more_horiz
Wiadomości

Kamil Bortniczuk: wykorzystam obecność w WADA do przedstawiania naszego sposobu myślenia

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 11:11
- Jako członek zarządu Światowej Agencji Antydopingowe (WADA) będę przedstawiał nasz sposób myślenia o tym, co dzieje się na Ukrainie i jak to powinno wpływać na sytuację sportowców, działaczy i firm z Rosji i Białorusi - powiedział w środę minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. 
Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk
Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk Foto: Agencja Forum/KUBA STEZYCKI / Reuters

Obradująca w Brukseli Rada UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w poniedziałek jednomyślnie zatwierdziła kandydaturę Bortniczuka na członka zarządu Światowej Agencji Antydopingowej z ramienia Unii Europejskiej. Jego trzyletnia kadencja w strukturach World Anti Doping Agency rozpocznie się 1 lipca 2023 roku.

Kamil Bortniczuk w środę w Studiu PAP pytany o to, czym dokładnie będzie się zajmował jako członek zarządu Światowej Agencji Antydopingowej odpowiedział, że "przede wszystkim dyplomacją sportową".

- Będę starał się wykorzystać obecność w tym gremium do tego, żeby naświetlać nasz sposób myślenia o tym, co dzieje się na Ukrainie i na świecie, jak to powinno wpływać na sytuację sportowców, działaczy i firm z Rosji i Białorusi - powiedział.

Minister sportu i turystyki dopytywany o to, czy obecność w zarządzie WADA pomoże wpływać na przekonywanie ministrów sportu i szefów federacji sportowych stwierdził, że "niewątpliwie tak".

- Bardzo często dyplomację robi się, prowadzi się zakulisowo. Czym innym są listy, stanowiska, a czym innym rozmowy, często przy kawie, gdzieś tam w kuluarach, w ramach których można nakreślić swój punkt widzenia. Nam się to dotychczas bardzo często udawało, w związku z czym, kiedy pojawiła się szansa zgłoszenia swojej kandydatury, a ta szansa pojawiła się w związku z tym, że jako państwa następnego trio w przewodniczenia pracom Unii Europejskiej, które składa się z Polski, Danii i z Cypru, mogliśmy wskazać jednego kandydata, osiągnęliśmy porozumienie w tym trio, że tym kandydatem będę ja - powiedział Kamil Bortniczuk .

Kamil Bortniczuk dodał, że jest przekonany, że wraz z prezydentem WADA Witoldem Bańką będzie on współpracował na rzecz celów "nie tylko antydopingowych, ale i w dyplomacji sportowej".

Światowa Agencja Antydopingowa jest główną instytucją stanowiącą przepisy antydopingowe. Jej celem jest promowanie i koordynacja walki z dopingiem w sporcie na całym świecie. Koordynuje Światowy Program Zwalczania Dopingu, którego najważniejszym elementem jest Światowy Kodeks Antydopingowy.

Stronami Kodeksu, które tworzą własne przepisy antydopingowe, są federacje międzynarodowe, organizatorzy najważniejszych imprez sportowych oraz Narodowe Organizacje Antydopingowe. Do nich należy Polska Agencja Antydopingowa (POLADA), która ustala obowiązujące na terenie naszego kraju polskie przepisy antydopingowe. Ponadto w Polsce, podobnie jak w wielu innych państwach, obowiązuje odrębna ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie.

WADA prowadzi też działalność edukacyjną, wdraża procedury badań oraz publikuje listę zakazanych substancji i metod, których stosowanie jest zabronione we współzawodnictwie sportowym.

Kamil Bortniczuk o udziale Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich

Zobacz także

Zobacz także