more_horiz
Wiadomości

La Liga: przebudowa Camp Nou oficjalnie rozpoczęta. Prezes Barcelony: to będzie najlepszy stadion na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 18:24
Władze FC Barcelony rozpoczęły w poniedziałek generalny remont stadionu Camp Nou. W uroczystości poza reprezentantami lokalnych władz oraz inwestorami wziął udział trener zespołu Xavi Hernandez, a także zawodnicy Sergio Busquets oraz Gavi.
Władze FC Barcelony rozpoczęły  generalny remont stadionu Camp Nou
Władze FC Barcelony rozpoczęły generalny remont stadionu Camp NouFoto: PAP/EPA/Alejandro Garcia

Prace na Camp Nou rozpoczęte. "To będzie najlepszy stadion na świecie"

Podczas uroczystości symbolicznego wkopania w podstawę stadionu flagi klubu prezes FC Barcelony Joan Laporta wyjaśnił, że na terenie Camp Nou przeprowadzone zostaną zaawansowane prace budowlane, w rezultacie których powstanie "nowy obiekt".

- To będzie najlepszy stadion na świecie, adekwatny dla najlepszego klubu na świecie, obiekt najbardziej bezpieczny, wygodny i komercyjny - powiedział w trakcie poniedziałkowej uroczystości.

Dodał, że przebudowany Camp Nou będzie "najważniejszą inwestycją" w Barcelonie od czasu budowy obiektów sportowych na organizowane w tym mieście letnie igrzyska olimpijskie w 1992 roku.

Wyjaśnił, że realizacja przedsięwzięcia będzie dwuetapowa. Ma ona potrwać do 125. rocznicy klubu, czyli do 29 listopada 2024 r. Do tego czasu piłkarze “Dumy Katalonii” będą występowali na Stadionie Olimpijskim w Barcelonie.

Ogromne koszty przebudowy. Większość środków pochodzi z kredytów

Szacuje się, że dzięki inwestycji obejmującej generalny remont Camp Nou, a także niemal całkowitą przebudowę hali widowiskowo-sportowej Palau Blaugrana i sąsiedztwa obu tych obiektów kataloński klub wyda blisko 1,5 mld euro.

Większość środków na inwestycje będzie pochodziła z kredytów zaciągniętych w amerykańskich bankach Goldman Sachs i JP Morgan, a także w kilku mniejszych instytucjach finansowych.

W poniedziałkowym wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele władz Barcelony, wspólnoty autonomicznej Katalonii oraz władz spółek budowlanych, które wykonają inwestycję.

Głównym wykonawcą będzie turecka firma Limak, która ma zakończyć pierwszą fazę inwestycji do listopada 2024 r. Wówczas stadion, zgodnie z projektem architektonicznym, ma mieć pojemność 70 tys. widzów. W ciągu kolejnych dwóch lat obiekt powiększy się o 35 tys. miejsc.

Stadion Camp Nou, który dotychczas posiadał 100 tys. miejsc dla kibiców, był już kilkakrotnie remontowany. Jego inauguracja odbyła się 24 września 1957 r. meczem FC Barcelony z reprezentacją Warszawy. Spotkanie wygrał zespół gospodarzy 4:2.

Czytaj też:

PolskieRadio24.pl

JK/PAP

Zobacz także

Zobacz także