Paryż 2024: siatkarski spektakl w Łodzi. Polki pokonały Włoszki i wyszarpały awans na igrzyska!

2023-09-24, 22:22

Polskie siatkarki pokonały Włoszki i wywalczyły awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Polskie siatkarki pokonały Włoszki 3:1 (15:25, 26:24, 25:23, 25:21) w ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, który rozegrano w Łodzi. To zwycięstwo oznacza, że podopieczne Stefano Lavariniego uzyskały awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Mocny start Włoszek

Pierwszego seta podopieczne Stefano Lavariniego rozpoczęły dość nerwowo, co wykorzystały Włoszki, które wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Polki dość szybko zbliżyły się na zaledwie jedno oczko, lecz po chwili rywalki ponownie odskoczyły, tym razem na aż siedem punktów.

Zagrywka Franceski Bosio siała spustoszenie w szeregach Biało-Czerwonych, a Włoszki powiększały przewagę, którą zwieńczyły zwycięstwem 25:15.

Powrót Polek. Zadecydował... challenge

Początek drugiej partii był już dużo bardziej wyrównany, choć skuteczność serwisowa Polek pozostawiała wiele do życzenia. Podopieczne Lavariniego w końcu wyszły na prowadzenie, a po chwili je powiększyły, przez co Davide Mazzanti musiał poprosić o czas po raz pierwszy w spotkaniu.

Kiedy wydawało się, że Biało-Czerwone zmierzają w kierunku zwycięstwa, rywalki ponownie wróciły do gry - z 16:14 zrobiło się 16:18. Włoszki utrzymywały przewagę aż do końcówki seta. Wtedy podopieczne Stefano Lavariniego doprowadziły do wyrównania, a następnie przy stanie 25:24 stanęły przed szansą na wygraną. W trakcie akcji polski sztab postanowił przerwać akcję i zgłosił challenge. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę - okazało się, że jedna z Włoszek dotknęła siatki.

Polki pojadą do Paryża!

W trzecim secie Włoszki szybko wyszły na kilkupunktowe prowadzenie, które przez długi czas utrzymywały. W końcówce Polki zbliżyły się do rywalek na jeden punkt.

Po chwili był już remis, a w następnej akcji to wojowniczki Lavariniego wyszarpały bardzo ważny punkt i wyszły na prowadzenie 23:22. Prowadzenia nasze dziewczyny już nie oddały - tym razem zwyciężyły 25:23.

Polki rozpoczęły czwartą partię w wymarzony sposób. Dzięki świetnie funkcjonującemu blokowi i skutecznemu wykończeniu Biało-Czerwone wyszły na trzypunktowe prowadzenie.

Podopieczne Lavariniego rozkręcały się z minuty na minutę, powiększając prowadzenie, choć rywalki dzielnie walczyły do samego końca. Ostatecznie Polki zwyciężyły 25:21, pieczętując zwycięstwo w meczu. Wygrana z Włoszkami oznacza, że polskie siatkarki zagrają na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Polska drużyna siatkarek po raz ostatni na igrzyskach olimpijskich wystąpiła w Pekinie w 2008 roku - została sklasyfikowana na miejscach 9-12.

Z grupy C awans do turnieju olimpijskiego wywalczyła również reprezentacja USA, która w niedzielę wygrała z Niemcami 3:1 (24:26, 25:21, 25:9, 25:16). We wcześniejszych meczach Tajlandia pokonała Kolumbię 3:1 (25:19, 20:25, 25:23, 28:26), a Słowenia wygrała z Koreą Płd. 3:0 (25:13, 25:20, 25:23).

Polska 3-1 Włochy 15:25, 26:24, 25:23, 25:21

Polska: Katarzyna Wenerska, Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Magdalena Jurczyk, Olivia Różański, Martyna Łukasik - Maria Stenzel (libero) oraz Martyna Czyrniańska, Joanna Wołosz, Monika Gałkowska, Aleksandra Szczygłowska, Monika Fedusio, Kamila Witkowska.

Włochy: Myriam Sylla, Marina Lubian, Francesca Bosio, Ekaterina Antropova, Anna Danesi, Elena Pietrini - Eleonora Fersino (libero) oraz Beatrice Parrocchiale, Giulia Gennari, Francesca Villani, Alice Degradi, Federica Squarcini.

Terminarz meczów reprezentacji Polski siatkarek w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Paryż 2024

sobota, 16 września: Polska – Słowenia 3:0 (25:18, 25:15, 25:22)
niedziela, 17 września: Polska – Korea Płd. 3:1 (25:22, 24:26, 25:21, 25:9)
wtorek, 19 września: Polska – Kolumbia 3:0 (25:21, 25:21, 25:13)
środa, 20 września: Polska – Tajlandia 2:3 (18:25, 25:7, 22:25, 25:23, 12:15)
piątek, 22 września: Polska – Niemcy 3:2 (20:25, 27:25, 25:21, 22:25, 15:12)
sobota, 23 września: Polska – USA 3:1 (27:25, 16:25, 25:23, 25:16)
niedziela, 24 września: Polska – Włochy 3:1 (15:25, 26:24, 25:23, 25:21)