Ekstraklasa: Zagłębie wygrywa z Cracovią i zapewnia sobie utrzymanie w lidze

2023-05-13, 19:35

Mecz Cracovia - Zagłębie Lubin. Foto: PAP/Art Service

Zagłębie Lubin pokonało na wyjeździe Cracovię 1:0 w meczu 32. kolejki Ekstraklasy. Dzięki zwycięstwu "Miedziowi" zapewnili sobie utrzymanie w elicie na kolejny sezon.

W początkowych fragmentach spotkania Cracovia osiągnęła nieznaczną przewagę, ale długo nie była w stanie wykreować sobie dogodnej sytuacji. W 22. minucie ze skrzydła do środka ściął Rakoczy, jednak w ostatniej został zablokowany.

Zagłębie odpowiedziało 10 minut później uderzeniem z dystansu Łakomego, który jednak pomylił się o ponad metr. Obie drużyny oddały jeszcze kilka niecelnych strzałów zza pola karnego, ale żaden z nich nie mógł zagrozić bramce rywali. Pierwsza odsłona upłynęła pod znakiem klinczu w środku pola i szarpanej gry, która nie przyniosła goli.

Po przerwie tempo gry wzrosło - w 51. minucie znakomitą szansę miało Zagłębie - Kurminowski z łatwością ograł Jugasa i strzelił z ostrego kąta, ale golkiper Cracovii odbił jego strzał. Piłka znalazła się pod nogami Bohara, jednak ten skierował ją wprost na słupek i gol nie padł. Po chwili Hrosso ponownie musiał uwijać się jak w ukropie, bo z dystansu strzelał Łakomy.

Pomocnik "Miedziowych" ponownie spróbował szczęścia w 77. minucie - ponownie trafił w światło bramki, ale słowacki golkiper "Pasów" znowu był lepszy. Powiedzenie "do trzech razy sztuka" znalazło potwierdzenie także w Krakowie - po świetnej kontrze i płaskim dograniu Chodyny w 83. minucie strzałem z 5 metrów na listę strzelców wpisał się bardzo aktywny w ofensywie Łakomy.

O włos od wyrównania w 88. minucie był Knap, który główkował po centrze Konoplyanki z rzutu rożnego, jednak nie trafił czysto w piłkę, dlatego strzegący bramki Zagłębia Dioudis mógł odetchnąć z ulgą.

Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem gości. Podopieczni Waldemara Fornalika są już pewni utrzymania i do dwóch ostatnich kolejek mogą podejść bez presji, która towarzyszyła im w ostatnich tygodniach.

Cracovia Kraków – KGHM Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Łukasz Łakomy (83).

Żółta kartka – KGHM Zagłębie Lubin: Bartosz Kopacz, Aleks Ławniczak.

Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok). Widzów: 8 789.

Cracovia Kraków: Karol Niemczycki – Cornel Rapa (80. Arttu Hoskonen), Jakub Jugas, Virgil Ghita – Otar Kakabadze, Jani Atanasov (69. Jakub Myszor), Karol Knap, Paweł Jaroszyński (63. Takuto Oshima) – Mateusz Bochnak, Patryk Makuch (63. Benjamin Kallman), Michał Rakoczy (69. Jewhen Konoplanka).

KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis – Bartłomiej Kłudka, Aleks Ławniczak, Bartosz Kopacz, Mateusz Grzybek – Kacper Chodyna, Łukasz Łakomy (90+2. Arkadiusz Woźniak), Marko Poletanovic (79. Tomasz Makowski), Filip Starzyński, Damjan Bohar (65. Tomasz Pieńko) – Dawid Kurminowski (79. Martin Doleżal).