more_horiz
Wiadomości

Speedway GP: Bartosz Zmarzlik wywołał wrażenie. Mnóstwo gratulacji dla mistrza

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 09:07
Bartosz Zmarzlik po raz czwarty został indywidualnym mistrzem świata w jeździe na żużlu! Polak przypieczętował tytuł w wielkim stylu, wygrywając ostatnią eliminację cyklu - Grand Prix Polski w Toruniu. Polak tym samym dołączył do elitarnego grona sław speedwaya, a po jego wyczynie ruszyła lawina gratulacji.
Mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego. To czwarty w historii, a drugi z rzędu tytuł wywalczony przez Polaka w cyklu turniejów Grand Prix
Mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego. To czwarty w historii, a drugi z rzędu tytuł wywalczony przez Polaka w cyklu turniejów Grand Prix Foto: PAP/Tytus Żmijewski
  • Bartosz Zmarzlik wcześniej zdobywał indywidualne mistrzostwo świata w 2019, 2020 i 2022 roku
  • W sobotę losy tytułu rozstrzygnęły się dopiero w biegu finałowym
  • Ostatecznie polski żużlowiec okazał się lepszy od Szweda Fredrika Lindgrena

Bartosz Zmarzlik wcześniej zostawał najlepszym żużlowcem świata w 2019, 2020 i 2022 roku. Kolejny tytuł żużlowiec Platinum Motoru Lublin mógł zapewnić sobie już w przedostatniej rundzie cyklu, jednak ze względu na nieprawidłowy kombinezon nie został dopuszczony do Grand Prix Danii w Vojens.

Zmarzlik dołącza do elity i zapowiada, że to nie koniec 

Dla Zmarzlika wygrana w Toruniu to już 23. triumf w pojedynczej rundzie Grand Prix. Wyrównał tym samym rekord słynnego Australijczyka Jasona Crumpa. 

- Dziękuję gorąco za wsparcie, nie tylko Toruniowi, bo byliście niesamowici i zrobiliśmy to. Złoty medal dla Polski. Dziękuję i już zapowiadam, że walczymy dalej!

Zmarzlik po zdobyciu 4. tytułu dołączył do takich sław speedwaya jak Nowozelandczyk Barry Briggs, Duńczyk Hans Nielsen oraz Amerykanin Greg Hancock.

Bardziej utytułowani są jedynie Szwed Ove Fundin z pięcioma triumfami, a także jego rodak Tony Rickardsson i Nowozelandczyk Ivan Mauger - mają po sześć złotych medali. Żużlowi eksperci czują, ze Zmarzlik nie powiedział ostatniego słowa , Polak jest wciąż młody i głodny sukcesów i może w kolejnych latach pobić te rekordy.

Gratulacje dla mistrza Zmarzlika

Żużlowcowi pogratulował utytułowany starszy kolega Janusz Kołodziej. "Zrobiłeś to Kolego w pełni zasłużenie, po prostu byłeś Najlepszy" - napisał.

Z osiągnięcia Zmarzlika cieszył się i gratulował żużlowcowi także jego klub: 

Pod wrzeniem wyczynu Bartosza Zmarzlika byli też eksperci: 

Żużlowcowi pogratulował na Facebooku także premier Mateusz Morawiecki. "Gratulacje dla Bartosza Zmarzlika #95 – który wygrał Speedway Grand Prix 2023 i już po raz czwarty został mistrzem świata" - napisał szef rządu.


Posłuchaj
00:26 Menadżer żużlowy i ekspert Eurosportu Rafał Lewicki jest pod wrażeniem wyczynu Zmarzlika.mp3 Menadżer żużlowy i ekspert Eurosportu Rafał Lewicki jest pod wrażeniem wyczynu Zmarzlik (IAR)

Posłuchaj
00:32 Lewicki zauważa, że triumf nie przyszedł Zmarzlikowi łatwo..mp3 Lewicki zauważa, że triumf nie przyszedł Zmarzlikowi łatwo (IAR)

  

Kto pojedzie w GP za rok?

Wiadomo, że w przyszłorocznych zmaganiach Zmarzlikowi będzie towarzyszył Szymon Woźniak, który awansował do cyklu dzięki trzeciemu miejscu w GP Challenge. Inni Polacy muszą liczyć na "dzikie karty" przyznawane przez organizatorów mistrzostw. W ten sposób obsadzonych zostanie pięć miejsc.


Bartosz Zmarzlik jest najbardziej utytułowanym polskim żużlowcem w historii. Oprócz czterech tytułów indywidualnego mistrza świata, ma dwa srebrne medale i brązowy. W latach 2016, 2017 i 2023 zdobył też Drużynowy Puchar Świata. W trzech ostatnich latach został również indywidualnym mistrzem Polski. Przez większą część kariery był związany ze Stalą Gorzów, z która zdobył drużynowe mistrzostwo kraju w 2014 i 2016 roku. W tym sezonie ten sukces powtórzył z Motorem Lublin.

Wyniki turnieju w Toruniu, ostatniej, 10. eliminacji MŚ:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Fredrik Lindgren (Szwecja)
3. Leon Madsen (Szwecja)
4. Patryk Dudek (Polska)
5. Martin Vaculik (Słowacja)
6. Robert Lambert (W. Brytania)
7. Jack Holder (Australia))
8. Max Fricke (Australia)
...
13. Dominik Kubera (Polska)
Czołówka klasyfikacji końcowej MŚ i miejsca Polaków:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 158 pkt
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 150
3. Martin Vaculik (Słowacja) 125
4. Jack Holder (Australia) 123
5. Leon Madsen (Dania) 111
6. Robert Lambert (W. Brytania) 108
7. Daniel Bewley (W. Brytania) 104
8. Jason Doyle (Australia) 96
...
10. Patryk Dudek (Polska) 76
14. Maciej Janowski (Polska) 43
21. Dominik Kubera (Polska) 4
. Bartłomiej Kowalski (Polska) 4
26. Szymon Woźniak (Polska) 1

Czytaj także:

/red/kier

Zobacz także

Zobacz także