytyka godna ubolewania i naruszająca autonomię sportu"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 17:26
Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach powiedział, że krytyka ze strony rządów niektórych krajów europejskich dotycząca decyzji o powrocie rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowej rywalizacji jest "godna ubolewania i narusza autonomię sportu".
Thomas Bach powiedział, że krytyka ze strony rządów niektórych krajów europejskich dotycząca decyzji o powrocie rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowej rywalizacji jest godna ubolewania i narusza autonomię sportu.
Thomas Bach powiedział, że krytyka ze strony rządów niektórych krajów europejskich dotycząca decyzji o powrocie rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowej rywalizacji jest "godna ubolewania i narusza autonomię sportu".Foto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

MKOl nie zmienia zdania. "To godne ubolewania"

MKOl już we wtorek wydał zalecenia dla międzynarodowych federacji sportowych dotyczące ponownego dopuszczenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji, jednocześnie wprowadzając szereg warunków do spełnienia przez tych sportowców.

To m.in. występy pod neutralną flagą, ponadto chodzi wyłącznie o starty indywidualne i tylko tych zawodników, którzy w żaden sposób nie popierają wojny w Ukrainie oraz nie mają związków z armią czy klubami wojskowymi.

Postanowienia MKOl nie dotyczą igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - odrębna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Jak przypomina agencja Reuters, rządy niektórych państw europejskich, w tym Ukrainy, Polski i Czech, sprzeciwiają się powrotowi rosyjskich i białoruskich zawodników, argumentując, że nie ma dla nich miejsca w światowym sporcie w czasie, gdy wciąż trwa wojna.

- To godne ubolewania, że niektóre rządy nie chcą szanować większości w ruchu olimpijskim i wszystkich zainteresowanych stron, ani autonomii sportu - powiedział Bach na konferencji prasowej na koniec posiedzenia zarządu MKOl w Lozannie.

Thomas Bach: rządy nie mogą decydować, którzy sportowcy mogą brać udział w poszczególnych zawodach

- To również smutne, że te rządy nie poruszają kwestii podwójnych standardów. Nie widzieliśmy ani jednego komentarza na temat ich stosunku do udziału sportowców z krajów zaangażowanych w 70 innych wojen i konfliktów zbrojnych na całym świecie - dodał.

Sportowcy z Rosji, a także Białorusi, sojusznika Moskwy, zostali wykluczeni z większości międzynarodowych zawodów w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę, nazywanej przez agresora "specjalną operacją wojskową".

Najnowsze wytyczne MKOl z Lozanny, aby umożliwić im powrót do światowego sportu, wynikają m.in. z faktu, że Rosjanie i Białorusini biorą obecnie udział w rywalizacji w niektórych dyscyplinach, np. w tenisie.

- Interwencje rządowe wzmocniły jedność ruchu olimpijskiego - podkreślił Bach.

- Rządy nie mogą decydować, którzy sportowcy mogą brać udział w poszczególnych zawodach. To byłby koniec światowego sportu, jaki znamy dzisiaj - dodał przewodniczący MKOl. 

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku.  

Czytaj także:

red/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także