ATP Bazylea: Hubert Hurkacz - Felix Auger-Aliassime. Polak przegrał zacięty finał po dwóch tie-breakach

2023-10-29, 17:43

Hubert Hurkacz podczas meczu finałowego turnieju ATP 500 w Bazylei . Foto: PAP/EPA/GEORGIOS KEFALAS

Hubert Hurkacz przegrał w finale turnieju w Bazylei z Kanadyjczykiem Feliksem Augerem-Aliassime'm. Zacięty pojedynek rozstrzygnął się w dwóch setach zakończonych tie-breakami. Niestety, w obydwu partiach lepszy był rywal polskiego tenisisty.

• Mecz Hurkacza z Augerem-Aliassime'm był bardzo zacięty, jednak to Kanadyjczyk wygrał oba sety zakończone tie-breakami
  • Przegrana nie przekreśla szans Huberta Hurkacza na awans do kończącego sezon turnieju ATP Finals w Turynie
  • Po turnieju w Bazylei Polak będzie jeszcze szukał rankingowych punktów w Paryżu

Zacięty mecz rozstrzygnięty w tie-breakach

Obaj tenisiści potrafią bardzo dobrze serwować, co odzwierciedlił wynik meczu, który trwał prawie dwie godziny. W żadnym gemie nie doszło do przełamania, choć Hubert Hurkacz musiał bronić się przed nim pięciokrotnie, a broniący tytułu w Bazylei Felix Auger-Aliassime - ani razu.

Decydujące były tie-breaki, w których to Kanadyjczyk zachował więcej zimnej krwi i wykorzystał zarówno pierwszą piłkę setową w pierwszej partii, jak i pierwszą meczową w drugiej.

W drugim secie Hurkacz grał z grymasem bólu na twarzy i kulał między punktami. Nie poprosił jednak o przerwę medyczną.

Był to czwarty pojedynek tych zawodników i trzecie zwycięstwo Kanadyjczyka, który wywalczył piąty tytuł w karierze. Cztery z nich uzyskał w ubiegłym roku. Wówczas, oprócz w Bazylei, triumfował także w Antwerpii, Florencji i Rotterdamie.

Hurkacz wciąż w grze o ATP Finals

Hubert Hurkacz w finale imprezy ATP zagrał po raz dziewiąty (licząc tylko singla), a porażkę poniósł dopiero po raz drugi. Wcześniej musiał uznać wyższość rywala w Montrealu w 2022 roku, natomiast w siedmiu innych turniejach zdobył tytuł: w Winston-Salem (2019), w Miami, Delray Beach i Metz (2021), w Halle (2022) oraz w Marsylii i w Szanghaju (2023).

W poniedziałkowym notowaniu rankingu ATP Hubert Hurkacz nadal będzie na 11. miejscu, ale w niedzielę nie wykorzystał szansy na zrobienie ważnego kroku w stronę zakwalifikowania się do kończącego sezon turnieju ATP Finals w Turynie (12-19 listopada), z udziałem ośmiu najlepszych tenisistów w 2023 roku.

Wynik finału gry pojedynczej:

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 6) - Hubert Hurkacz (Polska, 4) 7:6 (7-3), 7:6 (7-5)