more_horiz
Wiadomości

Liga Narodów siatkarzy: znamy wybrańców Nikoli Grbicia. Selekcjoner ogłosił skład Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 12:24
Selekcjoner Nikola Grbić ogłosił nazwiska 30 siatkarzy powołanych do kadry Polski na zbliżający się wielkimi krokami sezon reprezentacyjny. W zestawieniu nie brakuje gwiazd naszej siatkówki, ale też młodych talentów, które w ostatnich miesiącach błyszczały w PlusLidze. 
Polscy siatkarze w ubiegłym roku zostali wicemistrzami świata
Polscy siatkarze w ubiegłym roku zostali wicemistrzami świata Foto: Forum/Mariusz Palczynski / MPAimages.com

W poniedziałek nazwiska 30 siatkarek branych pod uwagę w tegorocznym sezonie reprezentacyjnym ogłosił trener żeńskiej kadry Stefano Lavarini. Dwa dni później w ślady Włocha poszedł Nikola Grbić.

Nikola Grbić zaufał wicemistrzom świata

Serb przed rokiem zdobył z Biało-Czerwonymi srebrne medale mistrzostw świata. Były znakomity rozgrywający docenił czołowych siatkarzy polskiej kadry i powołał ich także na kolejny sezon, w którym Polacy będą walczyli w Lidze Narodów, kwalifikacjach olimpijskich oraz w mistrzostwach Europy.

W składzie znaleźli się więc wszyscy wicemistrzowie świata sprzed roku: Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Paweł Zatorski, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka, Karol Kłos, Tomasz Fornal, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Bartosz Kwolek, Marcin Janusz, Jakub Popiwczak i Mateusz Poręba.

Leon i Szalpuk wracają, nie brakuje młodzieży

Do kadry wraca też Wilfredo Leon, który poprzedni sezon reprezentacyjny opuścił z powodów zdrowotnych. Po dłuższej przerwie w Biało-Czerwonej koszulce będziemy mogli zobaczyć Artura Szalpuka, który odzyskał wysoką formę w barwach Projektu Warszawa.

Nie oznacza to jednak, że w szerokiej kadrze brakuje młodych siatkarzy, którzy w ostatnich miesiącach świetnie spisywali się w PlusLidze. Tacy zawodnicy jak Kuba Hawryluk, Dawid Dulski, Michał Gierżot, Mikołaj Sawicki czy Jakub Szymański są przyszłością polskiej siatkówki.

Jak widać, serbski szkoleniowiec nie zamierza zamykać kadry na młodszych zawodników.

- W tym roku nasza propozycja obejmuje 30 nazwisk i planuję skorzystać z nich wszystkich. Każdy z powołanych dostanie szansę aby się pokazać, wdrożyć się w nasz system pracy, stać się częścią grupy i wesprzeć ją swoimi umiejętnościami - powiedział Nikola Grbić, cytowany na stronie PZPS.

Drzyzga i Muzaj poza kadrą. Rzeszowscy nieobecni

Wielkim nieobecnym jest natomiast Fabian Drzyzga. Rozgrywający Asseco Resovii przez lata był graczem numer jeden na swojej pozycji w naszym kraju, jednak Nikola Grbić, po objęciu stanowiska selekcjonera, nie powołał go do kadry w 2022 roku. Choć Drzyzga notuje bardzo udany sezon ligowy, także w zbliżającym się sezonie najprawdopodobniej nie znajdzie się w kadrze.

W 30-osobym składzie brakuje też innego siatkarza rzeszowskiej drużyny. Maciej Muzaj w ostatnich sezonach rywalizował z Łukaszem Kaczmarkiem o pozycję atakującego numer dwa, jednak tym razem zabrakło go nawet w piątce powołanych.

"Trener nie wyklucza zmian w kadrze w trakcie trwania sezonu. Spośród wymienionych 30 nazwisk trener Grbić wskaże zawodników, którzy rozpoczną pracę na zgrupowaniu od 8 maja 2023 roku w Spale" - czytamy na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Spośród ogłoszonej trzydziestki, Nikola Grbić będzie musiał wybrać ostateczny skład na Ligę Narodów. Tę decyzję będzie musiał podjąć do 2 maja.

Reprezentacja Polski siatkarzy na sezon 2023:

Rozgrywający: Jan Firlej (Projekt Warszawa), Marcin Janusz (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Marcin Komenda (LUK Lublin), Grzegorz Łomacz (PGE Skra Bełchatów);

Atakujący: Bartłomiej Bołądź (Trefl Gdańsk), Karol Butryn (Indykpol AZS Olsztyn), Dawid Dulski (Aluron CMC Warta Zawiercie), Łukasz Kaczmarek (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Bartosz Kurek (Wolfdogs Nagoya);

Środkowi: Sebastian Adamczyk (GKS Katowice), Mateusz Bieniek, Karol Kłos (obaj PGE Skra Bełchatów), Norbert Huber (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Jakub Kochanowski (Asseco Resovia Rzeszów), Mateusz Poręba (Indykpol AZS Olsztyn), Karol Urbanowicz (Trefl Gdańsk);

Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Aleksander Śliwka (obaj Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Tomasz Fornal (Jastrzębski Węgiel), Michał Gierżot (PSG Stal Nysa), Bartosz Kwolek (Aluron CMC Warta Zawiercie), Wilfredo Leon Venero, Kamil Semeniuk (obaj Sir Safety Susa Perugia), Mikołaj Sawicki (Trefl Gdańsk), Artur Szalpuk (Projekt Warszawa), Jakub Szymański (GKS Katowice);

Libero: Kuba Hawryluk (Indykpol AZS Olsztyn), Jakub Popiwczak (Jastrzębski Węgiel), Kamil Szymura (Cuprum Lubin), Paweł Zatorski (Asseco Resovia Rzeszów).

Kiedy mecze reprezentacji Polski?

Sezon reprezentacyjny Biało-Czerwoni zainaugurują 25 maja. Zmierzą się wówczas towarzysko w Katowicach z Niemcami.

Później czekać ich będzie natomiast maraton meczów w Lidze Narodów. Najpierw wyjadą do Japonii, a następnie na Filipiny. Faza finałowa odbędzie się natomiast w Gdańsku.

Na przełomie sierpnia i września Biało-Czerwonych czekają natomiast mistrzostwa Europy.

Ostatnią misją Polaków w nadchodzącym sezonie reprezentacyjnym będzie natomiast turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich. Potrwa od 30 września do 8 października w Chinach.

Czytaj także:

/empe

Zobacz także

Zobacz także