United Cup: Świątek i Hurkacz przegrali decydujący mecz. Trofeum dla Niemiec

2024-01-07, 14:59

Hubert Hurkacz i Iga Świątek . Foto: PAP/EPA/STEVEN MARKHAM

Reprezentacja Polski przegrała w finale United Cup. Decydujący był mecz miksta, w którym Iga Świątek i Hubert Hurkacz przegrali z parą Laura Siegemund/Alexander Zverev 4:6, 7:5, 4:10.

Wcześniej Świątek gładko pokonała Angelique Kerber 6:3, 6:0, a następnie Hurkacz po trzygodzinnej walce przegrał ze Zverevem 7:6 (7-3), 6:7 (6-8), 4:6. W tie-breaku drugiego seta Polak nie wykorzystał dwóch meczboli.

W decydującym meczu miksta, para Laura Siegemund/Alexander Zverev wygrała po super tie-breaku ze Świątek i Hurkaczem 6:4, 5:7, 10:4.

Hurkacz i Zverev, zanim po wyczerpującym pojedynku wrócili na kort, mieli tylko niewiele ponad pół godziny przerwy. W pierwszym secie o sukcesie Niemców zadecydował trzeci gem, gdy przełamali serwis Świątek. W drugiej partii przełamań było więcej - Świątek i Hurkacz prowadzili już 3:0, później stracili przewagę i ostatecznie jeszcze raz przełamali serwis rywali, zapewniając sobie wygraną 7:5.

Super tie-break przebiegał pod dyktando Zvereva i rewelacyjnie spisującej się 35-letniej Siegemund. Przy serwisie Świątek wygrali pierwszą piłkę po niesamowitej wymianie, a następnie dwa zabójcze podania Zvereva dały im przewagę 3:0. Potem było 6:1, 8:3 - przewaga zbyt duża do zniwelowania dla biało-czerwonych.

Po meczu Świątek nie kryła zawodu, w jej oczach pojawiły się łzy.

- Dziękuję "Hubi" za wspaniałą przygodę. Dziękuję też kibicom. Mam nadzieję, że będziecie w Melbourne - powiedziała podczas ceremonii wręczenia nagród, nawiązując do rozpoczynającego się 14 stycznia w tym mieście Australian Open.

- W zeszłym roku byliśmy w półfinale United Cup, w tym roku w finale, więc mam nadzieję, że za rok będzie lepiej - dodała liderka światowego rankingu.

Polakom otuchy dodała też Kerber, która wróciła na kort po 18-miesięcznej przerwie macierzyńskiej. "Moje serce jest w połowie polskie, więc bardzo gratuluję wam występu, dziękuję za walkę i życzę powodzenia w Melbourne" - zwróciła się do biało-czerwonych związana z Puszczykowem 36-letnia tenisistka.

Finał mógł się zakończyć kilka godzin wcześniej, gdyby Hurkacz wykorzystał dwa meczbole w starciu ze Zverevem. Dziewiąty w rankingu ATP wrocławianin i notowany dwie pozycje wyżej reprezentant Niemiec stworzyli fantastyczne widowisko. To był ich trzeci pojedynek i trzecie zwycięstwo Zvereva.

Polskim tenisistom podziękował za walkę minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

"Piękny turniej w wykonaniu Polaków. Dzisiaj zabrakło naprawdę niewiele" - napisał Nitras na platformie X, dołączając gratulacje dla Świątek, Hurkacza i pozostałych reprezentantów Polski: Katarzyny Kawy, Jana Zielińskiego i Katarzyny Piter.

Pula nagród tegorocznej edycji United Cup wynosi 10 milionów dolarów amerykańskich. Na tę kwotę składają się zarówno tzw. startowe, jak i premie indywidualne za wygranie poszczególnych meczów oraz zespołowe za wyniki w grupach i całych zawodach.

Uczestnicy zdobywają też punkty do rankingów na poziomie zbliżonym do turniejów WTA i ATP rangi 500, ale minimalne różnice zależą od pozycji zajmowanej przez pokonanych rywali.

W poprzedniej edycji United Cup Polska dotarła do półfinału, w którym przegrała z USA.

Iga Świątek - Angelique Kerber 6:3, 6:0

Hubert Hurkacz - Alexander Zverev 7:6 (7-3),6:7 (6-8), 4:6

Iga Świątek/Hubert Hurkacz - Laura Siegemund/Alexander Zverev 4:6, 7:5, 4:10

Droga do finału

Polacy zaczęli od zwycięstw w meczach grupowych z Hiszpanią i Brazylią. Następnie, Biało-Czerwoni w ćwierćfinale pewnie pokonali Chińczyków, dzięki czemu uzyskali awans do półfinału. Hubert Hurkacz pokonał Zhizhena Zhanga 6:3, 6:4, a następnie Świątek wygrała z Qinwen Zheng 6:2, 6:3. Rywalizacja mikstów nie miała już żadnego znaczenia, ale Piter i Zieliński pokonali parę Xiaodi You, Fajing Sun 6:3, 5:7, 10-7.

Starcie Polaków z Francuzami o finał rozpoczął mecz singlistów. Na kort wyszli Hubert Hurkacz i Adriane Mannarino. Pierwszy set padł łupem Hurkacza, który zwyciężył 6:3.

W drugiej partii walka była bardziej zacięta, ale Polak przełamał rywala na 6:5, a następnie obronił swoje podanie, czym przypieczętował zwycięstwo w m meczu - 6:3, 7:5.

Jako druga do akcji wkroczyła Iga Świątek, która zmierzyła się z Caroline Garcią. Polka niespodziewanie przegrała pierwszego seta 4:6, jednak w kolejnych odsłonach nie było już miejsca na błędy - liderka pewnie ograła rywalkę 6:1, 6:1 i przypieczętowała zwycięstwo Biało-Czerwonych.

Polacy byli już pewni gry w finale United Cup, ale nie odpuścili ostatniego meczu. Mikstowa para Jan Zieliński/Katarzyna Kawa stanęła na wysokości zadania, pokonując Elixane Lechemię i Edouarda Rogera-Vasselina 6:3, 6:3.

Wyniki fazy pucharowej United Cup:

ćwierćfinałów:

Francja - Norwegia 2:1

Caroline Garcia - Malene Helgoe 6:2, 6:7 (6-8), 7:6 (7-5)

Iga Świątek - Caroline Garcia 4:6, 6:1, 6:1
Katarzyna Kawa, Jan Zieliński - Elixane Lechemia, Edouard Roger-Vasselin 6:3, 6:3

Australia - Niemcy 1:2

Ajla Tomljanović - Angelique Kerber 6:4, 2:6, 6:7 (7-9)
Alex de Minaur - Alexander Zverev 5:7, 6:3, 6:4
Storm Hunter/Matthew Ebden - Laura Siegemund/Alexander Zverev 6:7 (2-7), 7:6 (7-2), 13-15.

Jak wyglądał 2023 rok w tenisie? Dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl Bartosz Goluch i Paweł Majewski podsumowują wydarzenia ostatnich 12 miesięcy.

<<< Sport w 2023 - PIŁKA NOŻNA, SIATKÓWKA, SPORTY WALKI, LEKKOATLETYKA, KOLARSTWO, SPORTY ZIMOWE, MOTO SPORT<<<