La Liga: Robert Lewandowski ratuje Barcelonę. Gol Polaka dał zwycięstwo na trudnym terenie

2023-09-03, 22:56

Radość Roberta Lewandowskiego. Foto: VINCENT WEST / Reuters / Forum

FC Barcelona pokonała na wyjeździe Osasunę 2:1. Decydującego gola w końcówce meczu strzelił z rzutu karnego Robert Lewandowski. Polak wcześniej wywalczył jedenastkę po faulu, za który z boiska wyrzucono Alejandro Catenę.

Lewandowski miał znakomitą okazję już w 2. minucie gry, kiedy na 5. metrze od bramki Osasuny odbita od słupka piłka trafiła pod jego nogi. Polak jednak źle przyłożył stopę i nie trafił. Po chwili w polu karnym gospodarzy po wielkim zamieszaniu do strzału doszedł Ilkay Guendogan, ale Niemiec również fatanie spudłował.

Polski napastnik ponownie spróbował szczęścia w 27. minucie, kiedy zdecydował się na strzał spoza pola karnego. Z jego uderzeniem bez trudu uporał się jednak strzegący bramki Osasuny Aitor Fernandez. Później do głosu doszli jednak gospodarze - Barcelona tylko znakomitemu refleksowi ter Stegena zawdzięczała czyste konto po strzale Aimara Oroza z 11. metra.

W 32. minucie Lewandowski został ukarany żółtą kartką za uderzenie łokciem rywala w twarz. Nieskutecznego w pierwszej połowie polskiego napastnika "wyręczył" tuż przed przerwą Jules Kounde, który głową posłał piłkę do siatki po centrze Guendoana z rzutu rożnego.

W drugiej połowie Lewandowski był bliski powodzenia w 72. minucie, jednak jego strzał z powietrza na linii bramkowej zatrzymał Fernandez. Skuteczniejszy okazał się Chimy Avilla, który atomowym uderzeniem zza pola karnego w 76. minucie wyrównał stan rywalizacji.

Barca nie złożyła jednak broni - w 82. minucie Lewandowski wywalczył rzut karny po faulu Alejandro Cateny, za który obrońca został ukarany czerwoną kartką. Polak podszedł do piłki i pewnie wykorzystał jedenastkę. Polak opuścił boisko w 90. minucie - zmienił go Raphinha.

Spotkanie z Osasuną było okazją do debiutu dla dwóch letnich nabytków Barcy - Joao Cancelo i Joao Felixa, którzy weszli na plac gry w drugiej połowie.

Dzięki wygranej w Pampelunie Barca wróciła na 3. miejsce w tabeli La Liga. Prowadzi Real Madryt (12 pkt) przed Gironą (10 pkt) i "Dumą Katalonii" (10 pkt).