Liga Konferencji: cenne zwycięstwo Legii w Mostarze. "Wojskowi" liderami grupy

2023-10-26, 22:50

Mecz Zrinjski Mostar - Legia Warszawa. Foto: PAP/Leszek Szymański

Legia Warszawa wygrała 2:1 na wyjeździe ze Zrinjskim Mostar w meczu Ligi Konferencji. Po trzech kolejkach fazy grupowej ekipa "Wojskowych" ma na koncie sześć punktów i prowadzi w tabeli.

Spotkanie rozpoczęło się w sennym tempie – Legia wymieniała podania na własnej połowie, a gospodarze jej w tym nie przeszkadzali. Po chwili role się odwróciły. Tak upłynął pierwszy kwadrans.

W kolejnych minutach „Wojskowi” nieco przyspieszyli. W 20. minucie warszawianie byli bliscy szczęścia po tym, jak z rutu rożnego dośrodkował Josue, a do główki doszedł Ribeiro, ale Marić nie dał się zaskoczyć, broniąc strzał Portugalczyka.

Kolejny korner Legii również przyniósł spore zagrożenie – ponownie centrował Josue, tym razem głową uderzał Pankov, lecz tym razem piłka przeleciała nad poprzeczką. Świetną okazję miał również Muci, który po kontrataku zdecydował się na uderzenie zza pola karnego. Albańczyk również chybił.

Wystarczyła jednak zaledwie jedna akcja Zrinjskiego, by Bośniacy wyszli na prowadzenie. Zupełnie niepilnowany w polu karnym Bilbija wykorzystał dalekie wstrzelenie w „szesnastkę” Legii i celną główką w 30. minucie otworzył wynik meczu.

Radość gospodarzy trwała jednak zaledwie 2 minuty i 5 sekund – po dośrodkowaniu Muciego w pole bramkowe piłkę niefortunnie uderzył Jakovljevic, który „pokonał” własnego golkipera.

Tuż przed przerwą Legia mogła wyjść na prowadzenie, kiedy znakomite podanie w „szesnastkę” rywali posłał Josue, a do piłki na wślizgu doszedł Kramer. Sytuacyjny strzał Słoweńca dość znacznie minął cel.

Po zmianie stron „Wojskowi” najedli się strachu, gdy w 53. minucie po strzale Corluki piłkę „wypluł” Hładun, a jeden z graczy Zrinjskiego dobił ją do bramki, jednak warszawian uratowała analiza VAR, która wykazała spalonego.

W 62. minucie Legia zaskoczyła defensywę rywali wrzutką z głębi pola, do której najwyżej wyskoczył Kramer – rosły napastnik popisał się kapitalną główką, która dała drugiego gola wicemistrzowi Polski.

Bośniacy trafili do siatki „Wojskowych” w 68. minucie, ale po raz kolejny VAR starł uśmiechy z ich twarzy, bo okazało się, że Malekinusic, który doszedł do preszywającego dwie linie podania i w sytuacji sam na sam pokonał Hładuna, był na spalonym.

Ostatecznie podopieczni Kosty Runjaicia zdołali utrzymać korzystny wynik do końcowego gwizdka. Dzięki zwycięstwu Legia awansowała na pierwsze miejsce w tabeli grupy E z sześcioma punktami na koncie. Druga jest Aston Villa (również 6 pkt), trzeci Zrinjski (3 pkt), a czwarte AZ Alkmaar (3 pkt).

We wcześniejszym spotkaniu grupy E zmierzyły się AZ Alkmaar i Aston Villa. Angielska ekipa zdeklasowała Holendrów, wygrywając aż 4:1 po bramkach Leona Baileya, Youriego Tielemansa, Oliego Watkinsa i Johna McGinna. Dla AZ trafił Ibrahim Sadiq.

Zrinjski Mostar - Legia Warszawa 1:2 (1:1)

Bramki: dla Zrinjskiego - Nemanja Bilbija (30), dla Legii - Slobodan Jakovljevic (33-samob.), Blaz Kramer (63).

Żółta kartka: dla Zrinjskiego - Dario Canadjija, Nemanja Bilbija; dla Legii - Ernest Muci, Dominik Hładun, Patryk Kun.

Sędzia: Andrei Chivulete (Rumunia).

Zrinjski Mostar: Marko Maric - Josip Corluka, Slobodan Jakovljevic, Stipe Radic, Mario Ticinovic (70. Kerim Memija) - Antonio Ivancic, Damir Zlomislic (70. Tomislav Kis), Dario Canadjija (79. Filip Bradaric) - Mario Cuze (61. Matija Malekinusic), Nemanja Bilbija, Aldin Hrvanovic (61. Petar Misic).

Legia Warszawa: Dominik Hładun - Radovan Pankov, Artur Jędrzejczyk, Yuri Ribeiro - Paweł Wszołek, Bartosz Slisz, Jurgen Celhaka (87. Juergen Elitim), Petryk Kun - Josue, Blaz Kramer (71. Blaz Kramer), Ernest Muci (64. Marc Gual).