more_horiz
Wiadomości

Polska - Niemcy na otwarcie sezonu reprezentacyjnego. Kadra siatkarzy zagra w katowickim Spodku

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 16:09
Towarzyski mecz z Niemcami w katowickim Spodku 25 maja rozpocznie sezon reprezentacyjny polskich siatkarzy. - Wisienką na torcie będzie turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich - powiedział prezes PZPS Sebastian Świderski.
Selekcjoner siatkarskiej reprezentacji Polski Nikola Grbić (w środku) podczas rozmowy ze swoimi zawodnikami
Selekcjoner siatkarskiej reprezentacji Polski Nikola Grbić (w środku) podczas rozmowy ze swoimi zawodnikamiFoto: FORUM/KACPER PEMPEL/Reuters

Przy okazji tego spotkania w katowickiej Alei Gwiazd swoje dłonie odcisną kolejni siatkarze, a po raz pierwszy także siatkarki.

Na mocy listu intencyjnego podpisanego w środę, takie uroczystości będą się odbywały w Katowicach przez kolejne siedem lat. Pierwsza Aleja Gwiazd Siatkówki została przygotowana w Miliczu w 2003 roku. W Katowicach miało miejsce pięć ostatnich edycji. - Nadal nad wyborem gwiazd będzie pracowała komisja. To nie muszą być tylko mistrzowie Europy, świata, czy olimpijczycy. Przede wszystkim chodzi o ludzi zafiksowanych na punkcie tego sportu, pomagających rozwijać siatkówkę - dodał Świderski.

Polska - Niemcy w katowickim Spodku. Towarzyski mecz siatkarzy na otwarcie sezonu reprezentacyjnego

Przyznał, że o meczu z Niemcami trener kadry Nikola Grbić rozmawiał ze szkoleniowcem gości Michałem Winiarskim już podczas ubiegłorocznych MŚ. - Tym spotkaniem rozpocznie się droga do olimpijskich turnieju kwalifikacyjnego. Pamiętajmy, że wcześniej będzie finał Ligi Narodów w Gdańsku i mistrzostwa Europy. Na igrzyskach chcemy przełamać ten nieszczęsny ćwierćfinał. Do tego trzeba zbudować reprezentację - wyjaśnił prezes PZPS.

Przyznał, że kalendarz kadry jest bardzo napięty. Dodatkowo dopiero 20 maja rozegrany zostanie finał Ligi Mistrzów z udziałem Jastrzębskiego Węgla i Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. - Trener Grbić patrzy przez pryzmat zdrowia zawodników. Najprawdopodobniej na początku Ligi Narodów bardziej eksploatowany będzie tzw. drugi garnitur. Natomiast ci czujący w nogach sezon ligowy najbardziej dostaną troszkę wolnego czasu na regenerację, podładowanie akumulatorów i w drugim, może trzecim tygodniu przygotowań dołączą do kadry - stwierdził.

Zaznaczył, że dywagacje na temat przeniesienia do Polski finału LM siatkarzy zostały ucięte szybko. - Były takie zakusy. Trochę zamieszania wywołał jeden wywiad. Kiedy okazało się, że w żeńskim finale zagrają dwie tureckie drużyny, a w męskim – polskie, wykonałem telefon. Temat szybko został wyzerowany, dano mi do zrozumienia, że turniej zostanie w Turynie. Z perspektywy czasu uważam, że to dobra decyzja. Nie będzie może wielkiego święta siatkówki, ale wyobraźmy sobie, że w finale PlusLigi jastrzębianie grają pięć spotkań z ZAKSĄ, kończą w środę, a w sobotę muszą grać szósty, w Lidze Mistrzów. Na obcej ziemi sukces będzie smakował tym bardziej - powiedział Sebastian Świderski.

Nie ukrywał, że czuje jako prezes związku dużą satysfakcję, że w finale LM zagrają dwa polskie zespoły.


Polscy siatkarze w Chinach zagrają o kwalifikacje do IO Paryż 2024

Polscy siatkarze o przepustkę na igrzyska olimpijskie Paryż 2024 powalczą w Chinach od 30 września do 8 października. W grupie C ich rywalami, poza gospodarzami, będą Argentyńczycy, Holendrzy, Kanadyjczycy, Meksykanie, Belgowie oraz Bułgarzy. Awans zapewnią sobie dwie najlepsze drużyny.

Mistrzostwa Europy zostaną rozegrane od 28 sierpnia do 16 września w Bułgarii, Izraelu, Macedonii Północnej i Włoszech. Reprezentacja Polski zagra w grupie C z Macedonią Północną, Czarnogórą, Holandią, Czechami oraz Danią.

Podopieczni Grbicia do rozgrywek Ligi Narodów przystąpią 7 czerwca; w japońskiej Nagoi spotkają się z Francją, Iranem, Bułgarią i Serbią. Następnie przeniosą się do Rotterdamu, gdzie rywalami będą Niemcy, Holendrzy, Amerykanie i Włosi. Na zakończenie rundy grupowej biało-czerwoni w Passay City na Filipinach zagrają ze Słowenią, Brazylią, Kanadą i Japonią.

Turniej finałowy odbędzie się w Gdańsku w dniach 19-23 lipca, gospodarze mają zapewniony udział.


Czytaj także
:

red/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także